Cztery osoby w rękach służb. Werbowali w Polsce konwertytów na islam

11 maja 2020, 09:26
straz graniczna fot mswia flickr cc by 20
Fot. MSWiA/Flickr, CC BY 2.0

Straż Graniczna we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała czterech obywateli Tadżykistanu, którzy mieli w Polsce prowadzić działania mające na celu werbowanie konwertytów na islam, do przeprowadzenia działań o charakterze terrorystycznym.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w poniedziałek, że do zatrzymań obywateli Tadżykistanu doszło 7 maja.

"Cudzoziemcy zostali osadzeni w strzeżonym ośrodku Straży Granicznej w celu wydalenia i wpisania ich do wykazu osób niepożądanych na terytorium RP i strefy Schengen" - powiedział Żaryn. Zaznaczył, że czynności wobec nich zostały przeprowadzone na podstawie przepisów ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

Rzecznik podkreślił, że zgromadzony przez ABW materiał dowodzi, iż zatrzymani sympatyzują i popierają działalność organizacji terrorystycznej tzw. Państwa Islamskiego.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymały obywatela Libanu, "którego działalność stanowiła realne zagrożenie o charakterze terrorystycznym". 

"Zgromadzone przez Agencję informacje wskazują, że cudzoziemiec planował zorganizowanie na terenie RP oraz innych krajów UE siatki mającej na celu przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w państwach Europy Zachodniej" - informował wtedy Stanisław Żaryn. Jak dodawał, "mężczyzna posiada związki rodzinne z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, którzy zginęli w trakcie walk z siłami koalicji na terenie Syrii i Iraku". Przebywając w Polsce, Libańczyk miał "aktywnie wykorzystywać internetowe środki łączności" do komunikacji ze strukturami Państwa Islamskiego oraz poszczególnymi osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE. Miał również wspierać finansowo członków ISIS pozostających w Syrii.

Zgodnie z decyzją sądu Libańczyk trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
M. T.
wtorek, 12 maja 2020, 13:45

Brawa za schwytanie terrorystów, może ktoś się teraz zajmie sprawą Euroweek.

KAR
wtorek, 12 maja 2020, 00:10

Raport NIK jest druzgocący w sprawie przyjmowania imigrantów. Rząd całkowicie stracił kontrole nad weryfikacją tych, którzy są przyjmowani. Do tego dochodzą różne AGENCJE I POŚREDNICY trudniący się sprowadzaniem "KADRY INŻYNIERSKIEJ" z Azji, Afryki itd. Efekty widzimy...

Wachmistrz Soroka
poniedziałek, 11 maja 2020, 20:10

No nie rozbrajajcie mnie, jakby to było realnie zagrożenie to trafiliby do aresztu, a nie do ośrodka dla cudzoziemców gdzie, cudzoziemców nie zamyka się w celach, tylko ich się tam dopieszcza. Propaganda. D24 wymagałbym tutaj trochę po dziennikarsku naświetlić ludziom temat, bo to tylko przedruk z PAPu. Trzeba wiedzieć czym jest areszt dla cudzoziemca, a czym strzeżony ośrodek (z jednego była nawet parę lat temu spektakularna ucieczka). Pozdrawiam.

Wachmistrz Soroka
wtorek, 12 maja 2020, 10:39

Sprostowanie. Według moich informacji tych czterech Tadżyków trafiło do aresztu dla cudzoziemców. Wiec może ktoś pomylił te dwie rzeczy o których wspominałem. Pozdrawiam

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 11 maja 2020, 18:21

Kiedyś polskim prawem naturalnym konwertytom się ścinało głowę na pieńku i było po wrzasku. Dziś pewnie należałoby pozbawić ich polskiego obywatelstwa (bo nie godzi się by byli gospodarzami słowiańskiej ziemi wynarodowieńcy i cudzoziemcy) i oczywiście wygonić z Polski. Kiedy nie ma tych, którzy prowokują problemy, to i nie ma samych problemów też. Niby proste, lecz w tym chorym polityczno-poprawnym wariatkowie to nikt nie myśli po ludzku dłużej. Gdyby tylko Polska była ponownie Polską, a Polacy Polakami.

Adam S.
wtorek, 12 maja 2020, 13:43

Gdyby Polska była ponownie Polską, to byśmy bez przeszkód przyjmowali Żydów, Muzułmanów (Tatarów), Protestantów - jak Rzeczpospolita Obojga Narodów, która była na tle ówczesnej Europy krajem niezwykle tolerancyjnym. Chore pomysły pojawiły się znacznie później, w XIX i XX wieku.

Dmuchamy na zimne...
poniedziałek, 11 maja 2020, 15:53

Najlepiej przyjąć model Żydowski - nie wpuszczać takich typów do kraju. Nie ma typa - nie ma zagrożenia.

Tweets InfoSecurity24