Reklama

Straż Graniczna

SG wzmacnia barierę elektroniczną na wschodniej granicy

Autor. Straż Graniczna

Straż Graniczna podpisała umowę na modernizację bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. „Chodzi o dołożenie kamer w niektórych miejscach po to, by monitoring na granicy był jeszcze większy” - podkreśliła rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Wartość inwestycji, która ma być gotowa do października 2024 roku, to ponad 125,2 milionów złotych.

Umowa na modernizację bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej została podpisana w piątek. „Przedmiotem umowy jest wzmocnienie istniejącego elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej poprzez zaprojektowanie i instalację dodatkowych kamer, lamp oświetlających teren oraz implementację systemu do automatycznego weryfikowania alarmów” – poinformowała na swojej stronie internetowej Straż Graniczna.

„Wykonawcą umowy jest firma Telbud S.A., na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano kwotę 125.260.000,00 zł. Termin realizacji prac to październik 2024 roku” – dodała SG.

Reklama

Rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz na piątkowej konferencji prasowej przypomniała, że bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników pomagający służbom monitorować granicę, działa na 206 kilometrach linii granicznej w Podlaskiem. Podlaski Oddział SG odpowiada za ochronę 247 km granicy z Białorusią. Zdanowicz dodała, że po zakończeniu modernizacji zapory elektronicznej chroniony będzie cały ten odcinek granicy.

Czytaj też

Major Katarzyna Zdanowicz przekazała także, że obecnie trwa budowa zapory elektronicznej na rzekach granicznych w Podlaskiem – Świsłoczy i Istoczance. Jak informowała wcześniej SG, wartość tych prac na 47 km granicy to 85,7 mln zł brutto. Umowa z firmą Sprint SA na projekt i budowę była podpisana w lutym 2024 r. Wykonawca ma m.in. zamontować ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. „To jest odcinek ok. 50 km i w momencie, kiedy te wszystkie prace się zakończą, to cała granica ochraniania przez Podlaski Oddział (247 km – przyp. red.) (..) będzie objęta monitoringiem” - powiedziała Zdanowicz.

Czytaj też

Bariera elektroniczna jest uzupełnieniem zbudowanej w 2022 r. na 186 km linii granicy w Podlaskiem tzw. bariery fizycznej (zapory) o wysokości 5,5 m. SG zapowiada, że ona również będzie wzmocniona. Według zapowiedzi umowa na wzmocnienie zapory ma być podpisana w tym tygodniu. „Ta bariera będzie wzmacniania, uszczelniana, poprzez montowanie poziomych umocnień. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zabezpieczyć tę granicę przed ostatnio bardzo popularnym wśród osób, które chcą nielegalnie przekraczać granicę, rozginaniem tych prętów w barierze” – powiedziała Katarzyna Zdanowicz.

Przypomnijmy. Budowa stalowej zapory na polsko-białoruskiej granicy zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Kosztowała ok. 1,6 miliarda złotych.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama