Reklama

Służby Mundurowe

Powodziowa specustawa przyjęta. Jak wpłynie na mundurowych?

Autor. policja.pl

Posłowie przyjęli ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Przepisy w pewnej części dotyczą też funkcjonariuszy. Chodzi o kwestie nadgodzin i szczepień. 

Przyjęta przez Sejm specustawa powodziowa, wprowadza do porządku prawnego szereg zmian, które mają m.in. ułatwić usuwanie skutków powodzi i odbudowę zniszczonych terenów. Wśród nich znalazły się też regulacje dotyczące funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy pełnili i pełnią służbę - w okresie od 13 września 2024 r. do dnia 31 października 2024 r. - realizując zadania związane ze stanem klęski żywiołowej na zalanych terenach.

Reklama

MSWiA zamierza bez wyjątku, wszystkim mundurowym wypłacić ekwiwalent za wypracowane nadgodziny. Co więcej, środki na ten cel nie będą pochodzić z budżetów formacji, a z budżetu państwa. Wprowadzenie takiego rozwiązania postulowali m.in. związkowcy z NSZZ Policjantów. 

Czytaj też

Mimo że Policja boryka się z największymi w swojej historii brakami kadrowymi, każdego dnia powodzian wspiera około 3 tys. policjantów. Część z nich to tzw. policjanci funkcyjni, którzy na co dzień nie posiadają prawa ani do ekwiwalentu w zamian za nadgodziny, ani też prawa do wolnego za czas służby przekraczający określoną w ustawie normę (40 godzin tygodniowo). Po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej na terenach południowo-zachodniej Polski, Zarząd Główny NSZZ Policjantów zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z pilnym wnioskiem o uchylenie tego przepisu. Co prawda wniosek okazał się skuteczny, ale o pełnym sukcesie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, kiedy przepis w sposób trwały zniknie z ustawy o Policji.
Biuro prasowe ZG NSZZ Policjantów
Reklama

Jak wylicza MSWiA, szacowany koszt rekompensat w przypadku Policji wyniesie nieco ponad 19 mln złotych, a jeśli chodzi o Straż Graniczną, resort przewiduje kwotę 200 tys. złotych. Największe środki przewidziano dla strażaków. Nadgodziny w PSP kosztować mogą nawet blisko 90 mln złotych.

Czytaj też

Inna regulacja, którą do porządku prawnego – tym razem na stałe – wprowadza ustawa powodziowa, dotyczy szczepień. Zmiany w ustawach o Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej mają polegać na dodaniu zapisu o tym, że „w przypadku wystąpienia lub możliwości wystąpienia na stanowisku służbowym szkodliwego biologicznego czynnika chorobotwórczego, przeciw któremu jest dostępna szczepionka, funkcjonariusz może poddać się szczepieniom ochronnym”. Ustawodawca przewiduje jednak, że funkcjonariusza „nie dopuszcza się do pełnienia służby na stanowisku, gdzie występuje szkodliwy czynnik biologiczny, jeżeli nie posiada wymaganych szczepień ochronnych”.

Teraz projektem zajmą się senatorowie, jednak biorąc pod uwagę ekspresowe tempo prac w Sejmie, można się spodziewać, że dokument niebawem trafi na biurko prezydenta.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze