Policja
Kontrerrorystów czeka przeprowadzka?
Czy Centralny Pododdział Kontrerroryczny Policji „BOA” dostanie nową siedzibę? Taki wniosek można wysnuć z zapowiedzi jaką jeszcze przed wyborami złożył szef MSWiA Maruisz Kamiński. Podczas konferencji prasowej poinformował on – odnosząc się do planowanych inwestycji w infrastrukturę dla Policji – że powstać ma nowa siedziba dla kontrterrorystów. Z informacji do jakich dodarła redakcja wynika, że wybrano już nawet potencjalny adres, jednak wiążące decyzje w sprawie zmiany adresu policyjnych specjalsów nie zapadły.
„Powstanie nowoczesna, wspaniała szkoła policyjna w Lublinie, rozbudowywane są dla naszych funkcjonariuszy z oddziału prewencji ich siedziby w Zamościu, Białej Podlaskiej. Budujemy nową siedzibę: dla kontrterrorystów, dla Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości” – mówił 10 października w Turobinie szef MSWiA Mariusz Kamiński. I o ile zarówno o budowie policyjnej szkoły w Lublinie jak i budynku dla CBZC można już było usłyszeć wcześniej, o tyle informacja o tym, że powstać może nowa siedziba dla kontrterrorystów w przestrzeni publicznej raczej powszechnie nie funkcjonowała. Gdzie mieliby przenieść się policyjni specjalsli? Jak się okazuje adres już wybrano i to już w ubiegłym roku.
O deklaracje ministra Kamińskiego zapytaliśmy Komendę Główną Policji. Jak się okazuje, już 26 maja 2022 roku KGP przejęło od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w trwały zarząd nieruchomość położoną przy ul. Radiowej 27 „z możliwością wykorzystania nieruchomości dla siedziby Centralnego Pododziału Kontrterrorystycznego Policji »BOA«”
Czytaj też
Formacja nie ustosunkowała się jednak m.in. do pytań o to czy nowa siedziba przeznaczona będzie jedynie dla Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, czy także SPKP Warszawa (dziś „BOA” i warszawscy kontrterroryści współdzielą teren na warszawskich Szczęśliwicach). Nie wiemy też czy formacja ma w planach budowę nowego obiektu czy remont i adaptację tych, które we wskazanej lokalizacji już się znajdują. Nie znamy też daty przeprowadzki i nie wiemy z jakiś środków finansowana miałby być inwestycja. Formacja odpowiada jedynie, że ”inne decyzje na chwilę obecną nie zapadły”.
Czytaj też
Czy zapowiadana przez ministra Kamińskiego zmiana siedziby CPKP „BOA” dojdzie do skutku? Wiele zależy od tego, jaki pogląd na tę sprawę mieć będzie nowe kierownictwo Policji. Wiele wskazuje bowiem na to, że urzędujący szef Policji ze stanowiskiem pożegna się jeszcze przed formalną zmianą władzy. Jednak nawet jeśli sam nie zdecydowałby się na odejście, tuż po powołaniu nowego szefa MSWiA zostałby – biorąc pod uwagę zapowiedzi przedstawicieli formującej się większości parlamentarnej – odwołany. Tak więc kontrterrorystom nie pozostaje dziś wiele poza oczekiwaniem na decyzje. Ciekawe jest też to na co - jeśli nie zdecydowano by o „zameldowaniu” CPKP „BOA” w nowej lokalizacji - formacja przeznaczy nieruchomości znajdujące się na niedaleko lotniska na warszawskim Bemowie.
DM/MR
Adr
Dowództwo i tak musi się pakować.