Reklama

Straż Graniczna

Specjalsi z SG w nowych mundurach

Autor. Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej oraz funkcjonariusze SG, którzy wyjeżdżają na misje poza granice Polski otrzymają w styczniu nowe mundury. „Wprowadzenie nowych elementów umundurowania poprzedziły wcześniejsze, wielomiesięczne testy” – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej kpt. Anna Michalska.

Reklama

Dostawy mundurów dla funkcjonariuszy z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej i dla funkcjonariuszy, którzy wyjeżdżają na misje poza granice Polski zakończyły się w grudniu. „Nowe umundurowanie to przede wszystkim kolejne unowocześnienia zarówno w kwestii zastosowanych tkanin, jak i w projektach poszczególnych elementów umundurowania. Dzięki tym rozwiązaniom umundurowanie będzie bardziej funkcjonalne, dostosowane do konkretnych zadań funkcjonariuszy SG w różnych warunkach pogodowych i terenowych” – podkreśliła kpt. Anna Michalska.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według zapowiedzi mundury do funkcjonariuszy trafią w styczniu. Ich wprowadzenie poprzedziły wielomiesięczne testy. Mundurowi otrzymają ubiór realizacyjny oraz ubiór specjalny. Ten pierwszy dedykowany jest dla funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań SG i przeznaczony do wykonywania działań specjalnych - bojowych w terenie zurbanizowanym. „Mundur w kolorze oliwkowym został wykonany z tkaniny trudnopalnej, ze wzmocnieniami okolic kolan i łokci. Kieszenie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły skryć dedykowany sprzęt. Spodnie i bluza zostały wyposażone w kaptur ochronny, umożliwiający zakładanie go na hełm” – wyjaśniła rzeczniczka komendanta głównego SG.

YouTube cover video

Z kolei ubiór specjalny, to mundur do wykonywania działań specjalnych w terenie, który ma zapewnić funkcjonariuszom maskowanie, a także bezpieczeństwo podczas zatrzymań z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia i uzbrojenia. „Został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny wraz z całym wyposażeniem WZD dedykowanym do działań bojowych, w tym ze sprzętem wysokościowym – alpinistycznym. Mundur został wykonany w kamuflażu SG 14, reaktywnym w świetle Infrared (noktowizji). Dodatkowo został zabezpieczony środkiem odstraszającym kleszcze” – przekazała kpt. Michalska.

Czytaj też

Dodatkowymi częściami nowego umundurowania jest m.in. kurtka specjalna z podpinką oraz kapelusz z moskitierą. „Funkcjonariusze delegowani do pełnienia służby poza granicami państwa wyposażani będą z kolei w nowe kurtki i ubrania na złą pogodę, oliwkowe koszulki, koszulo-bluzy specjalne typu combat-shirt, kapelusze z moskitierą oraz czapki tupu baseball” – podała rzeczniczka komendanta głównego SG. Dodała przy tym, że całość umundurowania ma zapewnić bezpieczeństwo w czasie służby, swobodę ruchów oraz komfort w różnych, trudnych warunkach pogodowych i terenowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze