Nominacje generalskie w Policji. Komendant główny z najwyższym stopniem

W Policji przybędzie generałów. Z informacji, do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika, że prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje siedmiu policjantom. Wśród nowo mianowanych nadinspektorów znalazły się dwie kobiety, a szef formacji otrzyma najwyższy przewidziany ustawą stopień – generalnego inspektora.
Jak wynika z informacji, do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, prezydent Andrzej Duda – który swoją kadencję kończy 6 sierpnia – zdecydował się na awansowanie do stopnia nadinspektora sześciu oficerów Policji. Generalskie szlify wręczone zostaną szefom garnizonów ze Szczecina, Rzeszowa, Łodzi, Gdańska, Opola oraz komendant-rektor Akademii Policji w Szczytnie. Z kolei awans na stopień generalnego inspektora otrzymać ma szef formacji.
Czytaj też
W tym roku, wśród mianowanych na stopień nadinspektora znalazły się dwie kobiety – insp. Agata Malasińska-Nagórny, na co dzień kierująca policyjną szkołą w Szczytnie oraz insp. Magdalena Nguyen-Fudala, stojąca na czele opolskiego garnizonu.
Nominację generalską otrzymać mają też insp. Szymon Sędzik (komendant wojewódzki Policji w Szczecinie), insp. Andrzej Patrzałek (komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie), insp. Arkadiusz Sylwestrzak (komendant wojewódzki Policji w Łodzi) oraz insp. Bogusław Ziemba (komendant wojewódzki Policji w Gdańsku). Z kolei na najwyższy stopień w Policji – generalnego inspektora – awansowany zostanie komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń.
Czytaj też
Nadinspektor Marek Boroń karierę w Policji rozpoczął w 1994 roku w strukturach Komendy Stołecznej Policji. Od 2001 roku pełnił służbę na stanowiskach wykonawczych w Centralnym Biurze Śledczym KGP. Był m.in. naczelnikiem zarządu w Warszawie CBŚ KGP, a później zastępcą dyrektora CBŚ KGP. W przeszłości pełnił też służbę jako zastępca komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Z tej funkcji odwołany został na początku stycznia 2016 roku przez insp. Zbigniewa Maja. Przez ostatnie kilka lat – zanim 22 grudnia 2023 roku został p.o. komendantem głównym Policji – był zastępcą dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Zajmował się sprawami m.in.systemów informatycznych i obsługi informacyjnej. 21 marca 2024 roku premier Donald Tusk powołał go na stanowisko komendanta głównego Policji. W lipcu 2024 roku został awansowany na stopień nadinspektora.
Inspektor Agata Malasińska-Nagórny służbę w Policji rozpoczęła w 2000 roku, jako funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Końskich. Początkowo zajmowała stanowiska wykonawcze w komórkach dochodzeniowo-śledczych i kryminalnych, w tym od 2007 r. w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W 2013 roku została naczelnikiem Wydziału Kontroli i Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, a pod koniec 2013 roku objęła stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W 2014 roku awansowała na stanowisko naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Kielcach. Od 2017 roku kierowała Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W 2020 roku została zastępcą komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. 20 czerwca 2024 r., decyzją szefa MSWiA, insp. Agata Malasińska-Nagórny stanęła na czele Akademii Policji w Szczytnie.
Inspektor Magdalena Nguyen-Fudala służbę rozpoczęła 20 listopada 1999 r. w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. W kolejnych latach była m.in. naczelnikiem Wydziału w Bielsku-Białej Zarządu CBŚ KGP (później CBŚP) w Katowicach. W 2018 roku została zastępcą komendanta Szkoły Policji w Katowicach, a rok później rozpoczęła służbę w Komendzie Głównej Policji na stanowisku zastępcy dyrektora Biura Kryminalnego. W lutym 2023 roku stanęła na czele Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji. 16 stycznia 2024 roku została komendantem wojewódzkim Policji w Opolu.
Czytaj też
Inspektor Szymon Sędzik z Policją związany jest od 1998 roku. Od 2006 roku pracował w Centralnym Biurze Śledczym we Wrocławiu. Od 2009 roku pełnił funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Górze. W 2012 roku rozpoczął pracę w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, gdzie w roku 2015 awansował na stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału do walki z Korupcją KWP we Wrocławiu. Od lutego 2016 roku pełnił służbę jako I zastępca komendanta miejskiego Policji w Lesznie. W czerwcu 2020 roku został powołany na stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odpowiadał za pion kryminalny. 28 lutego 2024 r. został komendantem wojewódzkim Policji w Szczecinie.
Inspektor Andrzej Patrzałek służbę rozpoczął 2004 roku. Od 2007 jest związany z pionem kryminalnym. Był m.in. naczelnikiem Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Staszowie oraz naczelnikiem Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji. 20 lutego 2018 roku został zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. W listopadzie 2024 został powołany na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.
Inspektor Arkadiusz Sylwestrzak służbę w Policji pełni od 1992 roku. Od początku zawodowej ścieżki, związany był z pionem prewencji. W sierpniu 1997 roku rozpoczął służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie. W 2004 roku został naczelnikiem Sekcji Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Mrągowie, a od 2009 roku był naczelnikiem Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego. W 2011 najpierw pełnił służbę jako zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, a rok później objął stanowisko naczelnika Wydziału Prewencji olsztyńskiej komendy wojewódzkiej. Od lipca 2016 roku był zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, a od marca 2017 objął obowiązki I zastępcy komendanta wojewódzkiego tej jednostki. Od czerwca 2024 roku jest komendantem wojewódzkim policji w Łodzi.
Czytaj też
Inspektor Bogusław Ziemba w Policji jest od 1993 roku. Służbę na stanowiskach kierowniczych rozpoczął od piastowania stanowiska zastępcy naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KPP w Starogardzie Gd., następnie był I zastępca komendanta powiatowego Policji w Starogardzie Gdańskim. Od lutego 2016 roku stał na czele Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. W marcu 2023 roku został wiceszefem KWP w Gdańsku, a od kwietnia stanął na czele pomorskiego garnizonu.
Po tegorocznych nominacjach w Policji pozostanie jeszcze 8 oficerów, którzy mają szansę na awans do stopnia nadinspektora.
Zgodnie z ustawą na stopień nadinspektora mianuje Prezydent RP na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
AKTUALIZACJA - 22.07.2025 r., godz. 11.40
Informacje podane przez InfoSecurity24.pl zostały potwierdzone w przesłanym komunikacie przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wynika z niego, że do wręczenia nominacji dojdzie w czwartek, 24 lipca, podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie.
Prezydent @AndrzejDuda nadał stopnie generalskie siedmiu oficerom @PolskaPolicja.
— BBN (@BBN_PL) July 22, 2025
Na stopień generalnego inspektora Policji mianowany został:
- nadinsp. Marek Boroń – Komendant Główny Policji.
Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali:
- insp. Szymon Sędzik –… pic.twitter.com/Yh2dINHqAE
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze