Reklama

Straż Graniczna

Do Straży Granicznej trafiło ponad 300 karabinków oraz pistoletów maszynowych

Autor. Straż Graniczna

Do Straży Granicznej trafiła kolejna dostawa nowej broni - karabinków HK 416 oraz pistoletów maszynowych HK MP5. Otrzymają je funkcjonariusze Wydziałów Zabezpieczenia Działań SG. Łącznie formacja zaopatrzyła się w 335 kompletów obu rodzajów broni.

Reklama

Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej kpt. Anna Michalska przekazała InfoSecurity24.pl, że nową broń formacja odebrała pod koniec grudnia i teraz wydawana jest funkcjonariuszom Wydziałów Zabezpieczenia Działań SG. Do mundurowych trafiło m.in. kolejnych 160 kompletów karabinków HK 416.

Reklama
HK 416 to wysokiej klasy karabinki używane przez armie na całym świecie oraz jednostki policyjne i specjalne. Ich główne zalety to wysoka niezawodność i szybkostrzelność w trudnych warunkach działania, zarówno z tłumikiem lub bez niego, również przy wykorzystaniu amunicji różnych odmian i pochodzenia nawet przy krótkiej lufie.
Kpt. Anna Michalska, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej
Reklama

Czytaj też

Karabinek HK 416 do użytku wszedł w 2005 roku. Zasilany jest nabojami kalibru 5,56×45 mm. Teoretyczna szybkostrzelność wynosi 850 strzałów na minutę. Broń pozwala też na liczne modyfikacje.

YouTube cover video

Kolejną bronią, która od stycznia trafi na wyposażenie funkcjonariuszy SG, są pistolety maszynowe HK MP5. Łącznie ma być 175 kompletów. „Ta broń zdobyła sobie zasłużoną dobrą reputację ze względu na celność, niezawodność oraz wysoką jakość wykonania. HK MP5 można wyposażyć w różne kolby, chwyty i selektory ognia. Do dziś, mimo powstawania wciąż nowych konstrukcji, to HK MP5 wciąż używane jest przez jednostki specjalne i kontrterrorystyczne na świecie” - zaznaczyła kpt. Michalska.

Posiadanie tego rodzajów broni przez funkcjonariuszy z WZD SG umożliwi efektywne działanie w sytuacjach kryzysowych, ponieważ zarówno żołnierze, jak i funkcjonariusze WZD SG wyszkoleni z obsługi tej samej broni, będą mogli (w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych) skutecznie z niej skorzystać.
Kpt. Anna Michalska, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej
Autor. Straż Graniczna

Michalska zauważyła przy tym, że z broni firmy HK korzystają również pododdziały kontrterrorystyczne Policji, z którymi funkcjonariusze Wydziałów Zabezpieczenia Działań SG prowadzi wspólne działania. „To kolejny argument przemawiający za wyposażeniem jednostek specjalnych Straży Granicznej we wspomnianą broń w celu umożliwienia im skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych” - dodała.

Czytaj też

W minionym 2023 roku - jak poinformowała rzecznik prasowa szefa SG - do formacji trafiły też m. in. karabinki automatyczne MSBS GROT C16, karabiny maszynowe 7,62 mm UKM 2020S a także wcześniejsza partia HK 416.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Prezes Polski

    Czyli, tak kupujemy grota, ale jak potrzeba naprawdę dobrej broni, kupujemy od Niemców. Świetne podsumowanie, co armia i służby myślą o grocie.

  2. Norman

    Jaka jest idea kamuflażu skoro się kupuje piaskowe magazynki czy broń zieone ,ładownice i kamizelkę w multicamo.Brakuje czerwonych gogli.Zwykły lans a nie kamuflaż.Idealnym kamuflażem dla służb jest jednolity olive drab czyli khaki pomieszany z grafitowym.Maskuje się idealnie nocą lepiej niż czarny, w mieście,w deszczową pogodę, jesień , znośnie zimą i w terenie leśnym.

  3. Khoval

    Witam Mógłbym mi ktoś wytłuaczyc dlaczego zamiast hk416 nie kupujemy np rodzimej produkcji MWS-15? Oczywscie wiem ze kupujemy groty i spodziewam sie ze lucznik nie wyrobilby sie z produkcja na juz dla calego wojska polskciego ale jest tez MWS-15, wiec nie rozumiem po co kupowac zagraniczne karabiny skoro mamy swoje. wiem ze moze hk jest sprawdzony i moze lepszy ale to nie oznacza ze nasze sa jakos duzo gorsze. Pytam jako laik takze prosilbym o jakaś konkretna odpowiedz :)

Reklama

Najnowsze