Reklama

Służby Mundurowe

Większe kary za atak na funkcjonariuszy i żołnierzy. Posłowie chcą zmian w przepisach

Autor. kpr. Sławomir Kozioł/18 Dywizja Zmechanizowana

Nie do trzech lat pozbawienia wolności, lecz do pięciu lat więzienia – to m.in. zakłada nowelizacja kodeksu karnego przygotowana przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Podwyższenie kary ma dotyczyć naruszenia nietykalności cielesnej policjanta, strażnika granicznego oraz żołnierza. „Podwyższenie kar ma pełnić m.in. funkcję prewencyjną” – wskazują autorzy projektu ustawy.

Poselski projekt zmian w kodeksie karnym dotyczący „zwiększenia ochrony prawnej żołnierzy, funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, których dobra zostały naruszone podczas wykonywania czynności lub zadań służbowych” opublikowany został na stronie Sejmu. Wcześniej zapowiedź złożenia projektu przekazał były minister obrony narodowej, poseł PiS Mariusz Błaszczak. „Trzeba jak najszybciej skończyć z pobłażliwością władzy wobec osób, które znieważają obrońców naszych granic” – poinformował na platformie X (dawny Twitter) były szef MON.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, bezpieczeństwo jest „fundamentem stabilnego demokratycznego państwa”, a jego gwarantem są m.in. funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz żołnierze Wojska Polskiego. „Coraz częściej jesteśmy obserwatorami wielu niepokojącym zachowań. W przestrzeni publicznej pojawiają się ataki słowne, w których podważany jest autorytet żołnierza i funkcjonariusza. Odnotowuje się wiele przypadków czynnej napaści na żołnierzy i funkcjonariuszy, a także naruszenia ich nietykalności cielesnej” – wskazali autorzy projektu.

Reklama

„Projektowana ustawa zakłada podwyższenie kary za naruszenie nietykalności cielesnej żołnierza, funkcjonariusza Policji lub funkcjonariusza Staży Granicznej w związku z wykonywaniem przez niego czynności lub zadań służbowych do 5 lat pozbawienia wolności” – czytamy w uzasadnieniu. Warto w tym miejscu podkreślić, że obecnie osoba, która naruszy nietykalność cielesną funkcjonariusza podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 3 lat.

Co więcej, autorzy projektu chcą wprowadzić analogiczne przepisy w przypadku znieważenia funkcjonariusza. Aktualnie w kodeksie karnym osoba, która znieważy funkcjonariusza podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. „Podwyższenie kar ma pełnić między innymi funkcję prewencyjną co skutkować ma obniżeniem współczynnika popełniania omawianych czynów zabronionych” – podkreślili w uzasadnieniu posłowie PiS.

Czytaj też

Projekt zakłada również objęcie przestępstw (...) szczególnym trybem postępowania jakim jest postępowanie przyspieszone. Uzasadnieniem tego rozwiązania jest potrzeba szybkiej reakcji na czynną napaść, znieważanie oraz naruszenie nietykalności cielesnej żołnierza, funkcjonariusza Policji lub funkcjonariusza Straży Granicznej w związku z wykonywaniem przez niego czynności lub zadań służbowych. (...) Postępowanie przyspieszone jest uzasadnione także ze względu na określone cechy sprawców, które mogą utrudniać procedowanie w trybie zwykłym.
fragment uzasadnienia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny.
Reklama

Dodatkowo zaproponowane przez grupę posłów PiS zmiany w przepisach zakładają, że „do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą”. „W sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują moc czynności dokonane zgodnie z przepisami dotychczasowymi” – czytamy.

Czytaj też

„Każdy, kto broni Ojczyzny zasługuje na najwyższe wyrazy uznania. (…) Aby żołnierze i funkcjonariusze mogli godnie pełnić swoją służbę, konieczne jest zapewnianie im odpowiedniej ochrony prawnej i społecznej. Zwiększenie kar za naruszanie dobrego imienia i nietykalności cielesnej żołnierzy i funkcjonariuszy jest jednym najważniejszych kroków w tym kierunku” – dodali w uzasadnieniu autorzy projektu, pod którym podpisało się kilkudziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze