Reklama

Policja

Policjant członkiem gangu akcyzowego?

Autor. policja.pl

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Biura Spraw Wewnętrznych Policji i dolnośląskiej KAS zatrzymali pięć osób w śledztwie dotyczącym gangu akcyzowego. Wśród zatrzymanych było dwóch podejrzanych o kierowanie gangiem, biznesmen, policjant oraz ekspert od maszyn służących do produkcji papierosów.

Reklama

Rzeczniczka komendanta CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że nad sprawą pracują policjanci z wrocławskiego CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu, Biurem Spraw Wewnętrznych Policji oraz funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu. "Śledztwo dotyczy sposobu działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie nie odprowadzali należności publiczno-prawnych w obrocie wyrobami akcyzowymi, głównie tytoniem" - tłumaczyła policjantka. "Z ustaleń śledztwa wynika, że tytoń był sprowadzany do Niemiec z Bułgarii, a następnie przemycany do Polski, gdzie trafiał do nielegalnych krajalni oraz fabryk papierosów. Gang działał na terenie wielu województw, przede wszystkim w woj. lubuskim i dolnośląskim, a także w Niemczech" - podkreśliła.

Reklama

Rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek przekazała, że na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy zatrzymali w województwie dolnośląskim i lubuskim pięć osób, w tym policjanta. "Podczas akcji zabezpieczono kilkadziesiąt tys. szt. papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy oraz opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi" - zaznaczyła. "Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono dwa luksusowe samochody o wartości ok. pół miliona zł, ponad 17 tys. zł w gotówce oraz dwie koparki kryptowalut, a wartość cyfrowych aktywów jest nadal szacowana" - wyliczyła Wielanek.

Czytaj też

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. "Dwóm zatrzymanym prokurator przedstawił zarzut kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, polegających na uchylaniu się od opodatkowania podatkiem akcyzowym, sprowadzanego do kraju z terenu Republiki Federalnej Niemiec tytoniu, bez uprzedniego oznaczenia go znakami skarbowymi akcyzy, nie ujawnianiu właściwemu organowi podstawy i przedmiotu opodatkowania, a także zarzut prania brudnych pieniędzy" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Reklama

PK wskazała, że jeden z kierujących grupą usłyszał również zarzut nakłaniania funkcjonariusza Policji do przekraczania uprawnień. "Trzem pozostałym osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych związanych z transgranicznym obrotem suszem tytoniowym, a jedna z nich dodatkowo usłyszała zarzut prania brudnych pieniędzy" - przekazała PK. "Współdziałającemu z grupą przestępczą funkcjonariuszowi Policji prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień służbowych" - podała PK.

Czytaj też

Prokuratorzy wyjaśnili, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich pięciu podejrzanych. "Sąd Rejonowy dla Wrocławia–Śródmieścia we Wrocławiu podzielił zasadność wniosków prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy" - zaznaczyła PK.

"Śledztwo Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od marca 2019 roku do lipca 2021 roku na terenie województw lubuskiego, dolnośląskiego oraz Republiki Federalnej Niemiec. Łącznie w śledztwie status podejrzanych ma już 14 osób, zaś straty Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego przekroczyły 194 mln złotych, a z tytułu podatku VAT 40 mln złotych" - dodała PK. Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama