Policja
CLKP do reorganizacji. Czas skoncentrować się na "zadaniach wspierających pracę policji"
Główna działalność Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji powinna koncentrować się na zadaniach wspierających pracę Policji - oceniło kierownictwo formacji oraz resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dlatego też, w przy okazji nowej edycji programu modernizacji, przewiduje się zmiany w zakresie funkcjonowania i organizacji CLKP, które działa obecnie jako instytut badawczy.
Już 1 kwietnia 2022 roku Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji zostanie przekształcone w jednostkę organizacyjną formacji, podległą bezpośrednio komendantowi głównemu policji. Minister spraw wewnętrznych i administracji nadal będzie uprawiony do powoływania i odwoływania dyrektora CLKP spośród oficerów Policji, na wniosek szefa tej służby mundurowej. Komendant główny policji określi także organizację i zakres działania CLKP oraz zasady współdziałania z innymi jednostkami organizacyjnymi formacji.
Celem planowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmian jest przede wszystkim, jak czytamy w dokumentach, skoncentrowanie działalności CLKP na zadaniach wykonywanych na rzecz Policji, w szczególności przygotowywanie opinii i ekspertyz kryminalistycznych na użytek postępowań prowadzonych przez jednostki formacji czy prokuratury, utrzymanie, prowadzenie i rozwój wykrywczych baz danych, a także innych zbiorów i baz, zarówno o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym związanych z procesem rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz wykrywania i ścigania sprawców przestępstw. Będzie ono realizować (tak jak obecnie) zadania podmiotu uprawnionego do weryfikacji i poświadczenia, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych, oraz do oznakowania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych, a także zadania Komendanta Głównego Policji w zakresie nadzoru merytorycznego nad funkcjonowaniem laboratoriów kryminalistycznych komend wojewódzkich Policji, Komendy Stołecznej Policji w zakresie szkolenia i potwierdzania kompetencji personelu badawczego oraz określania standardów pracy stosowanych w tych laboratoriach. Projekt zakłada również, że CLKP prowadził będzie dalej działalność naukową, tzn. badania naukowe i prace rozwojowe, w zakresie kryminalistyki oraz technik kryminalistycznych stosowanych w procesie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz wykrywania i ścigania sprawców przestępstw.
Czytaj też
Na wniosek komendanta głównego policji minister właściwy do spraw wewnętrznych będzie mógł jednak nałożyć na Dyrektora CLKP dodatkowe zadanie, jeżeli - jak podkreśla się w dokumentach - "będzie to niezbędne ze względu na potrzeby bezpieczeństwa i porządku publicznego lub w celu wykonania zadań wynikających z obowiązujących Rzeczpospolitą Polską umów i zobowiązań międzynarodowych". Chodzi o to, by umożliwić CLKP np. prowadzenie chociażby przesiewowych badań genetycznych w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 u funkcjonariuszy i pracowników Policji, co realizowane jest obecnie na podstawie szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Centralne Laboratorium Kryminalityczne Policji, już jako jednostka organizacyjna Policji, zyska także nową siedzibę. Przeznaczona zostanie na ten cel część modernizacyjnych środków, które formacja wydać ma na inwestycje i zakupy. Trafi do niej również nowy sprzęt. Jak czytamy w dokumentach, stosowana obecnie aparatura badawcza jest w dużym stopniu wyeksploatowana zarówno pod względem technicznym, jak również technologicznym. Konieczna jest modernizacja sprzętu laboratoryjnego, unowocześnienie kryminalistycznych metod badawczych, a także usprawnienie procesu badawczego. Planowany jest zakup m.in. systemów do badań narkotyków, badań chemicznych, identyfikacji i badań broni, urządzeń do pomiarów balistycznych, chromatografu gazowego do badania narkotyków i nieznanych substancji, chromatografu do badań alkoholi i substancji łatwopalnych, mikroskopu porównawczego umożliwiającego badanie dwóch próbek w tym samym czasie, oświetlaczy kryminalistycznych do ujawniania śladów kryminalistycznych, komór do ujawniania śladów daktyloskopijnych z zastosowaniem części technik wizualizacji, mikroskopów cyfrowych do badań chemicznych oraz do badań dokumentów, system automatycznej identyfikacji broni palnej pozwalający na automatyczne przeszukanie bazy łusek i pocisków w celu identyfikacji broni palnej.
MR