Reklama

„Funkcjonariusze nie stracą, zyskają młodzi”. Jest porozumienie ws. podwyżek w SW

Autor. Służba Więzienna

Historia tegorocznych podwyżek w Służbie Więziennej powoli dobiega końca. Resort sprawiedliwości „krakowskim targiem” doszedł do porozumienia ze stroną społeczną. „Tegoroczna waloryzacja będzie realizowana w podobnej formie jak w ubiegłym roku, czyli zasadnicze i stopień” – poinformował przewodniczący Rady Krajowej Sekcji SW NSZZ „Solidarność” Andrzej Kołodziejski. Jak dodał, mimo to, że nie przeszła propozycja 7 proc. podwyżki, to funkcjonariusze nie stracą. Zyskają za to „młodzi” więziennicy, którzy nie będą mieć procentowej kwoty za stopień tylko kwotową, która wyniesie około 120 złotych.

Jeszcze jakiś czas temu wszystko wskazywało na to, że tegoroczne podwyżki w Służbie Więziennej to już tylko kwestia odpowiednich dokumentów. Scenariusz wydawał się prosty: porozumienie pomiędzy resortem sprawiedliwości a stroną społeczną zostało zawarte, wzrost uposażeń ustalony, a procedowanie zmian było w toku. Tymczasem niespodziewanie pojawiła się przeszkoda. Chodzi o wysokość podwyżki – ustaloną między resortem sprawiedliwości a stroną społeczną na poziomie 7 procent. Stanowcze „nie” takiej waloryzacji powiedziało Ministerstwo Finansów, które wskazało, że 7-proc. wzrost uposażeń budzi zastrzeżenia z uwagi na fakt, że w ustawie budżetowej mowa jest o 5 proc. waloryzacji.

Reklama

Jak się okazało, „opór” Ministerstwa Finansów był nie do przejścia. W czwartek w tej sprawie odbyło się spotkanie strony społecznej z kierownictwem Ministerstwa Sprawiedliwości. „Sam wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha nie był stanie przeforsować zapisów porozumienia z Dyrektorem Generalnym” – poinformował przewodniczący Rady Krajowej Sekcji SW NSZZ „Solidarność” Andrzej Kołodziejski.

„W związku z tym, »krakowskim targiem« doszliśmy do jakiegoś porozumienia, że uposażenie zasadnicze wzrasta o 5 proc., które ma być wypłacone w majowym wynagrodzeniu. Taka jest deklaracja CZSW. Natomiast resztę środków pakujemy w dodatek za stopień, który ma być w czerwcowym wynagrodzeniu. Oczywiście z wyrównaniem od stycznia 2025 roku” – podkreślił Kołodziejski.

    W rozmowie z InfoSecurity24.pl szef więziennej „Solidarności” wyjaśnił, że na takim porozumieniu nie stracą funkcjonariusze. W jego ocenie przyjęty wariat „nie jest gorszy wariant niż podwyżka 7 proc. uposażenia zasadniczego”. „Jest o tyle gorsze w takim sensie, że np. świadczenie za długoletnią służbę nie może być troszkę większe” – powiedział.

    „Można powiedzieć, że funkcjonariusze, którzy mają początki służby, trochę lepiej (na tym wyjdą – przyp. red.). Bo nie będą mieć procentowej kwoty za stopień tylko kwotową. Czyli tak realnie patrząc to »młodzi« zyskają parę procent” - zaznaczył. Jak dodał, dodatek za stopień wyniesie około 120 złotych.

    Do porozumienia w sprawie tegorocznych podwyżek odniósł się też Centralny Zarząd Służby Więziennej. „W związku z brakiem akceptacji Ministerstwa Finansów dla projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej, przewidującego podwyżkę uposażenia zasadniczego w wysokości 7 proc. w grupach od 2 do 41, celem spotkania było ustalenie sposobu realizacji podwyżki uposażeń funkcjonariuszy należnej od dnia 1 stycznia 2025 roku, wynikającej z zapisów ustawy budżetowej” – poinformowała Służba Więzienna.

    Reklama

    „W wyniku przeprowadzonych rozmów ustalono, że podwyżka uposażeń funkcjonariuszy zostanie zrealizowana poprzez: 5 proc. wzrost kwoty uposażenia zasadniczego w grupach zaszeregowania od 1 do 41, obligatoryjny wzrost dodatku za wysługę w związku ze wzrostem uposażania zasadniczego oraz wzrost dodatku za stopień służbowy” – podała formacja.

    W komunikacie opublikowanym w piątek na stronie Służby Więziennej czytamy, że uposażenia zasadnicze w wysokości uwzględniającej podwyżkę, wraz z obligatoryjnym wzrostem dodatku za wysługę zostaną wypłacone w dniu 2 maja 2025 roku. „W tym samym dniu nastąpi również wypłata wyrównania składników uposażenia, należnego od dnia 1 stycznia 2025 roku” – zapewniła SW.

      „Przy założeniu 5 proc. wzrostu uposażeń zasadniczych w grupach zaszeregowania od 1 – 41, pozostała kwota pozostająca do wykorzystania, zostanie przeznaczona na równy dla wszystkich funkcjonariuszy, wzrost dodatku za stopień służbowy. Wypłata podwyżki dodatku za stopień służbowy wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 roku, zostanie zrealizowana niezwłocznie po wejściu w życie zmian wysokości stawek za dodatek służbowy określonych w załączniku do rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej” – dodała Służba Więzienna.

      Reklama
      WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
      Reklama

      Komentarze

        Reklama