Resort kalkuluje koszty modernizacji. Ile pieniędzy trafi na podwyżki w SW?

Nie jest tajemnicą, że podwyżki – w ramach ustawy modernizacyjnej – to jeden z tych elementów, na który liczą funkcjonariusze. Wiele wskazuje na to, że resort sprawiedliwości wyjdzie tym oczekiwaniom naprzeciw i zaplanuje środki na zwiększenie uposażeń w podległej sobie służbie. Z dokumentów, do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika, że tylko w 2026 roku na ten cel przeznaczone może zostać nawet ponad 300 mln złotych. Pytanie jednak, czy Ministerstwu Sprawiedliwości uda się przeforsować swoją wizję nowej więziennej modernizacji i czy ostatecznie znajdą się pieniądze na wszystkie zaplanowane wydatki?
O tym, że resort sprawiedliwości ma plan wprowadzenia podwyżki uposażeń w ramach nowej ustawy modernizacyjnej, związkowcy informowali już na początku kwietnia, po tym jak spotkali się z dyrektorem generalnym Służby Więziennej oraz dyrektorami biur Centralnego Zarządu SW. „W ramach projektu ustawy modernizacyjnej omówiono szereg kluczowych tematów, mających istotny wpływ na przyszłość naszej formacji” – mogliśmy przeczytać w komunikacie wydanym przez Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
Jeden z owych kluczowych elementów nowego programu modernizacji, ma stanowić właśnie podwyżka uposażeń. „Planowana jest jedna podwyżka w 2026 roku, finansowana z ustawy modernizacyjnej” – poinformowali związkowcy. Jej wysokość ma „być spójna z ustaleniami międzyresortowymi, analogicznie do innych służb mundurowych”. Dodano też, że „nie wyklucza się jednak dodatkowych wzrostów płac ze środków budżetowych w kolejnych latach”.
Jak się okazuje, prace nad kształtem nowej ustawy modernizacyjnej w Służbie Więziennej weszły już w fazę szacowania kosztów. Redakcja InfoSecurity24.pl dodarła do dokumentów przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, z których wynika, że na wzrost kwoty bazowej w 2026 roku resort potrzebuje 294,41 mln złotych. Kolejne ponad 44 mln złotych to koszt wydatków relacjonowanych do uposażeń. Jeśli dodamy do tego ponad 3,4 mln złotych związane z funduszem nagród i zapomóg widać, że tylko w przyszłym roku „wzmocnienie systemu motywacyjnego funkcjonariuszy Służby Więziennej poprzez realizację podwyżki uposażeń funkcjonariuszy” kosztować może nawet ponad 342 mln złotych, a łączna kwota potrzebna na realizację podwyżek w latach 2026-2029 przekracza 1,44 mld złotych.
Resort sprawiedliwości – w założeniach do nowej ustawy – zapisał też m.in. przeszło 276,7 mln złotych na „wzmocnienie etatowe dla jednostek organizacyjnych Służby Więziennej” i 100 mln złotych na „poprawę warunków socjalno-bytowych funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej”.
Co istotne – jeśli oczywiście plany Ministerstwa Sprawiedliwości zostaną potwierdzone na poziomie uzgodnień m.in. z ministrem finansów – Służba Więzienna otrzymać może łącznie w latach 2026-2029, w ramach nowej ustawy modernizacyjnej, ponad 3,5 mld złotych. To sporo więcej niż przeznaczono na obecną edycję modernizacji, która kosztowała budżet ponad 1,8 mld złotych. Wysokość kwoty najlepiej obrazuje też jej zestawienie z rocznym budżetem, jaki na więziennictwo przeznacza rząd. W tym roku jest 5,6 mld złotych.
Warto jednak zdać sobie sprawę, że jak na razie kwoty widniejące w ministerialnych tabelkach to założenia i plany, które będą musiały przejść konfrontację z budżetową rzeczywistością. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości wyjdzie z tej batalii zwycięsko, przekonamy się już niebawem.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami