"Musimy inwestować w naszych funkcjonariuszy", czyli modernizacyjne obietnice i generalskie awanse na Święto Policji

21 lipca 2021, 14:51
polska policja
Fot. Kancelaria Prezydenta, Twitter

Minister Mariusz Kamiński zapewnia, że trwają intensywne prace nad nową ustawą modernizacyjną, która mierzyć ma się z wyzwaniami XXI wieku. "Musimy inwestować w naszych funkcjonariuszy" - dodał szef resortu podczas centralnych obchodów Święta Policji, które zorganizowano na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Z tej okazji wręczono również awanse generalskie, które trafiły do siedmiu oficerów formacji.

W środę na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbyły się centralne obchody Święta Policji. W uroczystościach udział wziął m.in. prezydent Andrzej Duda, który wręczył nominacje generalskie dla siedmiu oficerów. Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Roman Kuster, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Artur Bielecki, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Piotr Leciejewski, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn oraz Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji insp. Marek Ślizak.

  1. nadinspektor Roman Kuster, Zastępca Komendanta Głównego Policji od maja 2021 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Służył głównie w pionie prewencji. 
  2. nadinspektor Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu od czerwca 2020 roku. Służbę rozpoczął w 1994 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania i umiejętności menedżerskich na Uniwersytecie Śląskim oraz studia podyplomowe w zakresie Executive Master of Business Administration (MBA).
  3. nadinspektor Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu od lutego 2021 roku. Służbę w Policji rozpoczął w 1993 r. Uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończył również studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim oraz wyższe studia zawodowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
  4. nadinspektor Artur Bielecki, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie od lipca 2020 roku. Służbę w Policji rozpoczął w 1992 r. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Administracji Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz wyższych studiów zawodowych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
  5. nadinspektor Piotr Leciejewski, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy od maja 2020 r. Służbę w Policji rozpoczął w 1993 r. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz wyższych studiów zawodowych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. 
  6. nadinspektor Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach od lutego 2021 r. Służbę w Policji rozpoczął w 1989 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziału Politologii Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończył również Podyplomowe Studia na Uniwersytecie Śląskim z zakresu Zarządzania i Umiejętności Menedżerskich. 
  7. nadinspektor Marek Ślizak, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji od maja 2020 r. Służbę w Policji rozpoczął w 1994 r. Ukończył studia magisterskie na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz studium oficerskie w Wyższej Szkoła Policji w Szczytnie. 

Podczas uroczystości wręczone zostały również medale państwowe, a także odznaczenia resortowe oraz wyróżnienia laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł". Odbyło się także ślubowanie nowych policjantów Komendy Stołecznej Policji. Główne uroczystości tegorocznych obchodów Święta Policji zakończą się w środę, ale jeszcze w sobotę, a więc 24 lipca, kiedy przypada Święto Policji odbędą się uroczystości przed Komendą Główną Policji przewidziane dla funkcjonariuszy i pracowników policji z KGP.

Jak podkreślał w środę przed Belwederem szef policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, ostatni rok przyniósł formacji dużo wyzwań. "Wiem ile wyrzeczeń kosztowało was rzetelne wypełnianie nakładanych na was obowiązków służbowych, związanych z pandemią. (...) Od początku działań przeprowadziliście blisko 77 milionów kontroli osób przebywających na kwarantannie, wykonaliście też przeszło milion sprawdzeń środków transportu oraz obiektów handlowo-usługowych i tym podobnych" - podkreślił Szymczyk. Dodał również, że niestety 21 funkcjonariuszy i 27 pracowników cywilnych policji przegrało walkę z koronawirusem. Komendant wspomniał również o tragicznej śmierci aspiranta Michała Kędzierskiego, który został postrzelony podczas interwencji w Raciborzu.

Przez Belwederem zjawił się także nadzorujący policję minister Mariusz Kamiński, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Polityk poruszył temat, którym już od ponad roku żyje mundurowe środowisko. Chodzi mianowicie o wyczekiwaną kontynuację programu modernizacji. Jak zapewnił, trwają intensywne prace nad nową ustawą, która obejmie przecież dodatkowe inwestycje także w polską policję. 

