Reklama

Policja

Trzech nowych generałów w Policji. Pierwsza gwiazdka m.in. dla szefa formacji

Autor. Policja/X

Tegorocznym obchodom Święta Policji, podobnie jak w roku ubiegłym, nie towarzyszą nominacje generalskie. Z tą tylko różnicą, że rok temu awansów nie przyznano, bo formacja miała „generalski komplet”, czego nie można powiedzieć o sytuacji, z jaką mamy do czynienia dziś. Okazuje się, że w Policji pojawią się jednak nowi generałowie. Jak wynika z informacji, do których dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, prezydent Andrzej Duda do stopnia nadinspektora awansował trzech oficerów.

W dniu święta Policji, nie jesteśmy świadkami - jak bywało to wielokrotnie - awansów generalskich. Nie oznacza to jednak, że nominacji nie będzie. Jak wynika z informacji, do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, prezydent Andrzej Duda awansował na stopień nadinspektora trzech oficerów. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymał komendant główny Policji, insp. Marek Boroń. Wraz z nim członkami korpusu generalskiego zostali też komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, insp. Cezary Luba oraz komendant wojewódzki Policji w Katowicach, insp. Mariusz Krzystyniak.

Czytaj też

Inspektor Marek Boroń karierę w Policji rozpoczął w 1994 roku w strukturach Komendy Stołecznej Policji. Od 2001 roku pełnił służbę na stanowiskach wykonawczych w Centralnym Biurze Śledczym KGP. Był m.in. naczelnikiem zarządu w Warszawie CBŚ KGP, a później zastępcą dyrektora CBŚ KGP. W przeszłości pełnił też służbę jako zastępca Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Z tej funkcji odwołany został na początku stycznia 2016 roku przez insp. Zbigniewa Maja. Przez ostatnie kilka lat – zanim 22 grudnia 2023 roku został p.o. komendantem głównym Policji - był zastępcą dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Zajmował się sprawami m.in.systemów informatycznych i obsługi informacyjnej. 21 marca premier Donald Tusk powołał go na stanowisko komendanta głównego Policji.

Inspektor Cezary Luba służbę w Policji rozpoczął w 1992 roku w wydziale kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Siedlcach. W 2005 roku został zastępcą naczelnika wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, a od 2014 roku był ekspertem w Polskim Kontyngencie Policyjnym Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie. W 2021 roku został powołany na zastępcę szefa misji w Kosowie. Komendantem Centralnego Biura Śledczego Policji jest od lutego 2024 roku.

Inspektor Mariusz Krzystyniak służbę rozpoczął w 1991 roku i od początku związany był z pionem kryminalnym śląskiego garnizonu. Po 22 latach, w lipcu 2013 roku został naczelnikiem Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową KWP w Katowicach. Od 2016 r. przez kolejnych 5 lat pełnił funkcję Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, a w kwietniu 2021 r. awansował na pierwszego zastępcę szefa śląskich policjantów. 9 lutego 2024 r. został Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi, a od 20 czerwca 2024 r. powierzono mu kierowanie największym w Polsce garnizonem Policji.

Jak udało się dowiedzieć redakcji, do wręczenia nominacji dojść może na początku przyszłego tygodnia.. Jednak nie ma co ukrywać, że przesunięcie wręczenia awansów z dnia, kiedy zwyczajowo trafiały one w ręce nowych nadinspektorów, jest sytuacją w pewnym sensie wyjątkową. Co do powodów takiej decyzji można jednak dziś jedynie spekulować. Zapewne dla samej formacji, oraz nowo mianowanych generałów, lepiej byłoby, gdyby wszystko odbyło się według scenariusza, z jakim mieliśmy do czynienia w przeszłości. Jednak prawdą jest też to, że przyznawanie nominacji generalskich to wyłączna prerogatywa prezydenta i to tylko od niego zależy, kiedy je wręczy.

W oczekiwaniu na awans

Na pierwszą generalską gwiazdkę jeszcze chwile będzie musiał poczekać m.in. zastępca komendanta głównego Policji, insp. Tomasz Michułka, a także komendanci wojewódzcy z: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Krakowa, Olsztyna, Opola, Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz Komendant Stołeczny Policji. Wszyscy oni pełnią dziś służbę w stopniu inspektora, a zatem droga do nominacji generalskiej jest dla nich otwarta. Z analogiczną sytuacją do czynienia w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” oraz Akademii Policji w Szczytnie. Jednostkami tymi również dowodzą oficerowie spełniający formalne wymagania by awans na pierwszy stopień generalski otrzymać. 

Czytaj też

Obecnie, ze względów formalnych, generałami nie mogliby zostać jedynie komendanci z Lublina (komendant jest młodszym inspektorem), Łodzi (komendant jest inspektorem, ale jak na razie nie został powołany na stanowisko i pełni jedynie obowiązki szefa garnizonu) oraz komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji (obecnie na czele BSWP stoi młodszy inspektor). 

Dziś w Policji służbę w stopniu nadinspektora pełni 5 oficerów: dwóch zastępców komendanta głównego (nadinsp. Roman Kuster i nadinsp. Rafał Kochańczyk), komendant CBZC (nadinsp. Adam Cieślak) i szefowie garnizonów z Radomia (nadinsp. Waldemar Wołowiec) oraz Wrocławia (nadinsp. Paweł Półtorzycki). 

Reklama

Warto przypomnieć, że do stopnia nadinspektora, czyli pierwszego w generalskim korpusie, awansowany może zostać oficer pełniący służbę na stanowisku komendanta głównego, zastępcy komendanta głównego, komendanta wojewódzkiego (stołecznego), komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” a także komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji i komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Awans na stopień generalnego inspektora otrzymać może jedynie szef formacji. 

Czytaj też

Zgodnie z przepisami na stopnie generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji, na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych, mianuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 


AKTUALIZACJA - 24 lipca, godz. 14:30

Chwilę po 13:30 Biuro Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziło informacje podane przez InfoSecurity24.pl. Jak poinformowano, do wręczenia nominacji trzem nadinspektorom dojść ma 31 lipca w Pałacu Prezydenckim.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze