SG: Białoruscy żołnierze blisko polskiej granicy. To nie pogranicznicy

23 września 2021, 12:17
Straż Graniczna
Fot. Twitter/Straż Graniczna

Straż Graniczna zaobserwowała na granicy polsko-białoruskiej żołnierzy, których umundurowanie i wyposażenie nie wskazuje na to, by byli oni funkcjonariuszami białoruskiej straży granicznej. Sprawę komentował również rzecznik prasowy koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.  

Straż Graniczna zaobserwowała po białoruskiej stronie granicy funkcjonariuszy bądź żołnierzy, których umundurowanie i wyposażenie może wskazywać, że nie są to służby graniczne - poinformowała w środę SG. Informację tę udostępnił również rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych w czwartek, na antenie Radiowej Trójki powiedział, że obecne działania i kierowanie tak uzbrojonych formacji przez Łukaszenkę, mogą wskazywać na konkretne zamiary wobec Polski. "Widzimy, że do sytuacji i zdarzeń na granicy polsko-białoruskiej reżim Łukaszenki pochodzi z dużym zamiarem, bo w jakimś celu są kierowani tam żołnierze odpowiedzialni za zupełnie inne zadania niż zabezpieczanie granic" – mówił Stanisław Żaryn. Rzecznik na pytanie w sprawie wyposażenia tych białoruskich formacji powiedział, że uzbrojenie, które zostało zidentyfikowane na wyposażeniu pograniczników, nie budzi wątpliwości. Bardziej, jak mówił, budzą wątpliwości żołnierze z karabinami snajperskimi. "To jest coś, co powoduje, że mamy do czynienia z kierowaniem przez reżim Łukaszenki osób do zupełnie innych zadań niż ochrona granic" - stwierdził Żaryn. Zapewnił też, że polskie służby obserwują i monitorują sytuację. "Musimy wiedzieć, dlaczego tacy ludzie pojawiają się w rejonie polskiej granicy" - powiedział rzecznik ministra koordynatora.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

IS24/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
Wódz
czwartek, 23 września 2021, 17:22

Nie możemy dać się wciągnąć w żadne prowokacje, należy obserwować i zabezpieczać teren, tak by nikt się nie prześlizgnął.

Polo
czwartek, 23 września 2021, 20:00

Dokładnie tak. Nie wolno dać się nam wciągnąć w wymianę ognia. Widać, że jest presja na to, byśmy otworzyło granice. Powinnismy zaangażować NATO (ale na pewno nie Frontex). Może jednak zbudować mur?

Extern
czwartek, 23 września 2021, 21:46

A jak się zaczną prowokacje na poważnie to też mamy na nie nie odpowiadać? To przecież prosta droga do pokazania światu że sobie nie radzimy. I tak to właśnie na pewno zostanie w mediach przez Moskiewską propagandę przedstawione. Tylko wtedy patrzeć jak się wszystko tylko nasili.

Wódz
piątek, 24 września 2021, 12:08

Mogą to być zolnierze służb specjalnych przebrani w ubrania uchodźców lub mieć Polskie mundury....wpuscic, obserwować i wylapac, w ostatecznosci muszą zniknąć, i tak nikt do nich się nie przyzna, najgorszym co mogło by sie stać to wymiana ognia na granicy, co by nie było to Rosjanie powiedzą ze to nasze wojsko zaczęło strzelać...

gosc
czwartek, 23 września 2021, 16:11

a jak tam nasz smiglowiec ,ktory spadl po tamtej strony ganicy,pare lat temu.?

Darek
czwartek, 23 września 2021, 22:04

Tak samo jak ich su 27 co spadł po naszej stronie granicy. Spadniety. Pasuje?

Grd
piątek, 24 września 2021, 13:31

Darku, Wojsko Polskie nie jest przystosowane do wojny. Mentalność dowódców i decydentów nie pozwala na to. Zbyt wiele mamy układów personalnych. Kto służy, ten widzi degrengoladę. Poza tym większość żołnierzy to etatyści dla kasy. Smutna prawda. Pozdrawiam.

Pol
czwartek, 23 września 2021, 21:38

Wyklepali go i znowu lata

Pawlak
czwartek, 23 września 2021, 15:35

Kto sieje dym..... Proponuje dalej wspierac bialoruska opozycje. Niemcy nie beda mieli skrupulow przygarnac zachodnia czesc Polski....

piątek, 24 września 2021, 02:21

Dym to akurat sieje Łumaszenka, któremu się wydaje, że jest Erdoganem :)

SOWA
czwartek, 23 września 2021, 20:39

100/100 nie trzeba było mieszać w Mińsku. Teraz Łukaszenka się mści i ma do tego prawo. Nasi mundrzy politycy dali się podpuścić Niemcom i Usrealowi. Logika wskazywała, że lepiej mieć Łukaszenkę niż Rosjan w Brześciu. Teraz mamy mściwego Baćkę, Rosjan i zakulisowe działania Niemiec (NS2). Kto na tym zyskał? Kto miał interes w osłabieniu pozycji Aleksandra z Mińska?

Ron
czwartek, 23 września 2021, 19:50

Za PRL zachód wspierał opozycję u nas. Mamy dług do spłacenia.

SOWA
czwartek, 23 września 2021, 21:51

Nie mamy żadnego długu. Swój dług spłaciliśmy katastrofą gospodarczą lat 90 XX wieku. Zresztą tzw. zachód nie pomagał opozycji bezinteresownie. Taniej było wspierać Solidarność niż walczyć z Rosją w otwartym konflikcie zbrojnym. Poza tym staliśmy się ogromnym rynkiem zbytu i zasobem taniej siły roboczej.

piątek, 24 września 2021, 02:20

Ludziom ktorzy chcą walczyć o wolność w swoim kraju mozna pomóc.

asf
czwartek, 23 września 2021, 15:24

Łażą tak na pokaz akurat przed naszymi Strażnikami Granicznymi... Oczywiście mieć się na baczności trzeba, tak na wszelki wypadek, ale na razie wygląda to tylko jak próba podbijania napięcia (gra w cykora). A nasi politycy próbują zbijać na tym kapitał wyborczy, bo wiadomo, w obliczu zagrożenia lud gromadzi się wokół władzy...

modero
czwartek, 23 września 2021, 15:06

zapewne przygotowują prowokację. Też należy rozmieścić snajperów po polskiej stronie

Grzyb
czwartek, 23 września 2021, 16:35

Nie. Na granicy powinno latać tak ze 3 AC-130 albo około 10 Warthogów i reagować na wszelkie naruszenia.

asf
czwartek, 23 września 2021, 21:44

A od kiedy Wojsko Polskie posiada AC-130 i Warthogi?

Tweets InfoSecurity24