Reklama

Straż Graniczna

Grupa przemytników rozbita. Na przerzucaniu migrantów z terenu Białorusi zarobili ponad 4 mln euro

Autor. Straż Graniczna/twitter

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki Straży w Sławatyczach zatrzymali 9 osób w sprawie grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią. Kurierzy zarobili na tym 4,3 mln euro.

Jak poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa do zatrzymania doszło we wtorek na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Przy rozpracowaniu grupy brał udział także Europol.

Według ustaleń grupa przestępcza działała od września 2021 roku do stycznia bieżącego roku na terenie woj. podlaskiego oraz między innymi w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu. Jej członkowie nielegalnie organizowali przekraczanie granicy państwowej z Białorusią obcokrajowcom, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do legalnego wjazdu na teren Unii Europejskiej.

Prokuratura Krajowa przekazała, że na czele grupy stały dwie osoby. Jedna odpowiedzialna była za organizację miejsca i czasu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski, a druga zajmowała się kwestiami finansowymi. Za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych werbowano jako kurierów osoby mieszkające na terenach przygranicznych z Białorusią, w Białymstoku i Warszawie. Następnie, osoby te swoimi samochodami przewoziły obcokrajowców przez Polskę do Niemiec.

Czytaj też

Kurierzy za swoje usługi otrzymywali wynagrodzenie, które było im wypłacane przez wyznaczone do tego osoby, zgodnie z podziałem ról przyjętym w grupie przestępczej. Ustalono, że osoba pełniąca funkcję kasjera w grupie, rozdysponowała na działalność przestępczą grupy łącznie kwotę 8,7 mln euro, z czego kurierzy za przewóz obcokrajowców do Niemiec otrzymali łącznie ponad 4,3 mln euro.

Dziewięć osób usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące. Wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i zakazu opuszczania kraju.

Na poczet grożących kar i środków karnych prokuratura, na ujawnionej w toku przeszukania gotówce podejrzanych, dokonała zabezpieczenia majątkowego w łącznych kwotach ponad 475 tys. euro oraz 30 tys. dolarów amerykańskich.

Czytaj też

Są to już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Wcześniej zatrzymano siedem osób, które zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące. Dwie z nich były odpowiedzialne za przekazywanie pieniędzy dla kurierów przewożących migrantów z terenów przygranicznych z Białorusią do Niemiec. Obecnie 11 podejrzanych pozostaje tymczasowo aresztowanych.

Jak podała Straż Graniczna w sierpniu 2021 roku odnotowano ok. 3,5 tys. prób nielegalnego przekraczania granicy - we wrześniu było tych prób dwa razy więcej, a w październiku 17,5 tysiąca, listopadzie - 8 917, a w grudniu - 1717. Oznacza to, że rekordowy pod względem białoruskiej akcji hybrydowej na granicy był październik. Pomimo zmniejszającej się liczbę prób przekraczania granic głosy ekspertów są jednak zgodne, że powrót kryzysu jest więcej niż prawdopodobny.

PAP/MB

Reklama

Komentarze

    Reklama