Reklama

Podejście drugie. Straż Graniczna kupuje łódź patrolową

zdjęcie ilustracyjne, fot. MOSG
zdjęcie ilustracyjne, fot. MOSG

Morski Oddział Straży Granicznej ogłosił przetarg na dostawę jednostki pływającej o długości 15,0 – 20,0 m z wyposażeniem. To już druga próba zakupu łodzi, która ma być wykorzystywana do prowadzenia działań interwencyjno-patrolowych. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione z powodu przekroczenia ceny przez najkorzystniejszą ofertę. Jeśli tym razem uda się wyłonić zwycięzcę, łodzie powinny trafić do MOSG do końca listopada 2019 roku.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego przetargu, łódź ma trafić do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku.  Jednostka przeznaczona będzie m.in. do pełnienia służby dozorowej, eskortowania jednostek pływających z ładunkami, prowadzenia działań interwencyjno-patrolowych czy akcji poszukiwawczo-ratowniczych w ramach służby SAR.

Łódź, jakiej szuka MOSG, powinna być wyposażona m.in. w  system p.poż. przeznaczony do gaszenia pożarów na innych jednostkach i obiektach portowych. Jednostka ma też posiadać urządzenia sterowe z systemem autopilota oraz w ster strumieniowy w części dziobowej, wszystko po to by zapewnić jej zwrotność i stabilność kursu w całym zakresie prędkości w morzu i podczas manewrów w porcie. Prędkość maksymalna nie powinna wynosić mniej niż 25 węzłów, a zasięg określony został na co najmniej 300 mil morskich.

Przypomnijmy, w poprzednim postępowaniu, Straż Graniczna planowała przeznaczyć na zakup jednostki pływającej 8 mln złotych. Nie wiemy czy kwota ta została zwiększona, jednak ostatnio, oferta jaka okazała się, zdaniem SG najkorzystniejsza, przekraczała zaplanowany budżet o prawie 1 mln złotych.

W toczącym się postępowaniu, przy ocenie złożonych ofert, pod uwagę brana będzie przede wszystkim cena (60 proc.). Pozostałe elementy podlegające ocenie to: prędkość maksymalna (5 proc.), okres gwarancji na kadłub z nadbudówką (10 proc.), zasięg (5 proc.), okres gwarancji na zespoły napędowe (10 proc.), autonomiczność (5 proc.) oraz wysokość kary umownej za zwłokę w wykonaniu zlecenia (5 proc.). Zamówienie nie będzie objęte finansowaniem pochodzącym ze środków unijnych. 

Oferty składać można do 13 listopada 2018 roku, a dostawy przewidziane są nie później niż do 30 listopada 2019 roku.

DM

WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
Reklama

Komentarze (1)

  1. Bardzo Jasnowłosa

    niedawno pisaliście, że funkcjonariusze Straży Granicznej byli współorganizatorami długotrwałego przemytu towarów akcyzowych przez wschodnia granicę. No to dwie uwagi: może to co się im skonfiskuje, rozumiem że wszystko, dorzucić do budżetu na zakup tej łódki. No i : jednak jakby trudniej ufać, że strażnicy tego powierzonego im przez podatnika sprzętu pływającego nie wykorzystają do kolejnych przekrętów.

Reklama