Lubelska policja kupuje specjalny pojazd naszpikowany elektroniką

12 listopada 2019, 14:35
68-150858_g
Fot. KWP Lublin

Wielozadaniowe mobilne stanowisko do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, obserwacji i rejestracji dalekosiężnej, termowizyjnej oraz ukrytego monitoringu ma trafić do funkcjonariuszy lubelskiej policji. Zakup specjalistycznego pojazdu będzie sfinansowany m.in. ze środków pozyskanych z projektu „Zwiększenie możliwości kontroli operacyjnej działań na szkodę interesów finansowych UE na jej wschodniej granicy”, w ramach programu Herkules III.

Policja ma wzbogacić się o specjalistyczny bus, wyposażony w system do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, obserwacji i rejestracji dalekosiężnej, termowizyjnej oraz do ukrytego monitoringu. Beneficjentem przetargu ma być Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. Zakłada się, że pojazd trafi do mundurowych jeszcze w tym roku, nim to jednak nastąpi 25 listopada poznamy zgłoszone w postępowaniu oferty. Policja oceny złożonych propozycji zamierza dokonać opierając się na kryterium ceny (60 proc.), ale także współczynnika masy pojazdu gotowego do jazdy do maksymalnej mocy netto silnika spalinowego (20 proc.), pojemności silnika (10 proc.), wyposażenia w układ napędowego 4x4 (5 proc.) i drzwi przesuwnych z lewej strony pojazdu z blokadą w pozycji otwartej (5 proc.).

Zakłada się, że tego rodzaju pojazd będzie wyposażony w system ukrytego monitoringu. Służąca temu kamera ma być zamontowana w atrapie zagłówka fotela pasażera w przednim przedziale pojazdu, ale zastrzega się, że w tym przypadku ma istnieć możliwość zamontowania jej na innym fotelu. Kamera PTZ ma dysponować 30-krotnym zoomem optycznym, 16-krotnym zoomem cyfrowym o rozdzielczości 2592x1520. Co interesujące, ukryty monitoring ma dysponować możliwością zdalnego zarządzania oraz prowadzenia obserwacji poprzez połączenie GSM (router 3G/4G/LTE).

Jednocześnie, w przypadku prowadzenia monitoringu dalekosiężnego policja chce, by nowy policyjny był  wyposażony w kamerę wizyjną o rozdzielczości 1920x1080 FullHD, moto-zoom o ogniskowej 6-180 mm, jak i dualną kamerę termowizyjną o rozdzielczości 396x264 z obiektywem 100 mm i kątem widzenia 3,8ºx2,3º, posiadającą możliwość detekcji i pomiaru temperatury od -40 do 150ºC z dokładnością do 2ºC. Jeśli chodzi o zasięg tego rodzaju detekcji to przyjmuje się, iż detekcja temperatury ma być możliwa z odległości 2900 m, a rozpoznawanie człowieka z odległości 730 m, zaś rozpoznawanie pojazdu z odległości 2250 m. Wspomniany zestaw ma być przystosowany mechanicznie do szybkiego montażu na statywie lub na dachu samochodu, przy czym statyw do szybkiego mocowania kamery ma uzyskać po rozłożeniu wysokość około 1,5 m, dysponując udźwigiem min.25 kg.

Co więcej, na wyposażeniu tego specjalistycznego policyjnego pojazdu ma znaleźć się mobilny system monitoringu, pozwalający na zamontowanie poza samym pojazdem. W jego skład ma wejść kamera o wymiarach maksymalnych 3x5 cm, o rozdzielczości minimalnej 1980x1080 HD wyposażona w wymienne obiektywy 2,9 mm, 8 mm, 12 mm, 16 mm, 25 mm.

Pojazd ma również zostać wyposażony w mobilny system rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Zakłada się, że ma się on składać z co najmniej 2 kamer ze zintegrowanym automatycznym systemem podczerwieni, modułem analitycznym, modułem GPS oraz specjalistycznym oprogramowaniem. Użytkujący pojazd policjanci będą mieli możliwość odczytywania tablic rejestracyjnych pojazdów poruszających się z prędkością do nawet 320 km/h, przy jednoczesnej możliwości identyfikacji marki obserwowanego pojazdu. Jednocześnie, ma istnieć możliwość wychwytywania tablic odblaskowych z odległości ok. 30 m.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
M
środa, 13 listopada 2019, 12:12

W końcu bo mamy XXI wiek. W Wielkiej Brytanii takie coś istnieje od bardzo dawna.

Elizeusz
środa, 13 listopada 2019, 12:10

Tylko w polsce podaje sie jawnie w internecie sZegułowe dane gdzie co ukryte jaka odporność balistyczNa...dająć przestępcą gotowca...nawet nie muszą robić ustaleń i rozpoznania co dawało by ewentualny ślad działalności innym służbą.wchodzą do internetu i mają. Tłumaczy się to jawnością przetargu...a co nie wystarczy podać ,,przetarg na pojazd obserwacji skrytej,,? Od razu podaje sie wszystkie parametry a potem...typ wybranego busa zdjęcia kolor i jeszcze czasem tablice rejestracyjne.koszmar intelektualny. To coś jak hasło...Jest Rodo...

bender
wtorek, 12 listopada 2019, 16:28

Mimo, że SIWZ jak przedstawiono w artykule to niestety standard w RP, to jednak w idealnym świecie za takie wymagania przetargowe spokojnie należałaby się się grzywna lub postępowanie karne. Wymagania są niespójne, nie zabezpieczają konkretnych funkcjonalności lub parametrów pracy, ale zawężają konkurencję do konkretnego modelu kamerki jaką sobie zamawiający wypatrzył podczas dialogu technicznego. No bo dlaczego akurat kamera PTZ koniecznie musi posiadać zadaną niestandardową rozdzielczość i 30 krotny zoom, a stała kamerka z ruchomym obiektywem ma podany zasięg ogniskowej a nie zoom? Bo tak mówią karty katalogowe konkretnych produktów, a matoł tworzący SIWZ nie potrafi jednego i drugiego przeliczyć. A wystarczyłoby, żeby podał oczekiwane wartości gęstości piksela na metr na zadanym dystansie... Z innej beczki: czy ktoś wie co to u licha jest "dualna kamera termowizyjna"? I dlaczego ma występować tylko w bardzo nietypowej, ale za to niskiej rozdzielczości?

Autor
środa, 13 listopada 2019, 10:10

Miało być zdalna, jak się nie domyśliłeś.

Tweets InfoSecurity24