Reklama

Policja

Do kogo trafi wart 23 mln złotych kontrakt na kamery dla policji?

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Dwie firmy okazały się zainteresowane dostarczeniem policji kamer nasobnych w ramach ogłoszonego jeszcze na początku maja postępowania. Jest o co walczyć, bowiem formacja za sprzęt gotowa jest zapłacić ponad 23 mln złotych. 

Polska policja, jeśli uda jej się doprowadzić przetarg do finału i podpisać w tej sprawie umowę, może nawet podwoić liczbę kamer nasobnych znajdujących się na jej wyposażeniu. Postępowanie zakłada bowiem zakup nawet 3100 sztuk tych urządzeń. Tak znaczące zwiększenie liczby kamer zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef formacji gen. insp. Jarosław Szymczyk, jeszcze w lutym br. Jak mówił, Komenda Główna Policji nie tylko planowała zakup kolejnych 3 tys. kamer, ale również kontynuowanie tych zakupów w kolejnych programach. Komendant zapewniał bowiem, że sprzęt ten świetnie się sprawdza i jest niezbędny do dokumentowania przebiegu służby funkcjonariuszy, także dla ich własnego bezpieczeństwa. Zaznaczył także, że kamery nasobne są dla policji jednym z symboli modernizacji. 

W ogłoszonym w maju postępowaniu mundurowi – w ramach zamówienia podstawowego - szukają dostawcy 2699 kamer nasobnych bez wyświetlacza wraz z systemem informatycznym oraz do 401 sztuk tych urządzeń w ramach prawa opcji. Trafią one do 70 lokalizacji na terenie całego kraju. Realizacją dostaw zainteresowane są dwa podmioty. Pierwszy z nich to spółka Enigma Systemy Ochrony Informacji, która za dostarczenie kamer chciałaby otrzymać ponad 24 mln złotych brutto. Co ważne, jest to cena łączna za zamówienie gwarantowane i opcję. Okres gwarancji wskazała natomiast na 36 miesięcy. Drugi podmiot, który złożył propozycję w postępowaniu, to konsorcjum składające się z INTERTRADING SYSTEMS TECHNOLOGY (jako lider) oraz ITS Solutions (jako członek). Spółki wyceniły realizację dostaw na ponad 22 mln złotych brutto, a okres gwarancji wskazały na 60 miesięcy. Teoretycznie, to druga z tych ofert ma większe szanse na to, by policja wskazała ją jako najkorzystniejszą. Związane jest to z budżetem formacji, wyznaczonym na 23,210 mln złotych brutto. Za tę kwotę udałoby się jej więc zapłacić zarówno za kamery nasobne z zamówienia gwarantowanego, jak i podstawowego.

Cena to jednak nie jedyne kryterium oceny ofert, które złożone zostały w postępowaniu. Punkty przyznawane zostaną również za usprawnienia techniczne (40 proc.) i okres gwarancji (20 proc.). Minimalny okres, w którym firmy będą związane ofertą mija 22 września 2021 roku. Termin wykonania umowy, dla zamówienia podstawowego i opcji to do 8 tygodni od dnia zawarcia umowy. 

Zgodnie z dokumentami przetargowymi, chodzi o system kamer nasobnych, który będzie m.in. zapewniał możliwość zdalnego zarządzania oraz przeglądania materiałów audio-wideo w danej lokalizacji poprzez sieć rozległą zamawiającego, oprogramowanie obsługujące od 1 do 350 kamer w każdej lokalizacji i przechowywanie zarejestrowanych przez kamery nagrań przez okres minimum 60 dni, przy założeniu realizacji nagrań w rozdzielczości 1080p25 przez 12 godzin dziennie dla każdej z kamer. Sprzęt musi być fabrycznie nowy, wyprodukowany w roku 2021.

Odporność kamer wynosić ma minimum IP66 lub równoważnie, fizyczna rozdzielczość matrycy – nie mniej niż 1920x1080, a nagrywanie w rzeczywistej jakości co najmniej 1080p25, z możliwością zmiany rozdzielczości przez osoby uprawnione na 720p25 lub 720p30. Rejestrowany strumień wideo 720p25 lub 720p30 nie może być mniejszy niż 2 Mb/s. Co więcej, kamera musi utrzymywać rzeczywistą stałą szybkość nagrywania nie mniejszą niż 25 klatek na sekundę i przystosowana do nagrywania w warunkach słabego oświetlenia – z zachowaniem parametrów porównywalnych do ludzkiego oka (czułość kamery minimum 0,5 lux), bez doświetlenia. Sprzęt musi być również wyposażony w pamięć wewnętrzną, niewymienną przez użytkownika, o pojemności wystarczającej na ciągłą rejestrację nagrania przez minimum 24 godzin w jakości 720p25 lub 720p30 i 24 godzin w jakości co najmniej 1080p25, przy ustawieniach kamery zapewniających najwyższą jakość nagrań dla danej rozdzielczości. Policja wymaga również by w trybie buforowania nagrywała (audio i wideo) do pamięci w pętli, zapewniając rejestrację minimum 2 minuty przed momentem włączenia nagrywania przez użytkownika. Waga kamery nie może przekroczyć 200 g. Wykonawca dostarczyć musi również m.in. zestaw do jednoczesnego ładowania 8 kamer z sieci 230 V, bez możliwości zgrywania i kasowania nagrań znajdujących się w pamięci kamery – jeden na każde 8 kamer, czyli łącznie dla 3100 kamer w 70 lokalizacjach. 

Kamery wykorzystywane mogą być przez różnych użytkowników na jedną, dwie lub trzy zmiany dziennie. Sprzęt będzie częścią rozwiązania aplikacyjnego, służącego do zarządzania zarejestrowanym materiałem, a zarejestrowanych nagrań nie będzie można odtworzyć na komputerze bez dedykowanego oprogramowania.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze