Reklama

Policyjne dyżury domowe pod lupą TK

Autor. Śląska Policja

Trybunał Konstytucyjny nadał dalszy bieg wnioskowi NSZZ Policjantów, który dotyczył zgodności przepisów regulujących tzw. dyżury domowe policjantów z Konstytucją RP oraz unijnym prawem pracy. „Nadanie dalszego biegu to realny krok w stronę zmiany przepisów i uznania prawa funkcjonariuszy do rzetelnego rozliczania czasu służby” – ocenili policyjni związkowcy.

Jak przypomniał NSZZ Policjantów, policjant w czasie dyżuru domowego zobowiązany jest do „przebywania w miejscu zamieszkania lub innym wskazanym miejscu, pozostawania w stałej dyspozycji przełożonych oraz gotowości do natychmiastowego stawienia się w jednostce organizacyjnej Policji, w której pełni służbę”. „Mimo istotnych ograniczeń swobody osobistej oraz pełnej dyspozycyjności wobec przełożonych, czas tego dyżuru nie jest obecnie uznawany za czas służby” – podkreślił w opublikowanym komunikacie NSZZP.

Reklama

Policyjni związkowcy twierdzą, że takie podejście jest sprzeczne z Konstytucją RP oraz dyrektywami Unii Europejskiej. „W naszej ocenie, obowiązek fizycznego przebywania w określonym miejscu, gotowość do natychmiastowej reakcji na wezwanie oraz ciągła możliwość kontaktu z funkcjonariuszem w sposób obiektywny ograniczają jego prawo do prywatności, odpoczynku i życia rodzinnego” – zaznaczyli policjanci.

„Tego rodzaju dyżur różni się istotnie od klasycznego pozostawania »w gotowości« – funkcjonariusz nie ma bowiem swobody organizowania swojego czasu” – ocenili policyjni związkowcy.

Czytaj też

NSZZP – w opublikowanym komunikacie – powołuje się również na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które wskazuje, że dyżury domowe, jeśli wiążą się z obowiązkiem szybkiego stawienia się w pracy, powinny być traktowane jako czas pracy. „Tymczasem, obowiązujące w Policji regulacje – zawarte m.in. w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 września 2020 r. – pomijają ten fakt i nie uwzględniają realiów służby” – czytamy.

W związku z tym NSZZP skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który dotyczył zbadania zgodności przepisów regulujących tzw. dyżury domowe funkcjonariuszy Policji z Konstytucją RP oraz dyrektywami Unii Europejskiej. Na początku lipca TK wstępnie rozpoznał, na posiedzeniu niejawnym, wniosek związkowców i nadał mu dalszy bieg. „To niezwykle istotne rozstrzygnięcie formalne oznacza, że Trybunał uznał wniosek za zasadny i wymagający merytorycznego rozpatrzenia” – poinformował NSZZP, zaznaczając, że sprawa weszła w „nową, decydującą fazę”.

Reklama
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama