Reklama

Służby Mundurowe

W MSWiA generałów nie brakuje. Obsadzone prawie wszystkie etaty

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Bieszczadzki Oddział SG

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś nominacje generalskie żołnierzom i funkcjonariuszom. Wśród awansowanych nie zabrakło przedstawicieli służb nadzorowanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Generalskie szlify dla szefa SOP oraz rektora wyższej uczelni Straży Granicznej sprawiły, że formacje MSWiA posiadają dziś niemal komplet obsady na etatach, na których taki awans jest w ogóle możliwy.

Reklama

O tym, że komplet generałów posiada już Policja i Państwowa Straż Pożarna InfoSecurity24.pl informował jakiś czas temu. Do grona służb, które wszystkie etaty przewidziane dla stopni generalskich obsadzone mają oficerami je posiadającymi, dołączyła dziś Straż Graniczna. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

W SG na stopień generała brygady, a więc pierwszy w generalskim korpusie, awans otrzymać mogą – oprócz komendanta głównego, który jako jedyny może pełnić służbę jako „dwugwiazdkowy” generał (generał dywizji SG) – zastępcy komendanta głównego, komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendanci oddziałów SG oraz rektor – komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej. Po ostatnich, majowych awansach, Straż Graniczna mogła pochwalić się już kompletem generałów, ale wiadomo było, że ten stan zmieni się niebawem wraz ze startem nowej uczelni, na której czele stanąć miał pułkownik. Awans jaki otrzymał - teraz już gen. bryg. SG - Piotr Boćko, uzupełnił tym samym generalski „wakat” w formacji.

Czytaj też

Skoro zatem wszystkie etaty generalskie w Policji, PSP oraz SG są zajęte, to gdzie pozostały te nieobsadzone? W Służbie Ochrony Państwa. Co więcej, warto zauważyć, że w SOP na cztery stanowiska (komendant i zastępcy), gdzie możliwość awansu występuje, ten przypadł z udziale jedynie szefowi formacji, płk. SOP Radosławowi Jaworskiemu. Ciekawe jest też to, że jest on pierwszym oficerem, który w historii SOP nominację generalską w ogóle otrzymał, a patrząc na ustawowe możliwości, jako komendant formacji, mógłby on pełnić służbę nawet w stopniu generała dywizji. Interesujące jest również, że – choć formalnie taka możliwość istnieje – żaden z zastępców komendanta nominacji generalskiej nigdy nie otrzymał. I to właśnie owi trzej zastępcy szefa SOP pełnią dziś służbę na jedynych, wolnych etatach generalskich we wszystkich służbach podległych MSWiA.

Czytaj też

Niemal komplet generałów w formacjach nadzorowanych przez MSWiA nie zdarza się często. Otwarte pozostaje jednak pytanie ilu z aktualnych członków generalskiego korpusu pozostanie w służbie po zmianie władzy. Z jednej strony, nowe kierownictwo resortu może części z nich – co zdarzało się często w przeszłości – podziękować za współpracę, z drugiej sami mogą podjąć decyzję odejściu na emeryturę. Tak czy inaczej, można przypuszczać, że już niebawem bilans generałów w MSWiA zmieni się, a w formacjach – przy najbliższych okazjach – obserwować będziemy mogli kolejne awanse.

Awanse z rąk prezydenta, otrzymali dziś też przedstawiciele Służby Więziennej - zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Piotr Sękowski oraz płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie. Jednak w przypadku tej formacji - nadzorowanej przez ministra sprawiedliwości - do zapełnienia wszystkich generalskich etatów, jest jeszcze dość daleko.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Bolo1978

    Nie brakuje generałów oficerów dyrektorów kierowników bo do koryta zawsze się pchali tylko tych od czrnej roboty brakuję tych dzięki którym Ci generałowie oficerowie dyrektorzy i kierownicy spokojnie śpią. To dzięki nam śpicie spokojnie i dlatego nas nie doceniacie i nie szanujecie

  2. Szczupak

    W dyzwizjach braki po 30% stanu ale stopnie generalskie wszystkie obsadzone Można formować sztaby następnych nawet 10 dywizji.

Reklama