Musimy zmierzyć się z wyzwaniami XXI wieku, wyzwaniami i zagrożeniami takimi jak chociażby cyberprzestępczość. Musimy inwestować w nowoczesny sprzęt, nowoczesną technologię, nowoczesną infrastrukturę, ale przede wszystkim musimy inwestować w ludzi. Musimy inwestować w naszych funkcjonariuszy, chcemy rozwijać szkolnictwo policyjne, chcemy żeby dostęp do kursów oficerskich był realny, był zdecydowanie większy. Chcemy żebyście mogli podnosić swoje kwalifikacje dla dobra państwa i dla dobra obywateli. To wszystko jest niezbędne, to wszystko będziemy realizować.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Minister zapewniał również funkcjonariuszy i pracowników policji, że resort będzie dbał, by "ich sprawy zawodowe układały się, jak najbardziej pomyślnie" i zdaje sobie sprawę z tego, że nadal jest sporo do zrobienia w tym zakresie. Rozmowy na ten temat mają być prowadzone ze związkami zawodowymi. Zgodnie z informacjami przekazanymi we wtorek posłom przez sekretarza stanu MSWiA Macieja Wąsika, ministerstwo przygotowało już zarówno propozycję dla rządu, jak i listę inwestycyjną nowego programu modernizacji, ale wciąż trwają w tej sprawie negocjacje z ministrem finansów. Mają się one zakończyć jednak na tyle szybko, by propozycja MSWiA mogła przejść ścieżkę legislacyjną, a program ruszył 1 stycznia 2022 roku.

Do zapewnień ministra Kamińskiego odniósł się prezydent Andrzej Duda. "Liczę na to, że ta następna już zapowiedziana transza modernizacji, która mam nadzieję zacznie się w przyszłym roku, zostanie zrealizowana z równym powodzeniem (...) i z równie dobrym skutkiem dla policji i dla wszystkich innych służb które ona obejmuje" - odpowiadał. Jak dodał, "jeżeli ktoś służy polskiemu państwu powinien być godnie wynagradzany i powinien mieć zapewnione godne warunki tej służby" - podkreślił.

Tegoroczne obchody Święta Policji rozpoczęły się już we wtorek, 20 lipca. Komendant Główny Policji spotkał się wtedy z laureatami konkursu <<Policjant, który mi pomógł>>.  Natomiast podczas uroczystości z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego odsłonięto tablice epitafijne na Tablicy Pamięci oraz dokonano wpisu do księgi pamięci nazwisk policjantów poległych na służbie. "To smutna uroczystość, podczas której musieliśmy dołączyć kolejne tabliczki epitafijne. W tym roku to dwóch kolejnych policjantów: funkcjonariusz ze Śląska, który zginął od strzałów oddanych <<o ironio>> przez mężczyznę, który był przebrany za policjanta. A także policjant z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, który uratował w Morzu Bałtyckim tonącą 12-letnią siostrzenicę" - mówił inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik szefa polskiej policji.

Obchodzone 24 lipca Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 126
Kla08
niedziela, 25 lipca 2021, 15:40

Kiedy doczekamy się rozmundurowania administracji - standardów etatowych typowo europejskich. U nas tylko sprzątaczki nie są mundurowe. Bliżej nam do Białorusi która nadal jest w ZSRR niż do zachodu.

Nikodem
niedziela, 25 lipca 2021, 15:28

Władza już dawno zorientowała się w sytuacji, problem kadrowy rośnie tak szybko jak ceny paliw, gazu czy energii a to z kolei rzutuje na jakość i poziom naszego życia. Dodatkowo inflacja skutecznie drenuje nasze kieszenie, co zostaje?, ratować sytuację, bo jak ludzie zaczną odchodzić, zwłaszcza dobrzy specjaliści, to potem dekadami trudno będzie odbudować społeczne zaufanie i utrwalony kryzys kadrowy. Lepiej zapobiegać niż leczyć, mądre podejście i szybka reakcja, stąd data styczeń 2022. Tylko modernizacja może odwrócić ten niekorzystny trend i zapobiec zapaści kadrowej, teraz jest czas na dobre zmiany, teraz jest czas na naprawę i odbudowę.

Normalność to nie ekstrawagancja
niedziela, 25 lipca 2021, 14:52

Nowy Ład nie zakłada naszego udziału, to potężny zastrzyk dla sektorów cywilnych, właściwie każda branża skorzysta, zostaje nam modernizacja, to promil wartości Nowego Ładu, więc wierzę że nas Państwo tak nie zostawi, że obietnice coś znaczą i że zaczniemy lepiej zarabiać, a przynajmniej wyrównają nam braki waloryzacji, inflacji żeby normalnie żyć

nie dla psa kiełbasa
niedziela, 25 lipca 2021, 20:14

Wróbelki ćwierkają, że policjanci i tak zarabiają za dużo, a potrzeby cywinych sektorów są ogromne.

