Reklama

Policja

Na szkołę Policji w Lublinie "nie przeznaczono ani jednej złotówki"

Autor. Akademia Policji w Szczytnie

Szumnie zapowiadana budowa szkoły Policji w Lublinie może skończyć się fiaskiem. „Okazało się, że szkoła nie miała zapewnionego finansowania. Na ten cel nie było przeznaczonej ani jednej złotówki” – powiedział zastępca komendanta głównego Policji ds. logistyki nadinsp. Rafał Kochańczyk.

W czwartek obyło się posiedzenie sejmowej podkomisji do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Posłowie wysłuchali informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji na temat inwestycji infrastrukturalnych w służbach podległych resortowi z udziałem środków z programu modernizacji na lata 2022-2025.

Reklama

W trakcie posiedzenia podkomisji poruszono m.in. kwestię budowy szkoły Policji w Lublinie, która miała powstać właśnie w ramach programu modernizacji. „Okazało się, że szkoła nie miała zapewnionego finansowania. Szacowny koszt powstania szkoły w Lublinie to jest 500 milionów złotych, natomiast na ten cel nie było przeznaczonej ani jednej złotówki” – mówił zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk.

„Jeżeli chcemy, żeby ta szkoła została uruchomiona musielibyśmy znaleźć źródła finansowania na ten obiekt. A zaznaczam, że obecnie obiekty szkoleniowe Policji wymagają doinwestowania na poziomie około 600 milionów złotych” – dodał generał.

Czytaj też

Zapewnił jednak posłów, że nowe kierownictwo Komendy Głównej Policji „nie chce zmarnować potencjału Lublina”. „Trwają prace koncepcyjne, aby ten obiekt rozpoczął swoją działalność w formie ośrodka szkolenia Policji, czyli z mniejszą ilością osób, bez rozbudowanej infrastruktury, ponieważ są to dość pokaźne koszty i żeby to ruszyć musimy z czegoś zrezygnować” – podkreślił nadinsp. Rafał Kochańczyk.

Reklama

Przypomnijmy, pomysł budowy szkoły Policji w Lublinie zapowiadało poprzednie kierownictwo resortu spraw wewnętrznych oraz byłe szefostwo Policji. „Planujemy powstanie nowej szkoły policyjnej w Lublinie oraz rozbudowę Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (dziś Akademia Policji – przyp. red.). To niezwykle ważne zadanie, aby zwiększyć dostępność kursów oficerskich dla funkcjonariuszy” – mówił w połowie listopada 2022 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Czytaj też

Z kolei były komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w rozmowie z InfoSecurity24.pl pod koniec 2021 roku zaznaczył, że pomysł budowy szkoły Policji wynikał przede wszystkim z „rozmieszczenia funkcjonujących już szkół”. „Znajdują się one głównie na północy, czyli w Pile, Słupsku i Szczytnie, w centrum jest Legionowo i mamy jeszcze tylko jedną szkołę na południu, w Katowicach. Dlatego chcemy, żeby kolejna powstała na wschodzie. Nie ukrywany też, że poziom zainteresowania służbą w Policji w tych wschodnich województwach jest nieporównywalnie wyższy niż np. na zachodzie, co powoli również w miarę szybko uzupełnić kadrę. Chcielibyśmy, aby szkoła ta była w stanie przyjąć docelowo ok. 1000 słuchaczy, dzięki czemu znacząco wzrośnie liczba miejsc szkoleniowych – dziś jest ich niecałe 6 tys.” – informował gen. insp. Szymczyk.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Miszcz

    To może niech się policjanci zrzucą. 100 000 osób i co łaska. Będzie szkoła w społecznym czynie.

Reklama