Reklama

Służby Mundurowe

Zmiany w policyjnych dodatkach "budzą wątpliwości" resortu finansów

policja prewencja
Autor. Wielkopolska Policja

Zmiana stawek kwotowych dodatku za stopień na mnożnik kwoty bazowej budzi wątpliwości – pisze w uwagach dotyczących nowelizacji rozporządzenia policyjnych dodatków do uposażenia resort finansów. Korekty, jakich wprowadzenia chce MSWiA, pozwolić mają na wypłatę policjantom pełnych – 20 proc. – podwyżek. 

Resort spraw wewnętrznych i administracji zamierzał – by w pełni wcielić w życie policyjne podwyżki – dokonać zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Jak się jednak okazuje, ich kształt nie za bardzo podoba się ministerstwu finansów, które swoje uwagi przesłało już do MSWiA.

Czytaj też

O co chodzi? Najprościej rzecz ujmując, resort spraw wewnętrznych i administracji chciał część podwyżki „wrzucić w dodatek za stopień”. Do tej pory jednak dodatek ten wyrażony był w postaci konkretnych kwot. MSWiA postanowiło więc – przy okazji konieczności dokonania korekty związanej z tegoroczną podwyżką – zamienić stawki kwotowe na mnożnik kwoty bazowej przypisany każdemu ze stopni. Jak tłumaczono, taki model ma zapewnić w kolejnych latach „obligatoryjny wzrost dodatków w przypadku zmiany wysokości kwoty bazowej”. Wprowadzona zmiana, ma też spowodować, że „ponad 90-proc. średniego uposażenia policjantów zostanie powiązana z kwotą bazową”, a to z kolei ma ”zautomatyzować” dokonywanie podwyżek wynikających ze wzrostu kwoty bazowej. 

Reklama

Zdecydowanie mniej entuzjastyczne podejście prezentuje jednak resort finansów, gdzie przygotowany przez MSWiA projekt, trafił do uzgodnień. W piśmie skierowanym do Wiesława Szczepańskiego, wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji przez podsekretarz stanu w MF Hannę Majszczyk czytamy, że „przytoczony w uzasadnieniu argument o automatyzacji procesu dokonywania podwyżek wynikających ze wzrostu kwoty bazowej nie uzasadnia w sposób wystarczający konieczności dostosowania obowiązujących przepisów rozporządzenia w tym zakresie”. Minister Majszczyk wskazuje też wprost, że „stawki dodatku za stopień (…) powinny być jak dotychczas określone kwotowo, a nie w relacji do mnożnika kwoty bazowej”.

Czytaj też

Co na to MSWiA? Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że uwagi resortu finansów nie wpłyną na zmianę kursu, jaki obrano. „Podtrzymujemy nasze stanowisko, uzgodnione ze stroną społeczną” - mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański, odpowiedzialny w ministerstwie m.in. za kwestie budżetowe.

Wiele wskazuje więc na to, że już niebawem rozporządzenie zostanie opublikowane i jak zapewniał niedawno wiceminister Szczepański, najpóźniej do kwietnia, wszystkie kwestie dotyczące podwyżek w służbach podległych MSWiA będą uregulowane.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Mario921855

    Jak zwykle problem ja od 11 lat na tym samym stanowisku z dodatkiem bez zmian a chyba troszkę się pozmieniało w tym okresie Pozdrawiam i nie dziwne ze tyle wakatów

  2. Templar

    Teraz się z tym brendzlują? A co robili przez poprzednie miesiące?! Kłócą się o szczegóły, a podwyżki wciąż zablokowane!

Reklama

Najnowsze