Mieszkaniówka przeszła przez SKRM. Wiceszef MSWiA: mam nadzieję, że do końca lipca zostanie przyjęta przez rząd

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął z zastrzeżeniami projekt ustawy, która wprowadza m.in. nowe świadczenie mieszkaniowe do służb podległych MSWiA. „Mam nadzieję, że do końca lipca projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów” – powiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. Jak dodał, do tzw. mieszkaniówki zastrzeżenia zgłosił resort finansów i obrony narodowej. Wiceszef MSWiA zapewnił jednak, że „program mieszkaniowy nie jest w żaden sposób zagrożony” i że żaden z resortów nie negował, aby dodatek wszedł w życie od 1 lipca.
W czwartek Stały Komitet Rady Ministrów zajął się projektem ustawy, który wprowadza nową „mieszkaniówkę” do służb podległych MSWiA. Nowe przepisy dotyczyć będą policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, ale też funkcjonariuszy służb specjalnych – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.
Na posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów resort spraw wewnętrznych i administracji reprezentował m.in. wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. W rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceminister poinformował, że projekt mieszkaniówki został przyjęty z zastrzeżeniami, które do dokumentu zgłosiło Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Obrony Narodowej. „Mamy dwa tygodnie, żeby pewne rzeczy sobie wyjaśnić z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Finansów, tak żebyśmy mogli w ciągu trzech tygodni znaleźć się już na Radzie Ministrów” – powiedział Szczepański.
„Program mieszkaniowy w żaden sposób nie jest zagrożony jako sam program mieszkaniowy” – zapewnił wiceszef MSWiA. Wskazał przy tym, że są pewne wątpliwości co do tego, czy powinna to być jedna ustawa, czy „mieszkaniówka” lepiej byłoby wprowadzić odrębne regulacje.
Czytaj też
W rozmowie z redakcją podkreślił także, że MSWiA – przed posiedzeniem Stałego Komitetu Rady Ministrów – ustaliło z resortem finansów źródła finansowania „mieszkaniówki”. „Mamy źródło finansowania na rok bieżący i źródło finansowania wskazane na rok 2026. Przygotowujemy takie same rozstrzygnięcia na kolejne 10 lat” – powiedział. „Co jest rzeczą najważniejszą, projekt nie wszedłby na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów, gdyby nie miał akceptacji Ministra Finansów co do źródła finansowania” – dodał.
Dopytywany o wprowadzone do projektu korekty, które dotyczą m.in. doprecyzowania zakresu informacji zawartych we wniosku o przyznanie formy zakwaterowania, ocenił, że są to „niewielkie zmiany na etapie konsultacji międzyresortowych”. „Dla mnie najważniejszą rzeczą jest wysokość dodatku i termin wypłaty. W żaden sposób, żaden z resortów nie negował, że dodatek ma wejść w życie od 1 lipca” – zapewnił.
Wiceszef MSWiA przekazał, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni dokumentem zajmie się Komisja Prawnicza, żeby sprawdzić, czy projekt jest zgodny legislacyjnie. „Jednocześnie to będzie okres na wyjaśnienie sobie wątpliwości, które powstały na linii z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Obrony Narodowej” – powiedział.
„Mam nadzieję, że do końca lipca projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów” – dodał. Wyraził przy tym nadzieję, że do czasu, kiedy „mieszkaniówką” zajmie się rząd, resort spraw wewnętrznych i administracji wyjaśni wątpliwości MF i MON, tak żeby „już na posiedzeniu Rady Ministrów nie było żadnych zastrzeżeń z obu tych resortów”.
Czytaj też
Przypomnijmy. Wprowadzenie świadczenia mieszkaniowego dla służb podległych MSWiA, zapowiedział na początku lutego premier Donald Tusk. Według projektu mundurowi będą otrzymywać od 900 do 1800 zł miesięcznie. Kwota ta będzie uzależniona od miejsca pełnienia służby. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 1 lipca i – co istotne – nie będzie opodatkowane.
„Mieszkaniówka” – jak zapewnia MSWiA – ma na celu „wprowadzenie rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy w zakresie poprawy zabezpieczenia ich potrzeb mieszkaniowych, wzorowanych na rozwiązaniach obowiązujących w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze