Porozumienie osiągnięte i podpisane. Kamiński: służba musi być godziwie wynagradzana

24 września 2021, 13:39
kamiński, twitter mswia
Fot. MSWiA/Twitter

"Osiągnęliśmy porozumienie" - podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński rozpoczynając konferencję, podczas której ogłoszono podpisanie porozumienia między MSWiA a związkami zawodowymi, dotyczące m.in. podwyżek dla mundurowych. Jak dodał, to jeden z elementów oczekiwanej ustawy modernizacyjnej, która obowiązywać ma od stycznia 2022 roku. 

Zgodnie z zapowiedzią Rafała Jankowskiego, szefa NSZZ Policjantów, związkowcy podpisali w piątek, 24 września porozumienie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po paru rundach negocjacji zgodzili się więc na propozycje złożone im przez resort, a dotyczące m.in. kwot podwyżek, których oczekiwali mundurowi.

Porozumienie vol. 2021

W dokumencie resort deklaruje więc, że wszyscy funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). Daje to kwotę 500 zł netto. Natomiast od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. Zapewnione zostaną również awanse, a więc i podwyżki, w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach (dotyczy to grup od 2. do 5.). Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejść mają w życie od 1 stycznia 2022 roku, a osoby zaszeregowane w grupie 5. będą przenoszone do grupy 6. na przestrzeni czterech lat (co roku ma to być 25 proc. funkcjonariuszy). Resort deklaruje również zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Wcześniej wynegocjowano także odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 6 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc. Najpóźniej do 1 marca 2022 roku ma również wejść w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Zmian w życiu mundurowych ma być jednak więcej, ale tym, jak będą one wyglądać zajmie się specjalny zespół. Ma się on przeanalizować ustawy pragmatyczne oraz przepisy dotyczące systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego, a także analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach. 

Protestu, "w najbliższym czasie", nie będzie

Rozmowy prowadzone między związkami a resortem zakończyły się spotkaniem ostatniej szansy, do którego doszło 20 września. To w jego trakcie wiceminister Maciej Wąsik, reprezentujący MSWiA, przedstawił mundurowym zmodyfikowane (w stosunku do tego, co usłyszeli jeszcze dwa tygodnie wcześniej) propozycje. W kolejnych dniach akceptowały je kierownictwa poszczególnych związków, zajmujących się sprawami policji, straży pożarnej i straży granicznej. Jedna z najbardziej znaczących dla funkcjonariuszy propozycji dotyczy podwyżki, ale tylko przyszłorocznej. Funkcjonariusze wiedzą więc już o ile zwiększy się ich pensja od stycznia 2022 roku, ale jak sytuacja będzie wyglądała w styczniu 2023 roku - już nie. Szef policyjnych związkowców, Rafał Jankowski tłumaczył jednak w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że mundurowi nie chcieli podpisywać się pod konkretnymi kwotami na konkretne lata. Ich celem jest wypracowanie systemowego rozwiązania, nad którym pracować będzie wspomniany w porozumieniu zespół, tak by - jak to ujął - już nie wracać do tego tematu. Ogólnie, jak podsumował w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, związkowcy "wyszarpali" tyle, ile było na tę chwilę możliwe i nie zamierzają wywarzać otwartych drzwi. Jak dodał już podczas piątkowej konferencji, "to co najlepsze czeka nas w trakcie prac zespołu". Czas pokaże, kiedy wspomniany zespół rozpocznie prace.

(...) powstanie zespół, który będzie pracował nad co najmniej dwoma rozwiązaniami, które łączą się ze wzrostem uposażeń. Jest to stażowy dodatek progresywny bądź rosnąca, do wyższego niż dotychczas poziomu, wysługa lat. Pomysł jest taki, by to "stażowe" mogło wynosić do 56 proc. Umówiliśmy się z ministrem, że prace zespołu, który on powoła, obejmą też inne kwestie, które "gniotą" policjantów, jak chociażby sprawy codziennej obsługi samochodów, czy rozporządzenie o czasie służby. Mam nadzieję, że w krótkim czasie uda się załatwić wiele spraw.

Rafał Jankowski dla InfoSecurity24.pl, 23 września 2021 roku

W najbliższych tygodniach dowiemy się jak na porozumienie zareagują sami funkcjonariusze w ramach, jak piszą, oddolnej inicjatywy, o której zrobiło się głośnio w ostatnich tygodniach. Donoszą oni m.in. o rozprzestrzeniającym się po Polsce "wirusie L4", który jest efektem fali niezadowolenia rozlewającej się po służbach. Informacjom tym zaprzeczają kierownictwa formacji. Komenda Główna Policji, w odpowiedzi na pytania redakcji, zapewnia że "sytuacja wygląda znacznie inaczej", niż przedstawiana jest w mediach (w tym społecznościowych), ale nie dysponuje obecnie "danymi dotyczącymi liczby chorych funkcjonariuszy". Natomiast Straż Graniczna przekazała, że na zwolnieniach lekarskich przebywa obecnie, w całej formacji, 763 funkcjonariuszy, a miesiąc temu było ich 769. 