Edi
poniedziałek, 26 lipca 2021, 00:19

Spokojnie, jeżeli podwyżka będzie tylko dla cywili, to bez obaw, posłuchaj co się mówi w korytarzach jak nas pominą. Nastroje są naprawdę mocno napięte, popatrz jakie mamy ceny a jakie są pensje. Szanuje pracę cywili, ale nie wyobrażam sobie że nikt nie doceni naszej ciężkiej pracy i zostaniemy wyautowani z tej podwyżki

Daj spokój
niedziela, 25 lipca 2021, 23:59

Policjanci zarabiają za dużo?, racja, są tacy, komendanci, naczelnicy, grupa 25+, tak, są takie grupy, ale co pozostałym 80% stanu?, tym bardziej że to ci ludzie zasuwają na ulicy i robią brudną robotę, co z nimi?, stać Państwo na te odejścia?

Pytam
czwartek, 29 lipca 2021, 21:54

4 grupa po 25 latach służby i dodatek nie wliczany do emerytury? Dobrze się czujesz?

Fakty, nie mity
niedziela, 25 lipca 2021, 14:46

Za moment wrzesień i wszystko się wyjaśni, ile warte są obietnice z 2018 Modernizacja miała wejść od stycznia 2021, jest pandemia, ale na pandemię można zrzucać problem jeszcze wiele lat, a wysoka inflacja, brak waloryzacji, podnoszone ceny energii, paliwa, gazu, żywności, koszty utrzymania diametralnie wzrastają, na tyle że bez modernizacji ten pociąg nie pojedzie

dziadek
niedziela, 25 lipca 2021, 20:23

Taa, od 30 lat kolejka się toczy, za PO-PSL nie było niczego, podwyżek, paliwa, papieru, nawet długopisów, także spokojnie, może policjanci będą wegetować, ale z dumą i honorem.

Gutek
poniedziałek, 26 lipca 2021, 00:23

To teraz wiesz dlaczego PO-PSL nie jest u władzy, wszyscy mundurowi i ich rodziny to lekko 1-1,5 mln elektoratu, 8-lat nas zwodzili, widocznie ludzie mieli dość, oddali głos na PIS, proste.

Poldek
poniedziałek, 26 lipca 2021, 00:11

Dziadek, ty nie wegetujesz, zapewne bierzesz dwa koła dodatku za 25+, więc możesz śnuć opowieści o etosie, jakbym miał tyle dodatku co pensji to też pisałbym takie podjazdówki

PL
niedziela, 25 lipca 2021, 23:54

Mylisz się dziadek i to bardzo, młodzi dziś nie będą wegetować, nie będą tolerować braku kasy, nie będą darmo robić, nie to pokolenie, nie te priorytety, więc nie porównuj dwóch epok z sobą, a jak nie dadzą podwyżek starsi 15-20 też uciekną, powód?, brak 25+, ty masz dziadkowe, więc możesz nawet z balkonikiem pracować

Hehehe
czwartek, 29 lipca 2021, 21:57

Żenujące. Więc staż 20 lat to młodzieniec, 25 to dziadek z balkonikiem. A być może jest tak, że ten z 25 letnim stażem ma 44 lata, a ten z 20 ponad 50? Nie pomyślałeś o tym? Nie dziwi mnie to, w końcu jesteś z policji.

Darek
niedziela, 25 lipca 2021, 14:40

Zgadzam się, zawód policjanta jest obłożony masą obowiązków, stresem, ryzykiem, dobrze że włodarze, decydenci to dostrzegają i chcą przynajmniej tu zmienić naszą szarą rzeczywistość, trzymam kciuki za obiecaną modernizację

Janusz
niedziela, 25 lipca 2021, 20:38

Racja!, np. taki rzecznik KGP, stres, ryzyko a płaca marna jak ma stołeczne możliwości.

Marek
poniedziałek, 26 lipca 2021, 01:27

Janusz, a ile w skali kraju masz takich rzeczników że podajesz akurat ten przykład, ty patrz na liniowców z ulicy, tu jest problem, tu są potrzebne podwyżki

Bezobjawowy
niedziela, 25 lipca 2021, 20:29

To się jeszcze zDziwisz. Włodarze i decydenci patrzą na swoje słupki wyborcze, a nie na los szarch policantów, tym bardziej procent zaufania do policji poszedł znacząco w dół.

Tweets InfoSecurity24