Reklama

Policja

Policja podwoi liczbę kamer nasobnych?

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Śląska Policja
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Śląska Policja

Kolejni policjanci już niebawem zyskają możliwość nagrywania przeprowadzanych interwencji. Stanie się tak, jeśli policji uda się doprowadzić do finału przetarg na dostawę kamer nasobnych, w ramach którego formacja zamierza kupić – bagatela – nawet pond 3100 sztuk tych urządzeń. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli mundurowych, formacja może nawet podwoić liczbę użytkowanych przez funkcjonariuszy kamer. 

Widok policjanta z kamerą na mundurze nie jest już dziś niczym co dziwi i coraz częściej staje się obowiązującym standardem. Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w rozmowie z InfoSecurity24.pl stwierdził nawet, że kamery nasobne dla polskiej policji będą dla niego jednym z symboli programu modernizacji. Jak mówił, "to sprzęt, który świetnie się sprawdza i jest nam naprawdę niezbędny do dokumentowania przebiegu służby funkcjonariuszy, także dla ich własnego bezpieczeństwa".

Obecnie mamy prawie 3000 kamer, a chcemy kupić kolejne 3000 i kontynuować te zakupy w następnych programach.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, wywiad dla InfoSecurity24.pl 17 lutego 2021

Wszystko wskazuje na to, że policja ruszyła właśnie z przetargiem na wspomniane przez szefa formacji kolejne 3000 kamer (dokładnie nawet 3100 sztuk). W ogłoszonym właśnie postępowaniu mundurowi – w ramach zamówienia podstawowego - szukają dostawcy 2699 kamer nasobnych bez wyświetlacza wraz z systemem informatycznym oraz do 401 sztuk tych urządzeń w ramach prawa opcji. Trafią one do 70 lokalizacji na terenie całego kraju. Kto dostarczy sprzęt? Tego jeszcze nie wiadomo, bowiem do 7 czerwca policja czeka na oferty od zainteresowanych podmiotów. Jeśli postępowanie zakończy się podpisaniem umowy, po zrealizowaniu dostaw formacja podwoi liczbę użytkowanych kamer, a i to – biorąc pod uwagę wypowiedzi szefa KGP – zapewne nie będzie koniec zakupów. 

Kamera musi… 

Czasu na składanie ofert zostało jeszcze trochę, jednak potencjalni chętni – a w zasadzie sprzęt przez nich oferowany – będzie musiał spełnić szereg policyjnych wymagań. Zgodnie z dokumentami przetargowymi, chodzi o system kamer nasobnych, który będzie m.in. zapewniał możliwość zdalnego zarządzania oraz przeglądania materiałów audio-wideo w danej lokalizacji poprzez sieć rozległą zamawiającego, oprogramowanie obsługujące od 1 do 350 kamer w każdej lokalizacji i przechowywanie zarejestrowanych przez kamery nagrań przez okres minimum 60 dni, przy założeniu realizacji nagrań w rozdzielczości 1080p25 przez 12 godzin dziennie dla każdej z kamer. Sprzęt musi być fabrycznie nowy, wyprodukowany w roku 2021. 

Odporność kamer wynosić ma minimum IP66 lub równoważnie, fizyczna rozdzielczość matrycy – nie mniej niż 1920x1080, a nagrywanie w rzeczywistej jakości co najmniej 1080p25, z możliwością zmiany rozdzielczości przez osoby uprawnione na 720p25 lub 720p30. Rejestrowany strumień wideo 720p25 lub 720p30 nie może być mniejszy niż 2 Mb/s. Co więcej, kamera musi utrzymywać rzeczywistą stałą szybkość nagrywania nie mniejszą niż 25 klatek na sekundę i przystosowana do nagrywania w warunkach słabego oświetlenia – z zachowaniem parametrów porównywalnych do ludzkiego oka (czułość kamery minimum 0,5 lux), bez doświetlenia. Sprzęt musi być również wyposażony w pamięć wewnętrzną, niewymienną przez użytkownika, o pojemności wystarczającej na ciągłą rejestrację nagrania przez minimum 24 godzin w jakości 720p25 lub 720p30 i 24 godzin w jakości co najmniej 1080p25, przy ustawieniach kamery zapewniających najwyższą jakość nagrań dla danej rozdzielczości. Policja wymaga również by w trybie buforowania nagrywała (audio i wideo) do pamięci w pętli, zapewniając rejestrację minimum 2 minuty przed momentem włączenia nagrywania przez użytkownika. Waga kamery nie może przekroczyć 200 g. Wykonawca dostarczyć musi również m.in. zestaw do jednoczesnego ładowania 8 kamer z sieci 230 V, bez możliwości zgrywania i kasowania nagrań znajdujących się w pamięci kamery – jeden na każde 8 kamer, czyli łącznie dla 3100 kamer w 70 lokalizacjach. 

Kamery wykorzystywane mogą być przez różnych użytkowników na jedną, dwie lub trzy zmiany dziennie. Sprzęt będzie częścią rozwiązania aplikacyjnego, służącego do zarządzania zarejestrowanym materiałem, a zarejestrowanych nagrań nie będzie można odtworzyć na komputerze bez dedykowanego oprogramowania.

Złożone w postępowaniu oferty zostaną poddane ocenie, w trakcie której punkty przyznawane będą za cenę (40 proc.), usprawnienia techniczne (40 proc.) i okres gwarancji (20 proc.). Minimalny okres, w którym firma będzie związana ofertą mija 4 września 2021 roku. Termin wykonania umowy, dla zamówienia podstawowego i opcji to do 8 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama