Reklama

Policja

Kto w Policji może zasłaniać twarz kominiarką? KGP wydał wytyczne

Autor. Świętokrzyska Policja

Od dłuższego czasu w Policji trwa dyskusja o tym, kiedy policjanci mogą zakrywać twarz. Sprawę postanowił uregulować komendant główny i wydał w tym celu specjalne wytyczne dotyczące zasad noszenia przez policjantów kominiarek albo szalokominiarek podczas wykonywania zadań służbowych. Te nie pozostawiają zbyt wielkiego pola do interpretacji. 

Kominiarki i szlokominiarki powszechnie „zagościły” w policyjnej rzeczywistości w czasie pandemii Covid-19. Obecny szef policji, nadinsp. Marek Boroń, kwestią anonimizacji wizerunku policjanta postanowił zająć się niedługo po objęciu obowiązków komendanta zapowiadając, że w tej sprawie wyda specjale wytyczne. Na te jednak policjanci musieli chwilę poczekać.

Czytaj też

Kto zatem może używać kominiarek (oraz szlokominiarek)? W czasie wykonywania zadań służbowych mogą nosić je m.in. policjanci służby kryminalnej, śledczej, kontrterrorystycznej i zwalczania cyberprzestępczości. Uprawnienie to przysługuje też mundurowym w pododdziałach zwartych oraz pełniącym służbę z wykorzystaniem motocykla, czterokołowca albo czterokołowca lekkiego, na zorganizowanych terenach narciarskich, negocjatorom policyjnym i delegowanym od pełnienia służby poza granicami państwa. Oprócz nich tego elementu wyposażenia używać mogą również funkcjonariusze „wykonujący zadania w ramach wsparcia policjantów” służby kryminalnej, śledczej, kontrterrorystycznej, zwalczania cyberprzestępczości. 

W przypadku mundurowych służby kryminalnej kominiarka dozwolona jest „podczas realizacji zadań w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw, przestępstw skarbowych i wykroczeń”. 

Mundurowi służby śledczej, mogą zakrywać twarz „podczas realizacji zadań i ćwiczeń w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej”. 

Czytaj też

Kominiarki dla policjantów zwalczających cyberprzestępczość przewidziane są w trakcie „realizacji zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw”. 

Kontrerroryści używać mają kominiarek „podczas prowadzenia działań, o których mowa w zarządzeniu w sprawie metod i form działania pododdziałów kontrterrorystycznych Policji, wspierania działań jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania, a także realizacji ćwiczeń i doskonalenia zawodowego”.

Reklama

Jeśli chodzi o funkcjonariuszy pododdziałów zwartych, mogą oni nosić kominiarki „tylko razem z kaskiem ochronnym z osłoną twarzy lub z hełmem odłamko- i kuloodpornym, o których mowa w przepisach Komendanta Głównego Policji w sprawie norm wyposażenia jednostek i komórek organizacyjnych Policji oraz policjantów w niezbędne uzbrojenie oraz sprzęt techniczno-bojowy”. Tylko z kaskiem, kominiarek używać mogą policjanci na motocyklach oraz pełniący służbę na stokach narciarskich. Negocjatorzy mogą z nich korzystać jedynie „podczas prowadzenia działań negocjacyjnych”, a policjanci delegowani za granicę „tylko za zgodą bezpośredniego przełożonego lub osoby przez niego upoważnionej”. 

Kto decyduje?

Wytyczne wydane przez szefa Policji, dość prezycyjnie określają też, kto wydaje zgodę na noszenie przez uprawnionych policjantów kominiarek. I tak, w stosunku do policjantów służby służby kryminalnej, śledczej, zwalczania cyberprzestępczości jest to „bezpośredni przełożony albo dowodzący działaniami”, a jeśli chodzi o policyjnych specjalów „dowódca pododdziału kontrterrorystycznego Policji albo osoba przez niego upoważniona”. Uprawnieni do wydania takich dyspozycji są też dowódca pododdziału zwartego (dla mundurowych pełniących służbę w takim pododdziale), dowódca zespołu negocjacyjnego (dla policyjnych negocjatorów). Samodzielnie o użyciu kominiarek decydować mogą jedynie motocykliści oraz policjanci patrolujący stoki narciarskie.

W dokumecie czytamy też, że „noszenie przez policjanta kominiarki podczas wykonywania zadań służbowych nie może uniemożliwiać identyfikacji tego policjanta przez przełożonych”, a policjant, który nie nosi munduru w czasie wykonywania obowiązków służbowych i nosi kominiarkę ma obowiązek założyć „bezpośrednio przed podjęciem czynności służbowych wobec osoby, przedmiot wyposażenia identyfikujący Policję”. Ma się on znajdować „w miejscu widocznym dla osoby, wobec której podejmuje czynności służbowe”.

Regulacje wejdą w życie 14 dni od daty ogłoszenia (22 lipca), czyli 5 sierpnia.

Czytaj też

Wytyczne dotyczące zakrywania twarzy to pierwszy krok w uregulowaniu kwestii identyfikacji mundurowych w trakcie pełnienia służby, o czym w Policji mówi się od lat. Warto przypomnieć, że wiele wskazuje na to, że niebawem zmienią się także przepisy dotyczące policyjnych imienników – zamiast pierwszej litery imienia oraz nazwiska, pojawi się numer służbowy funkcjonariusza.

undefined
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Qn

    Czyli podchodzą do legitymowania dalej będzie trzeba podać stopień imię i nazwisko i jednostkę oraz osoba która będzie legitymowana będzie widziała również numer służbowy czyli łatwy kąsek dla przestępców którzy robią ludzi na wnuczka brawo rządzący brawo komendancie główne

Reklama