Reklama

Straż Graniczna

Podejście drugie. Straż Graniczna kupuje łódź patrolową

zdjęcie ilustracyjne, fot. MOSG
zdjęcie ilustracyjne, fot. MOSG

Morski Oddział Straży Granicznej ogłosił przetarg na dostawę jednostki pływającej o długości 15,0 – 20,0 m z wyposażeniem. To już druga próba zakupu łodzi, która ma być wykorzystywana do prowadzenia działań interwencyjno-patrolowych. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione z powodu przekroczenia ceny przez najkorzystniejszą ofertę. Jeśli tym razem uda się wyłonić zwycięzcę, łodzie powinny trafić do MOSG do końca listopada 2019 roku.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego przetargu, łódź ma trafić do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku.  Jednostka przeznaczona będzie m.in. do pełnienia służby dozorowej, eskortowania jednostek pływających z ładunkami, prowadzenia działań interwencyjno-patrolowych czy akcji poszukiwawczo-ratowniczych w ramach służby SAR.

Łódź, jakiej szuka MOSG, powinna być wyposażona m.in. w  system p.poż. przeznaczony do gaszenia pożarów na innych jednostkach i obiektach portowych. Jednostka ma też posiadać urządzenia sterowe z systemem autopilota oraz w ster strumieniowy w części dziobowej, wszystko po to by zapewnić jej zwrotność i stabilność kursu w całym zakresie prędkości w morzu i podczas manewrów w porcie. Prędkość maksymalna nie powinna wynosić mniej niż 25 węzłów, a zasięg określony został na co najmniej 300 mil morskich.

Przypomnijmy, w poprzednim postępowaniu, Straż Graniczna planowała przeznaczyć na zakup jednostki pływającej 8 mln złotych. Nie wiemy czy kwota ta została zwiększona, jednak ostatnio, oferta jaka okazała się, zdaniem SG najkorzystniejsza, przekraczała zaplanowany budżet o prawie 1 mln złotych.

W toczącym się postępowaniu, przy ocenie złożonych ofert, pod uwagę brana będzie przede wszystkim cena (60 proc.). Pozostałe elementy podlegające ocenie to: prędkość maksymalna (5 proc.), okres gwarancji na kadłub z nadbudówką (10 proc.), zasięg (5 proc.), okres gwarancji na zespoły napędowe (10 proc.), autonomiczność (5 proc.) oraz wysokość kary umownej za zwłokę w wykonaniu zlecenia (5 proc.). Zamówienie nie będzie objęte finansowaniem pochodzącym ze środków unijnych. 

Oferty składać można do 13 listopada 2018 roku, a dostawy przewidziane są nie później niż do 30 listopada 2019 roku.

DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bardzo Jasnowłosa

    niedawno pisaliście, że funkcjonariusze Straży Granicznej byli współorganizatorami długotrwałego przemytu towarów akcyzowych przez wschodnia granicę. No to dwie uwagi: może to co się im skonfiskuje, rozumiem że wszystko, dorzucić do budżetu na zakup tej łódki. No i : jednak jakby trudniej ufać, że strażnicy tego powierzonego im przez podatnika sprzętu pływającego nie wykorzystają do kolejnych przekrętów.

Reklama

Najnowsze