Policja
Policjant z zasłoniętą twarzą czy nie? "Zarządzenie komendanta utnie wszystkie dyskusje na ten temat"
„Szybko w przestrzeni prawnej znajdzie się odpowiednie zarządzenie komendanta, które ureguluje tę kwestię i utnie wszystkie dyskusje na ten temat” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów odnosząc się do kwestii zasłaniania przez funkcjonariuszy twarzy za pomocą tzw. kominów. Pełniący obowiązki komendanta głównego Policji insp. Marek Boroń miał też zapewnić szefa policyjnych związkowców, że prawo do ich wykorzystywania będą mieli m.in. policjanci pełniący służbę w ramach pododdziałów zwartych prewencji Policji.
Nowy szef Policji, choć na razie pełniący obowiązki komendanta, podjął już pierwsze decyzje. Jedna z nich dotyczyć ma kwestii zasłaniania przez funkcjonariuszu policji twarzy za pomocą tzw. kominów. Jak informuje NSZZ Policjantów, podczas spotkania szefa związku z p.o. komendanta głównego Policji, paść miała deklaracja, że sprawa ta zostanie już niebawem jasno uregulowana.
„Szybko w przestrzeni prawnej znajdzie się odpowiednie zarządzenie komendanta, które ureguluje tę kwestię i utnie wszystkie dyskusje na ten temat” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZP Rafał Jankowski. Jak tłumaczy, „komin nie funkcjonuje, jako część umundurowania, więc trzeba to sformalizować”, a odpowiednie zmiany, w resortowych przepisach mają pojawić się już wkrótce.
Co ważne, okazuje się, że – wbrew informacjom pojawiającym się w przestrzeni medialnej – prawo do zasłaniania twarzy tzw. kominami – oprócz kontrterrorystów – mają ma mieć też kryminalna „realizacja” oraz pododdziały zwarte prewencji.
Tak, jak przekazał mi dziś komendant, pododdziały zwarte prewencji Policji, służby kontrerrorystyczne i grupy realizacyjne pionów kryminalnych będą mogły korzystać z kominów. I jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie.
Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów
Jankowski podkreślił też, – przypominając o kwestii identyfikatorów na policyjnych mundurach, która też miała być przedmiotem rozmowy z szefem formacji - że „trzeba w końcu wyjść z tego impasu”. Jak mówi, nowy komendant podziela pomysł związkowców na to, jak tę sprawę można rozwiązać.
Był kiedyś projekt Lewicy, która chciała umieścić imieninki na mundurach wszystkich funkcjonariuszy. My wtedy zaproponowaliśmy wyjście opierające się na rozwiązaniach funkcjonujących w policjach w innych krajach, czyli numer taktyczny. W przypadku polskiej Policji może to być identyfikator kadrowy. Dzięki temu policjant nie będzie anonimowy i z łatwością będzie można określić, co podczas działań robił. Jeżeli będą zastrzeżenia, dane będą trafiały do odpowiednich organów, ale prywatność policjanta będzie chroniona.
Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów
By takich zmian można było dokonać, konieczna jest zmiana rozporządzenie szefa MSWiA. I choć Jankowski na sprawę patrzy z optymizmem to przyznaje, że zmiany dotyczące identyfikatorów „to zadanie na najbliższą przyszłość”. Szef NSZZP podkreśla jednak, że znacznie szybciej uregulowana zostanie kwestia kominów i zasłaniania twarzy.
Jak nowe regulacje odbierze środowisko? To się okaże, kiedy konkretne przepisy staną się obowiązującym prawem. A opierając się na informacjach, jakie przekazał redakcji szef NSZZP, stać się to może - przynajmniej jeśli chodzi o kwestie zakrywania twarzy - już niebawem.
user_1052089
Stosowanie kominów przez OPP to czysta aberracja funkcjonowania formacji. Życzę poważnych, merytorycznie przygotowanych przepisów.
Frankie
Rzeczywiście, najbardziej palący problem w formacji...
user_1049260
Zasłanianie twarzy to temat zastępczy.