Niewątpliwie "kropką nad i" w temacie negocjacji i porozumienia będzie wejście w życie ustawy modernizacyjnej, z której po części wynika przyszłoroczna podwyżka. Dokument ten na razie widzieli jednak tylko przedstawiciele samego MSWiA. Wiadomo tylko tyle, że budżet nowego programu modernizacji wyniesie na cztery lata 10 miliardów 30 milionów złotych i ruszyć ma w styczniu 2022 roku. Więcej na jej temat dowiemy się w przyszłym tygodniu. Minister Mariusz Kamiński zapowiedział bowiem, że w wtedy właśnie odbędzie się konferencja z szefami formacji podlegających MSWiA, podczas której przedstawione zostaną perspektywy rozwoju służb mundurowych na najbliższe lata.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 286
Kjg
wtorek, 28 września 2021, 01:32

Wy tak ma serio skaczecie do siebie o te śmieszne pieniądze z grup. Oni wam tak zrobią, że będą was blokować na stopniach. Dostaniesz grupę a na stopień będziesz czekał na łaskę, aż cię wyślą na kurs. Kolejny as w rękawie dla góry. Gdzie podwyżki za 2021 i na 2023, 2024. Ten niby powołany zespół nic nie zrobi dla dobra policjanta zobaczycie.

Gienek
środa, 29 września 2021, 13:24

A po co Ci ten stopień, żeby podbudować swoje ego? Przecież te pomysły z kursami są bezsensu, wyjdzie na to, że jeden służy 5 lat i bez kursu ma asp., a drugi będzie miał 15 lat służby i pojedzie na kurs asp. Daj chłopie spokój, niech blokują na stopniach, chyba większość ma te stopnie w 4 literach.

Benek
poniedziałek, 27 września 2021, 17:30

Generalnie mamy wiedzę na temat 2022, ale co dalej?, co w latach następnych 2023, 2024 ... nie znamy planów, nikt nic nie mówi, nic nie wiadomo, a przecież program modernizacji to 2022-2025, czego mamy spodziewać się dalej?

Marta
wtorek, 28 września 2021, 07:23

Polecam zapoznać się z art18h Ustawy o Policji. Wszystko chyba jasne.

Brylant
wtorek, 28 września 2021, 17:51

Wszystko jasne.Zostaje na starych zasadach.Cos więcej w temacie?

...
wtorek, 28 września 2021, 02:41

Zmienić władzę związków. To się wezmą do roboty

Dodatki
wtorek, 28 września 2021, 00:44

A co dodatki stałymi?, wejdą jakieś podwyżki dodatków?, od 10 lat dodatki nie ruszyły z miejsca, dostała tylko jedna grupa 25+, reszta nic

Marcel
poniedziałek, 27 września 2021, 13:49

Tak naprawdę największą wartością dodaną są podwyżki pensji, po pierwsze są pewne i gwarantowane, po drugie wchodzą systematycznie co roku, po trzecie nikt z nikim nie musi się szarpać komu się bardziej należy, jak przy grupach, każdy dostaje równo i sprawiedliwie, dla mnie podwyżka pensji lub dodatków stałych, tylko to ma sens.

0001
środa, 29 września 2021, 10:36

a jak później motywować, żeby robić 200% normy?

Wryty
poniedziałek, 27 września 2021, 13:33

Najlepsze to są tzw.uznaniówki,patologia jakiej świat nie widział

Polo Cocta
poniedziałek, 27 września 2021, 17:25

Ale o co chodzi? "uznaniówka" zawsze była, dostawali ci sami hehe

Boguś
środa, 29 września 2021, 10:42

Zawsze zastanawiało mnie, że na tych samych grupach pomiędzy KWP a KP jest 300% różnicy w dodatkach, inna firma czy co?

Boguś
środa, 29 września 2021, 10:40

zawsze zastanawiało mnie dlaczego na tych samych między KWP a KP jest 300% różnicy w dodatkach, inna firma czy co?

Olo
poniedziałek, 27 września 2021, 13:33

Młodym, którym teraz najwięcej naobiecywano przypominam, że to tylko obietnice. Proponuję solidarnie ograniczyć się do pouczeń, aż kasa wpłynie na konta.

Fazer
środa, 29 września 2021, 10:44

W 2018r, też dużo obiecano, a co zrobiono?

Olo
środa, 29 września 2021, 14:58

Dlatego przypominam. Nic tak nie motywuje do realizacji porozumień jak potencjalne, ale niezrealizowane wpływy do kieszeni. Solidarnie co najmniej do stycznia

Tweets InfoSecurity24