SG: Białoruscy żołnierze blisko polskiej granicy. To nie pogranicznicy

23 września 2021, 12:17
Straż Graniczna
Fot. Twitter/Straż Graniczna

Straż Graniczna zaobserwowała na granicy polsko-białoruskiej żołnierzy, których umundurowanie i wyposażenie nie wskazuje na to, by byli oni funkcjonariuszami białoruskiej straży granicznej. Sprawę komentował również rzecznik prasowy koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.  

Straż Graniczna zaobserwowała po białoruskiej stronie granicy funkcjonariuszy bądź żołnierzy, których umundurowanie i wyposażenie może wskazywać, że nie są to służby graniczne - poinformowała w środę SG. Informację tę udostępnił również rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych w czwartek, na antenie Radiowej Trójki powiedział, że obecne działania i kierowanie tak uzbrojonych formacji przez Łukaszenkę, mogą wskazywać na konkretne zamiary wobec Polski. "Widzimy, że do sytuacji i zdarzeń na granicy polsko-białoruskiej reżim Łukaszenki pochodzi z dużym zamiarem, bo w jakimś celu są kierowani tam żołnierze odpowiedzialni za zupełnie inne zadania niż zabezpieczanie granic" – mówił Stanisław Żaryn. Rzecznik na pytanie w sprawie wyposażenia tych białoruskich formacji powiedział, że uzbrojenie, które zostało zidentyfikowane na wyposażeniu pograniczników, nie budzi wątpliwości. Bardziej, jak mówił, budzą wątpliwości żołnierze z karabinami snajperskimi. "To jest coś, co powoduje, że mamy do czynienia z kierowaniem przez reżim Łukaszenki osób do zupełnie innych zadań niż ochrona granic" - stwierdził Żaryn. Zapewnił też, że polskie służby obserwują i monitorują sytuację. "Musimy wiedzieć, dlaczego tacy ludzie pojawiają się w rejonie polskiej granicy" - powiedział rzecznik ministra koordynatora.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

IS24/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
Autor
piątek, 24 września 2021, 14:28

Ciekawym zbiegiem okoliczności trwa obecnie zmasowany atak cybernetyczny w postaci kilkuset tysięcy (!!!) fałszywych SMS'ów wysłanych do Polaków w celu wyczyszczenia kont bankowych. Niespotykana jest zarówno skala jak i krótki przedział czasowy tego ataku. Przypadek? Nie sądzę ...

LoaMax
piątek, 24 września 2021, 13:43

Gdyby w Polsce ,30% społeczeństwa była pochodzenia rosyjskiego ,to Putin mógłby próbować tego co robi na Ukrainie ,czy Białorusi ,ale on nie ma punktu zaczepienia do tego ,Chiny już dawno wyprzedziły gospodarczo i militarnie Rosję ,i to go wkurza za niedługo będzie na ich łasce ,dlatego próbuje machać szabelką w Europie ,więc ta propaganda o ataku na Polskę to bzdura ,Duda chce się wykazać jaki to z niego prezydent ,siejąc panikę ,wystarczy postawić mur taki jak między USA i Meksykiem ,czy Izraelem a arabami i problem z głowy i niech to Unia Europejska z finansuje i po kłopocie a nie siać panikę że wojna jest a karabinów nie ma ...

Tax
piątek, 24 września 2021, 22:04

Pełen obraz sytuacji oraz rozwiązania...

Jozef
piątek, 24 września 2021, 09:19

Polska Straz Graniczna i Wojsko Polskie musza byc w stanie obronc Polskie granice. To Polski rzad decyduje kto wjezdza do Polski a kto nie. Wyrazy Szacunku dla pracy Polskiej Strazy Granicznej i Wojska Polskiego.

zeneq
piątek, 24 września 2021, 06:26

Dopóki włóczą się po swojej stronie to ich sprawa. Naszą jest szybkie budowanie solidnego muru a nie siatek na komary.

fatso
piątek, 24 września 2021, 01:40

Beda pewnie strzelac do przepychaczy arabow poprzez granice w ich strone. Ale i Polska produkuje w Radomiu dobre karabiny strzelca wyborowego. Nalezy pilnie zbudowac mysliwskie ambony,opancerzone oczywiscie. I strzelac do arabow a jak trzeba to i do dzielnych chlopcow Lukaszki. Niech wiedza ze bicie kobiet w Minsku to jedno a dostac kulke od Polaka to calkiem inna sprawa.

Tweets InfoSecurity24