Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna zwiększa tempo prac nad zaporą

Autor. twitter/StrazGraniczna

Zamierzamy zwiększyć tempo prac. Firmy budujące zaporę wydłużą zarówno godzinowy jak i tygodniowy czas pracy. Budowa będzie prowadzona także w niedzielę - poinformowała w środę rzecznik komendanta Straży Granicznej por. Anna Michalska. Do wtorku wykonawcy zamontowali 40 przęseł zapory.

Reklama

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że przez niemal miesiąc robotnicy budujący zaporę na granicy polsko-białoruskiej zamontowali łącznie 635 słupów, 40 przęseł i ponad 2,5 tys. fundamentowych pali. Postępy prac pod twitterowym wpisem SG z tymi danymi skrytykowała część komentujących.

Reklama

"Trzeba podkreślić, że te pierwsze dni i tygodnie traktujemy jako prace rozruchowe, potem zamierzamy zwiększyć tempo" - poinformowała rzecznik komendanta głównego SG por. Anna Michalska. Dodała, że wykonawcy zamierzają wydłużyć zarówno godzinowy, jak i tygodniowy czas pracy. Budowa ma być prowadzona także w niedzielę.

Budowa zapory na granicy z Białorusią ruszyła pod koniec stycznia i ma zakończyć się w czerwcu. Konstrukcja stanie na 186 km granicy i będzie mieć 5,5 metra wysokości. Na roboty budowalne, które wykonują firmy Budimex i konsorcjum Unibepu i Budrexu, zakontraktowano 644 mln zł, a na produkcję stalowych elementów, w tym 40 tysięcy sztuk przęseł - 589 mln zł. Razem daje to 1 mld 233 mln zł.

Reklama

Oprócz bariery fizycznej na granicy powstanie też bariera elektroniczna, na którą składają się urządzenia takie jak kamery i czujniki ruchu. Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej inwestycja ta jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Czytaj też

Koszt budowy szacuje się na 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł pochłonie fizyczny koszt budowy (115 mln zł to koszt urządzeń technicznych). Na podobne rozwiązanie zdecydowały się inne państwa europejskie, których granice są zewnętrznym pograniczem UE. W 2015 r. Węgry postawiły mur na granicy z Serbią - mierząca 3,5 metra bariera ciągnie się na 175 km oraz z Chorwacją na 348 km długości. Granicę węgierską przekroczyło w 2015 roku dwa razy więcej migrantów niż w zeszłym roku, w kierunku Polski (78 tys.). Na tego typu inwestycję zdecydowała się też Grecja, by zabezpieczyć granicę z Turcją. 21 sierpnia 2021 roku Ateny ogłosiły zakończenie budowy 40-kilometrowego muru. W podobnym czasie Litwa ogłosiła uchwalenie w trybie nadzwyczajnym specjalnej ustawy, która zakłada budowę bariery na granicy z Białorusią i ekstraordynaryjnego użycia wojska.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze