Reklama

"Udało się przezwyciężyć nawis szkoleniowy". MSWiA i KGP o kształceniu policjantów

Autor. Akademia Policji w Szczytnie

Kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz Komendy Głównej Policji podsumowało system szkolenia oraz funkcjonowania szkolnictwa policyjnego. „Dzięki staraniom i rozwojowi szkolnictwa policyjnego udało się przezwyciężyć nawis szkoleniowy ” – podkreślił zastępca dyrektora Departamentu Porządku Publicznego MSWiA Mariusz Cichomski. Z kolei zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk poinformował, że powołany został pełnomocnik do spraw utworzenia szkoły ruchu drogowego w Sieradzu, która ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2026 roku.

Reklama

W środę odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisja do spraw modernizacji i rozwoju służb mundurowych podległych MSWiA. Posłowie zasiadający w tym gremium wysłuchali informacji resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz Komendy Głównej Policji na temat systemu szkolenia oraz funkcjonowania szkolnictwa policyjnego. W posiedzeniu wziął udział m.in. zastępca dyrektora Departamentu Porządku Publicznego MSWiA Mariusz Cichomski oraz zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk.

Reklama

„Z punktu widzenia systemu szkolnictwa policyjnego, kluczową datą jest 1 stycznia 2023 roku. Od tego momentu zafunkcjonował w Policji nowy czteropoziomowy system szkolenia, który składa się ze szkolenia podstawowego, podoficerskiego, aspiranckiego, oficerskiego” – podkreślił Mariusz Cichomski. W jego ocenie zmiana ta była kluczowa, natomiast „chwilę po wprowadzeniu, skutkowała bardzo daleko idącymi problemami”.

Wskazał przy tym, na bazę szkoleniową, która jest ograniczona – jednej strony, jeżeli chodzi o zapewnienie określonych sal dydaktycznych, a z drugiej strony odpowiedniej bazy noclegowej. „Duże nabory do formacji i uzupełnienie powstających wakatów (…) spowodowały, że powstał, mówiąc kolokwialnie, nawis szkoleniowy. To znaczy, że szkoły nie były w stanie »przerobić« odpowiedniej grupy funkcjonariuszy z określonego rodzaju kwalifikacji i później możliwości rozwoju w ramach stopnia” – wyjaśnił. Zapewnił jednak, że „dzięki staraniom i rozwojowi szkolnictwa udało się owy nawis szkoleniowy przezwyciężyć”.

Reklama
    Reklama

    Dane dotyczące przeprowadzonych szkoleń przekazał zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk. „Mamy się czym chwalić, ponieważ wykonaliśmy tytaniczną pracę, aby udrożnić system szkolenia, aby policjantom dać szansę możliwości awansów” – powiedział generał.

    Według przedstawionych przez niego danych w 2024 w Policji udało się przeszkolić na szkoleniach podoficerskich 7 497 funkcjonariuszy – to jest 78 proc. zaplanowanych na to szkolenie policjantów. Dla porównania podał, że w 2023 roku to było 1 639, czyli 37 proc. z ogółu potrzeb szkoleniowych. „Szkolenia aspiranckie zaplanowane było 7 700 policjantów. Nam udało się przeszkolić 5 100, to jest 67 proc,. Dla porównania w roku 2023 tych potrzeb było 5 900. Natomiast udało się przeszkolić tylko 1 800 policjantów” – wyliczył.

    Reklama

    Zaznaczył przy tym, że „delikatną piętą achillesową” dla kierownictwa formacji są szkolenia oficerskie. „W 2024 roku było 3 500 kandydatów. Nam się udało przeszkodzić 931, to jest 27 proc. Natomiast w 2023 roku potrzeb było 2 700, a przeszkolono w sumie 924. To jest mniej więcej na tym samym poziomie” - podał.

    „Usprawniamy, udrażniamy, wprowadzamy nowe możliwości, aby ten system był coraz lepszy, natomiast cały czas będę powtarzać: pamiętajmy o tym, że szkolnictwo policyjne przez wiele lat było zaniedbywane pod względem finansowym i kadrowym” – ocenił generał Kochańczyk. Przekazał przy tym, że w roku 2022 na inwestycje i remonty, na wszystkie szkoły policyjne przeznaczono 17 milionów. „W 2023 przeznaczono 16 milionów, a w roku 2024 – dzięki kierownictwu MSWiA – przeznaczono 25 milionów złotych. Czyli jest różnica i dziękujemy za to, że MSWiA dostrzega potrzebę, że muszą być ośrodki i szkoły policyjne doinwestowane finansowo, ponieważ tego nam brakuje” – powiedział wiceszef Policji.

    Reklama
      Reklama

      Dowodem na to – w jego ocenie – jest fakt, że w planowanym programie modernizacyjnym po raz pierwszy znajdzie się Akademia Policji. „We wcześniejszych latach Akademia Policji była wyłączona z programu modernizacji i nie mogliśmy prowadzić żadnych prac inwestycyjnych. Dzisiaj się nam to odbija z uwagi na to, że akademiki są tak już wyeksploatowane, że to już ostatni dzwonek, aby podnieść jakiekolwiek prace remontowe” - zaznaczył.

      Zastępca komendanta głównego Policji poinformował również, że we wtorek, 1 kwietnia powołany został pełnomocnik do spraw utworzenia szkoły ruchu drogowego w Sieradzu. „Tak, aby te szkolenia policjantów ruchu drogowego, które realizowane są w chwili obecnej w Katowicach i w Legionowie, scali i żeby to było wszystko w jednym miejscu scentralizowane” – powiedział generał Kochańczyk.

      Reklama

      „Myślę, że to wpłynie na polepszenie i zwiększenie bazy szkoleniowej. Będzie miało to też wymiar lokalny dla całego Sieradza. Tak więc teoretycznie zakładamy, że z dniem 1 stycznia 2026 roku utworzymy nową szkołę policji ruchu drogowego w Sieradzu” - podkreślił.

        W trakcie pytań zadawanych przez posłów zasiadających w podkomisji nadinspektor Kochańczyk odniósł się też do wakatów w policyjnym systemie szkoleniowym. „Oczywiście wakaty również są w szkołach Policji. To wynika między innymi z trochę innego systemu naboru na wykładowców. Do logistyki teoretycznie możemy wziąć od razu policjanta, który realizuje swoje zadanie na co dzień. Jeżeli chodzi o dydaktykę, no to musi się sprawdzić, musi odbyć pewną praktykę, żeby ewentualnie można było go wciągnąć na stan szkoły” – powiedział generał.

        Reklama

        „Co do procentowego wskaźnika to oscyluje między 10 a 15 proc., w zależności od jednostki szkoleniowej. Mówię o samych wychowawcach” – dodał zastępca komendanta głównego Policji.

        Reklama
        WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
        Reklama

        Komentarze

          Reklama