Reklama

Polska utrzyma trzy samoloty w gotowości dla rescEU

Autor. pixabay.com

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podpisała z PLL LOT umowę na realizację ratunkowych lotów w ramach unijnego programu rescEU – poinformowała w poniedziałek Agencja. Chodzi o szybką pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych, np. w czasie klęsk żywiołowych.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wyjaśniła w komunikacie, że chodzi o specjalistyczne loty i operacje MEDEVAC w ramach unijnego programu rescEU – instrumentu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (Union Civil Protection Mechanism, UCPM), stworzonego przez Komisję Europejską w celu zapewnienia szybkiej i skoordynowanej pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych – od klęsk żywiołowych po zagrożenia zdrowotne i kryzysy humanitarne.

Reklama

„Instrument rescEU zakłada utworzenie europejskiej rezerwy zasobów, takich jak flota ewakuacyjna, schronienia czy zapasy medyczne, które mogą być uruchamiane jako »ostatnia deska ratunku«, gdy skala zagrożenia przekracza możliwości reagowania państw członkowskich. W odróżnieniu od innych komponentów rescEU, Polska – jako jedyny kraj UE – pełni rolę gospodarza dedykowanej zdolności lotniczej” - wskazano.

Agencja poinformowała, że w ramach projektu realizowanego przez RARS na rzecz KE, Polska zobowiązuje się do utrzymywania w stałej gotowości trzech samolotów: dwóch wielozadaniowych do transportu co najmniej 65 osób i/lub 19 ton ładunku, oraz specjalnie pozyskanego samolotu przeznaczonego do operacji związanych z ewakuacją medyczną. Zapewniany przez LOT samolot medyczny ma zabierać na pokład minimum 16 pacjentów leżących lub sześciu wymagających intensywnej terapii. Operacje lotnicze będą mogły być prowadzone bez międzylądowań na średnich dystansach – w Europie i jej sąsiedztwie.

Czytaj też

Umowa przewiduje, że samoloty LOT-u pozostaną w gotowości 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu do wykonywania operacji ratunkowych zleconych przez Komisję Europejską. Misje będą koordynowane we współpracy z wyspecjalizowanym Zespołem Koordynacyjnym RARS oraz wskazanym zespołem medycznym.

RARS przekazała, że obecnie realizuje siedem projektów w ramach unijnego programu rescEU o łącznej wartości blisko 500 mln euro. Chodzi o: rescEU CBRN Odkażanie – wartość ponad 100 mln euro; rescEU Transport i logistyka (135,8 mln euro); rescEU Zapasy medyczne (84,3 mln euro); rescEU Schronienia (35,5 mln euro); rescEU Donacje (2,1 mln euro); rescEU Sprzęt energetyczny (114,9 mln euro); Hub Logistyczny UMOL (26,9 mln euro)

Reklama
Źródło:PAP
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama