Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

O połowę spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

Autor. Podlaska Policja

Służby podsumowały pierwsze trzy tygodnie działalności strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej. Od momentu wprowadzenia strefy Straż Graniczna odnotowała 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, gdzie w tym samym czasie przed jej wprowadzeniem było 3,9 tys. prób. „Widać wyraźnie, że jest to spadek o ponad 50 procent” – powiedziała rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

W piątek w Dubiczach Cerkiewnych odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele służb podsumowali działanie strefy buforowej po 3 tygodniach od jej wprowadzenia. W wydarzeniu wzięli udział m.in. rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński, rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik WZZ Podlasie mjr Magdalena Kościńska oraz podkom. Marta Rodzik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Reklama

„Minęły już trzy tygodnie funkcjonowania strefy i widać jej pozytywne efekty. Mamy spadek liczby prób nielegalnego przekraczania granicy” – powiedziała mjr Katarzyna Zdanowicz. Przedstawiając dane, wskazała, że w sumie w ciągu trzech tygodni było 1,7 tys. prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a w tym samym czasie przed wprowadzeniem strefy – 3,9 tys. prób. „Widać wyraźnie, że jest to spadek o ponad 50 procent” – podkreśliła.

Dodała przy tym, że w pierwszych dniach działania strefy buforowej prób nielegalnego przekroczenia granicy było około 150 dziennie, a w ostatnich dniach – ok. 20 prób. Major poinformowała również, że spadła liczba organizatorów nielegalnego przekraczania granicy, czyli tzw. wozaków. „Przed wprowadzenie strefy każdego dnia zatrzymywaliśmy takiego organizatora nielegalnego przekraczaniu granicy. Od momentu wprowadzenia strefy zatrzymaliśmy 14 takich osób” – dodała.

Czytaj też

Z kolei podkomisarz Marta Rodzik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podkreśliła, że w ochronę granicy polsko-białoruskiej zaangażowanych jest obecnie 361 policjantów, z czego w głównej mierze funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji. „Policjanci równocześnie prowadzą szkolenia z zakresu działania pododdziałów zwartych” – powiedziała policjantka.

„Szkolenia są kierowane do funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy. Są prowadzone na terenie całego kraju, w 12 komendach wojewódzkich. W czerwcu przeprowadzono 64 takie szkolenia, w których udział wzięło blisko 7 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy” – podała podkomisarz.

Reklama

Natomiast rzecznik WZZ Podlasie mjr Magdalena Kościńska przekazała, że obecnie na granicy służy 6 tysiący żołnierzy. „Od momentu wprowadzenia strefy buforowej wykonaliśmy 11 tys. patroli pieszych, prawie 3 tys. patroli mobilnych. Są przygotowane grupy szybkiego reagowania, które w każdej chwili są w gotowości, żeby udzielić wsparcia” - podkreśliła.

„Staramy się, by ten rejon był bezpieczny. Wspierają nas również żołnierze z Żandarmerii Wojskowej, z oddziałów specjalnych. W tym tygodniu podwojono ich liczbę” – dodała mjr Magdalena Kościńska.

Czytaj też

Strefa buforowa została wprowadzona od 13 czerwca na 90 dni i obejmuje swoim zasięgiem długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. „Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem obejmie 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km” – podkreślało MSWiA.

Resort zapewniał także, że strefa objęta zakazem nie będzie obejmowała, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby „skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową”.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jędrzej

    Wygląda to albo na luzowanie nacisku w związku z pewnymi ruchami w kierunku zawieszenia broni na Ukrainie (misja Orbana) albo poprawa skuteczności polskich służb chroniących granice. Albo i to i to.

Reklama