Reklama

Straż Pożarna

KSRG w gotowości. Strażacy monitorują wały przeciwpowodziowe

Fot. KG PSP
Fot. KG PSP

W związku z prognozowaną odwilżą i prawdopodobnym wystąpieniem fali wezbraniowej na rzekach gotowy jest cały potencjał krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym 502 Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP oraz 4544 jednostki ochotniczych straży pożarnych - poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Mł. bryg. Karol Kierzkowski przekazał, że gotowość strażaków związana jest z prognozowanym ociepleniem. "Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne o możliwym wezbraniu wody w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na Odrze oraz Wiśle i ich dopływach" - tłumaczył.

"Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się na Wiśle w powiecie płockim oraz na dolnej Odrze w woj. zachodniopomorskim, gdzie poziom wody przekracza stan alarmu przeciwpowodziowego" – powiedział. 

Wskazał, że w związku z prawdopodobnym wystąpieniem fali wezbraniowej na rzekach strażacy dokonali przeglądu sił i środków w ramach centralnego i wojewódzkich odwodów operacyjnych, w tym stanu wyposażenia w łodzie, pompy wysokiej wydajności, agregaty prądotwórcze i sprzęt logistyczny.

"Do działań związanych w falą wezbraniową gotowy jest cały potencjał krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym 502 Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP oraz 4544 jednostki ochotniczych straży pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego" - podkreślił. 

Podał, że obecnie strażacy monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i poziom wody w rzekach m. in. z wykorzystaniem dronów. 

"Komenda Głowna PSP i Komendy wojewódzkie PSP na terenie kraju są w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego, analizują raporty meteorologiczne oraz współpracują z ekspertami z instytucji Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które prowadzi akcję lodołamania na Wiśle i Odrze" – dodał.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy istnieje w Polsce od 1995 roku. Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.

PAP/IS24

Reklama
Reklama



Reklama
Reklama

Komentarze