Reklama

Służby Mundurowe

Straż Marszałkowska ma nowego szefa

Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu
Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska powołała nadkomisarza Michała Sadonia na komendanta Straży Marszałkowskiej - czytamy na stronie Sejmu RP. Nadkomisarz oficjalnie przejmuje więc obowiązki, które pełnił od kwietnia br.

Szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska z dniem 16 lipca 2020 r. powołała nadkomisarza Michała Sadonia na Komendanta Straży Marszałkowskiej. Minister Kaczmarska w trakcie uroczystości życzyła nowemu Komendantowi sukcesów w pracy i z uznaniem wypowiedziała się o jego dotychczasowej służbie - informuje Kancelaria Sejmu.

Michał Sadoń służbę w Straży Marszałkowskiej pełni od 2008 r. Ukończył studia z zakresu zarządzania bezpieczeństwem, jest też absolwentem specjalistycznych kursów w tej dziedzinie.

W lutym 2020 roku Sadoń powołany został na stanowisko zastępcy komendanta SM, a w kwietniu br. - na stanowisko p.o. komendanta SM. Konieczność zmiany wynikała z zakończenia służby i odejścia na emeryturę dotychczasowego szefa formacji Wojciecha Leśnika. Funkcję tę pełnił on zaledwie od marca 2019 roku, kiedy to zastąpił na stanowisku szefa SM płk. Piotra Rękosiewicza. Jak podawał portal tvn24.pl, decyzja ta miała mieć związek z tym, że sprzeciwiał się demontażowi tablicy PO pokazującej "układ Kaczyńskiego". Wojciech Leśnik ze Strażą Marszałkowską związany był od sierpnia 1991 r.

Straż Marszałkowska to umundurowana formacja podległa Marszałkowi Sejmu. Do jej zadań należy m.in. ochrona budynków Sejmu i Senatu, a także kontrola uprawnień do przebywania na terenie parlamentu. Strażnicy wykonują również zadania reprezentacyjne.

Sejm uchwalił ustawę powołującą Straż Marszałkowską jako służbę mundurową dokładnie w 2018 roku. Wśród jej nowych zadań znalazło się wtedy m.in. prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu. Ustawa ustanowiła także Święto Straży Marszałkowskiej na 20 maja. Zgodnie z ustawą o Straży Marszałkowskiej z 2018 roku, wprowadzone zostały nowe mundury nawiązujące do ubiorów historycznych i rogatywki, a również szable (za przykładem uzbrojenia straży w parlamencie węgierskim). Niedawno, gdyż w połowie kwietnia br., w życie weszły również przepisy dopisujące Straż Marszałkowską do katalogu służb mundurowych, którym przysługuje tzw. mundurowa emerytura. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze