Resort sprawiedliwości idzie śladem MSWiA. Jest projekt mieszkaniówki dla SW

Ministerstwo Sprawiedliwości, zgodnie z zapowiedziami, przygotowało projekt wprowadzający do Służby Więziennej świadczenie mieszkaniowe. Zaproponowano też mnożniki lokalizacyjne, od których de facto uzależniona będzie wysokość pobieranego przez funkcjonariuszy dodatku. Do dokumentu – jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć – związkowcy zgłosili wprawdzie kilka poprawek, jednak wiele wskazuje na to, że projekt już niebawem może trafić na rząd. W Służbie Więziennej, podobnie jak w formacjach MSWiA, nowy dodatek ma wejść w życie z mocą od 1 lipca.
Prace nad dodatkiem mieszkaniowym nabierają tempa. Po tym, jak projekt mieszkaniówki przedstawiło MSWiA, przyszedł czas na resort sprawiedliwości. Propozycje nowych rozwiązań przedstawiono już więziennym związkowcom. I choć ci mają pewne uwagi, wiele wskazuje na to, że niebawem uda się ostatecznie dojść do konsensusu, a dokumentem w niedalekiej przyszłości zajmie się Rada Ministrów.
Redakcja InfoSecurity24.pl dotarła do wstępnego projektu wprowadzającego dodatek mieszkaniowy do Służby Więziennej. Z dokumentu wynika, że funkcjonariusze Służby Więziennej – podobnie jak mundurowi z MSWiA – zyskają prawo do comiesięcznego świadczenia mieszkaniowego od 1 lipca, a jego wysokość uzależniona będzie od miejsca pełnienia przez nich służby. Po wejściu w życie nowych rozwiązań wygaszone mają zostać też dotychczasowe przepisy, na podstawie których mundurowi z SW „otrzymywali pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego, równoważnik pieniężny z tytułu braku mieszkania oraz równoważnik pieniężny za remont lokalu mieszkalnego lub domu, zajmowanego na podstawie przysługującego funkcjonariuszowi lub jego małżonkowi tytułu prawnego”.
Nowelizacja zakłada też, że uprawnieni do pobierania dodatku będą także ci funkcjonariusze, którzy otrzymali już „pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego położonego w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej”, jednak tylko jeśli zwrócą wszystkie przyznane im wcześniej środki. Będą mogli zrobić to jednorazowo – wtedy nowe świadczenie wypłacane będzie w pełnej kwocie, lub na raty. W tym drugim przypadku, comiesięczna mieszkaniówka będzie pomniejszana o „o kwotę stanowiącą 1/120 z otrzymanej pomocy finansowej za każdy miesiąc wypłaty świadczenia mieszkaniowego przez kolejne 120 miesięcy lub do dnia ustania stosunku służbowego”.
Resort sprawiedliwości zakłada, że mieszkaniówka „przysługiwać będzie funkcjonariuszowi, któremu nie przydzielono w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego albo kwatery tymczasowej, albo który zwróci, albo opróżni ten lokal mieszkalny bądź kwaterę tymczasową”. Do pobierania nowego dodatku uprawnieni za to nie będą mundurowi w służbie kandydackiej bowiem – jak uzasadnia MS – „otrzymują oni w jej czasie bezpłatne zakwaterowanie”.
Wysokość świadczenia mieszkaniowego ustalana będzie kwotowo, jako iloczyn stawki podstawowej oraz mnożnika lokalizacyjnego ustalonego dla jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której funkcjonariusz pełni służbę, wskazanej w rozkazie personalnym albo decyzji personalnej. Wysokość stawki podstawowej oraz mnożników lokalizacyjnych mających wpływ na wysokość świadczenia mieszkaniowego przysługującego funkcjonariuszom, określi Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.
Fragment uzasadnienia projektu nowelizacji ustawy o SW
Kluczowe, z punktu widzenia mundurowych, są mnożniki lokalizacyjne, bo to od nich zależeć będzie wysokość pobieranego świadczenia. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza określić stawkę podstawową na poziomie 600 zł i to iloczyn tej kwoty i współczynnika wskazanego dla konkretnego miejsca pełnienia służby, będzie decydować o tym, jaka kwota trafi na konto funkcjonariusza. Resort chce, by mnożniki wynosiły od 3 do 1,5. Największy dodatek – 1800 złotych, przysługiwać będzie funkcjonariuszom pełniących służbę w Warszawie. Dla miast, w których znajdują się siedziby wojewodów lub marszałków województw przewidziano mnożnik na poziomie 2,5, a więc świadczenie mieszkaniowe wynosić tam będzie 1500 złotych.
Na mieszkaniówkę na poziomie 1200 złotych (mnożnik lokalizacyjny – 2) liczyć mogą mundurowi pełniący służbę w „miastach na prawach powiatu oraz miastach, w których znajdują się siedziby władz powiatów”. W pozostałych miejscowościach mieszkaniówka wyniesie 900 złotych (mnożnik lokalizacyjny – 1,5). Mieszkaniówka na konta funkcjonariuszy trafiać będzie w pełnej kwocie, bowiem świadczenie to nie podlega opodatkowaniu.
Ministerstwo zakłada też, że mieszkaniówka na nowych zasadach nie będzie wypłacana „funkcjonariuszom za okres korzystania z urlopu bezpłatnego, (z wyłączeniem urlopu wychowawczego), przerw w wykonywaniu obowiązków służbowych, za które funkcjonariusz nie zachował prawa do uposażenia, wymienionych w art. 61 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, zawieszenia w czynnościach służbowych albo tymczasowego aresztowania oraz kursu przygotowawczego – proporcjonalnie do tych okresów”.
Jak udało nam się dowiedzieć, do ministerialnych propozycji związkowcy wnieśli jednak kilka uwag. Jedna z nich dotyczy tego, by świadczenie wypłacane było jednak funkcjonariuszom, którzy wprawdzie zostali zawieszeni, jednak stawiane im zarzuty nie potwierdziły się. Mundurowi chcą też, by mieszkaniówka przysługiwała osobom przeniesionym z urzędu, ale posiadającym kwaterę w poprzedniej miejscowości, w której pełnili służbę.
Z informacji, do jakich dotarła redakcja, wynika też, że nowe definicje miejscowości pobliskiej i kwatery znajdą się w szerszej nowelizacji ustawy o SW, nad którą teraz pracuje specjalny zespół. „Duża” nowelizacja ustawy o SW zawierać ma też zapis dotyczący waloryzacji świadczenia mieszkaniowego.
Terminy wskazane w dokumencie nie pozostawiają złudzeń i – jeśli nie ulegną zmianie – mundurowi nowe świadczenie otrzymają z mocą od 1 lipca. To, czy wypłaty ruszą na początku trzeciego kwartału tego roku, zależy od tego, jak szybko projekt zostanie przyjęty przez rząd i parlament. Jednak, nawet jeśli nie uda się przeprocedować nowych rozwiązań do 1 lipca, funkcjonariusze właśnie od tej daty otrzymają wyrównanie.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami