Reklama

Program modernizacji służb w wykazie prac rządu. Na co stawia MSWiA?

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowany został projekt ustawy modernizacyjnej służb podległych MSWiA na lata 2026-2029. „Nowy program modernizacji, będzie skupiony w głównej mierze (tj. ok. 80 proc.) na realizacji wydatków rzeczowych” – podkreślili autorzy projektu. MSWiA ma też zamiar postawić m.in. na „wzmocnienie kadrowe funkcjonariuszy dedykowane w głównej mierze wzmocnieniu ochrony wschodniej granicy Polski/UE/NATO”.

O tym, że w resorcie spraw wewnętrznych i administracji trwają prace nad nowym programem modernizacyjnym wiadomo nie od dziś. Będzie to już czwarty tego typu projekt, który – według MSWiA – ma zapewnić dalszy rozwój i unowocześnianie Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa. Założenia nowego programu modernizacyjnego na lata 2026-2029 zostały właśnie opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Reklama

„Ustanawiany Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2026-2029 ma na celu stworzenie stabilnych warunków do pełnej realizacji ustawowych zadań przez formacje bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz istotną poprawę skuteczności działania tych formacji, warunkującą zapewnienie bezpieczeństwa Państwa oraz obywateli przez: wymianę oraz unowocześnienie uzbrojenia, sprzętu specjalistycznego i transportowego oraz wyposażenia i sprzętu ochrony osobistej funkcjonariuszy, budowę nowych oraz modernizację i remonty użytkowanych obiektów” – czytamy w istocie rozwiązań planowanych w projekcie.

Jak podkreślili autorzy projektu, około 80 proc. środków przewidzianych w ramach nowego programu zostanie przeznaczone na wydatki rzeczowe. Chodzi m.in. o „budowę infrastruktury, modernizację i remonty obiektów użytkowanych oraz zakupy sprzętu transportowego, uzbrojenia, informatyki i łączności, techniki specjalnej, amunicji, umundurowania, zakupy wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy, sprzętu szkoleniowo-dydaktycznego i gospodarczo-kwaterunkowego oraz modernizacja sprzętu laboratoryjnego”.

Czytaj też

„Ponadto konsekwencją wzmocnienia etatowego funkcjonariuszy, wynikającą z Programu modernizacji w latach 2022-2025 czy też powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, będzie dostosowanie w poszczególnych formacjach bazy szkoleniowej - w projektowanym Programie modernizacji na lata 2026-2029 - do potrzeb zwiększonego stanu etatowego funkcjonariuszy oraz zwiększonego zakresu realizowanych zadań” – wskazało MSWiA.

Jak dodano, mimo znacznych nakładów finansowych w latach poprzednich „istnieją wciąż dysproporcje warunków funkcjonowania jednostek, zatem istnieje konieczność prowadzenia dalszych remontów użytkowanych obiektów, wymiany ich wyposażenia, a także budowy nowych siedzib”. „Wśród przedsięwzięć, które obejmuje Program, wskazuje się także wzmocnienie kadrowe funkcjonariuszy dedykowane w głównej mierze wzmocnieniu ochrony wschodniej granicy Polski/UE/NATO oraz pracowników cywilnych do wsparcia komórek organizacyjnych, pełniących rolę wspomagającą w Policji i SG” – dodało MSWiA.

Reklama

Resort chce, aby projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2026-2029” został przyjęty przez Radę Ministrów do końca trzeciego kwartału 2025 roku. Osobą odpowiedzialną za opracowanie dokumentu jest wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w upublicznionych informacjach na temat modernizacji, na próżno szukać szczegółów dotyczących chociażby podziału środków na poszczególne formacje. Oznacza to, że dopiero publikacja projektu ustawy na stronie Rządowego Centrum Legislacji pozwoli ocenić skalę i ambicje nowej inicjatywy modernizacyjnej.

Czytaj też

Przypomnijmy, w połowie maja premier Donald Tusk poinformował, że na nowy program modernizacyjny służb MSWiA rząd przeznaczy 13 mld złotych. To o prawie 3 miliardy więcej, niż kosztowała obecna edycja ustawy modernizacyjnej.

Od momentu rozpoczęcia prac nad dokumentem niemałe emocje w środowisku mundurowym wzbudza kwestia wzrostu wynagrodzeń dla funkcjonariuszy. Resort spraw wewnętrznych i administracji od początku zaznacza bowiem, że większość środków z nowego programu modernizacji zostanie przeznaczona na wydatki rzeczowe.

Całej sprawie nie pomagają również nie do końca jasne deklaracje ścisłego kierownictwa MSWiA – dotyczące wzrostu uposażeń – o czym redakcja InfoSecurity24.pl informowała pod koniec maja.

Reklama
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama