Straż Graniczna
Straż Graniczna wzmacnia "nocny tryb"
Do funkcjonariuszy Straży Granicznej trafiło 266 nowych urządzeń optoelektronicznych. Wśród nich są m.in. monokulary noktowizyjne MU-3AM i termowizyjne MT-1 oraz kamery termowizyjne NPL-1T. Łączny koszt sprzętu wynosi prawie 14 milionów złotych.
Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej kpt. Anna Michalska podkreśliła, że kupione urządzenia termowizyjne i noktowizyjne są wykorzystywane od kilku lat przez Straż Graniczną. „Kamery termowizyjne niechłodzone NPL-1T oraz monokulary termowizyjne MT-1 i monokulary noktowizyjne MU-3AM to urządzenia pozwalające na prowadzenie obserwacji w warunkach nocnych” – wyjaśniła kapitan Anna Michalska.
Czytaj też
Korzystają z nich funkcjonariusze wykonujący codzienne zadania zarówno w bezpośredniej ochronie granicy, ale też podczas działań specjalnych. Pozwalają na wczesne wykrywanie zagrożeń i prowadzenie obserwacji i identyfikacji osób na większe odległości.
Rzeczniczka komendanta głównego SG kpt. Anna Michalska
MU-3AM to – jak podkreśla producent - obecnie jedno z najlżejszych urządzeń noktowizyjnych na świecie. Jego masa bez baterii o 265g. Dzięki zastosowaniu optyki asferycznej urządzenie jest także znacznie krótsze od dotychczas produkowanych monokularów – całkowita długość to 97mm. Noktowizor może pracować w zestawie z nasadką termowizyjną ClipIR, umożliwiając w ten sposób obserwację w trybie fuzji obrazów: noktowizyjnego i termalnego. Możliwy jest także montaż dwóch urządzeń MU-3AM na mostku i wykorzystanie ich jako gogli noktowizyjnych (MU-3ADM) dla kierowców wozów bojowych. Monokular może być montowany na każdym typie hełmu. Monokular MU-3AM może także współpracować z zamontowanym na broni celownikiem kolimatorowym tworząc noktowizyjny system celowniczy.
Czytaj też
Z kolei monokulary termowizyjne MT-1 to także – co podkreśla producent - jedno z najmniejszych urządzeń tego typu. Główny zespół monokularu to matryca bolometryczna 12µm o rozdzielczości 640x480, współpracująca z podzespołami elektronicznymi odpowiedzialnymi za obróbkę obrazu i wyświetlanie go na wyświetlaczu OLED.
Jak wskazano lornetki termowizyjne NPL-1T mogą też nagrywać obraz, a także współpracować z innymi urządzeniami. Obraz termowizyjny jest prezentowany na dwóch wyświetlaczach OLED lub może być wysyłany poprzez cyfrowe wyjście video do zewnętrznego wyświetlacza lub monitora. NPL-1T umożliwia zapis zdjęć i krótkich filmów w wewnętrznej pamięci z możliwością przegrania do komputera.
Czytaj też
NPL-1T przystosowana jest do współpracy z wojskowym odbiornikiem GPS, umożliwiając wyświetlenie na ekranie współrzędnych geograficznych i czasu. Lornetka wyposażona jest w dodatkową przystawkę optyczną zwiększającą dwukrotnie powiększenie obrazu. Dodatkowo lornetka NPL-1T umożliwia orientacyjny pomiar odległości do celu o wysokości 1,75 m.
Łącznie do funkcjonariuszy trafi 266 kompletów nowych urządzeń optoelektronicznych. Wśród nich jest 190 monokularów termowizyjnych MT-1, 41 monokularów noktowizyjnych MU-3AM i 35 kamer termowizyjnych NPL-1T. Koszt nowego sprzętu to prawie 14 milionów złotych.