Policja

Pierwsi policjanci kończą "pomaturalną" oficerkę

Fot. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyło się uroczyste zakończenie pierwszego cyklu studiów oficerskich na kierunku Nauka o Policji - informuje uczelnia. Ukończyło ją dokładnie 81 absolwentów, którzy zaliczyli końcowy egzamin dyplomowy, ale czeka ich jeszcze egzamin oficerski. Sceptycy zapowiadają, że do służby trafi "elitarna" grupa mundurowych, z niewielką praktyką w terenie. Opinię tę będą teraz mogli zweryfikować.

Pierwsi absolwenci kierunku Nauka o Policji opuszczają mury Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. To dokładnie 81 policjantów, którzy zaliczyli końcowy egzamin dyplomowy. Studia rozpoczęli oni 1 października 2019 roku, więc spory czas ich nauki przypadł na pandemię koronawirusa, co nie ułatwiło raczej WSPol prowadzenia nowego oficerskiego kierunku.

Na start nowego kierunku, który "wypuszczać" ma oficerów, niezbyt przychylnym okiem patrzyli m.in. związkowcy z NSZZ Policjantów. Podkreślali, że "już kiedyś takie studia były i tylko nieliczni na nie się załapali". Zastanawiano się również, czy Policja znów chce stworzyć "elitarną" grupę mundurowych z niewielką praktyką w terenie? Ukończenie studiów przez pierwszą transzę absolwentów daję im szansę na przyjrzenie się temu, jak rozwijać się będzie ich kariera i czy ich obawy były słuszne. Podkreślić trzeba jednak, że ukończenie studiów nie daje automatycznie oficerskiego stopnia, a umożliwia przystąpienie do egzaminu oficerskiego, którego pozytywny wynik będzie stanowił podstawę do mianowania na pierwszy stopień oficerski w korpusie oficerów młodszych Policji. Tak jest również w przypadku wspomnianych 81 absolwentów, którzy przystąpić mają do niego jeszcze latem.

Czytaj też

Niewątpliwie możliwości uzyskania oficerskich szlifów otworzyła przed grupą młodych policjantów drogę relatywnie szybkiego awansu i rozpoczęcia kariery z pułapu dla wielu nieosiągalnego. Przypomnijmy, by móc przystąpić do rekrutacji na kierunek Nauka o Policji trzeba zdać maturę oraz przejść nabór do formacji.

Studia trwają 4 lata i są prowadzone w formie stacjonarnej (z pandemicznymi wyjątkami oczywiście). Absolwenci po ich ukończeniu otrzymują tytuł zawodowy licencjata, a także wspomnianą już możliwość przystąpienia do egzaminu oficerskiego, którego pozytywny wynik jest podstawą do mianowania na pierwszy stopień oficerski (podkomisarza Policji). Zgodnie z założeniami studentów-policjantów miało być 120, a limit miejsc dla poszczególnych komend wojewódzkich (stołecznej) określa Komendant-Rektor WSPol, proporcjonalnie do stanu etatowego poszczególnych garnizonów. Mundurowych nie rekrutuje więc WSPol tylko poszczególne garnizony i dopiero po przejściu procedury, świeżo upieczeni policjanci mogą zostać skierowani na 4-letnią naukę. By tak się stało, w trakcie procedury przyjęcia do Policji, kandydaci będą musieli złożyć oświadczenie o chęci podjęcia studiów na WSPol. Dopiero po wypełnieniu tych formalności, rozpoczyna się właściwa rekrutacja na studia, a w trakcie tej konkurs świadectw.

Czytaj też

Wcześniej na kurs oficerski w Policji skierowany mógł zostać jedynie funkcjonariusz w służbie stałej, spełniający odpowiednie kryteria, w tym posiadający wykształcenie wyższe i zajmujący określone stanowisko (posiadający etat oficerski).

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie docelowo ma w ogóle skupić się tylko na kursach oficerskich, ale do tego jeszcze długa droga wprowadzania modyfikacji w policyjnym kształceniu, zakładająca rozbudowę innych placówek oraz budowę nowej w Lublinie. Szczytno czeka również powiększenie bazy o ok. 300 miejsc szkoleniowych. Co więcej, niedługo zamieni się ona w Akademię Policji.

Komentarze (2)

  1. Kobra

    Pomysł był niestety przerabiany w latach 90 w Policji miałem niestety okazję pracować z tymi wybrańcami policyjnymi. Generalnie rodziny policjantów i przyjaciele królika zostali oficerami po 4 latach wytężonej nauki. Nieliczne przypadki oficerów , którzy zostali podkomisarzami , którzy mieli wyniki w pracy policyjnej potwierdzają tylko regułę , która obowiązuje w służbach nieważne jakie masz wyniki w pracy ważne kto Cię popiera i kto układa Twoją karierę generalnie dno i wodorosty .współczuję wszystkim policjantom, którzy będą pracować z tą elitą elit.

  2. Templar

    To jest kpina z ludzi i służby. Totalna głupota i niesprawiedliwość dla inteligentnych i zasłużonych ludzi w służbie.