Reklama

Służby Mundurowe

Mundurowi otrzymali wyrównania zaniżonych uposażeń. MSWiA ugasiło "pożar"?

Autor. MSWiA

Wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, którzy w styczniu otrzymali niższe uposażenia niż powinni, otrzymali już odpowiednie wyrównania - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

"Wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, którzy w styczniu otrzymali niższe uposażenia niż powinni, otrzymali już odpowiednie wyrównania. To realizacja mojej zapowiedzi sprzed tygodnia" - napisał na Twitterze szef MSWiA. Zlecienie realizcji wypłat wyrównań funkcjonariuszom służb podległych MSWiA, a także funkcjonariuszom ABW, Agencji Wywiadu i CBA Kamiński zapowiedział 10 stycznia.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie zniknęła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Na początku stycznia media informowały o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Czytaj też

Według resortu finansów, dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

Początek roku w relacjach mundurowi vs. rząd nie rozpoczął się dość dobrze, mimo że plan był zapewne zupełnie inny. Funkcjonariusze mają otrzymać przecież wywalczone podwyżki, a tymczasem - nim te zdążyły trafić na ich konta - styczniowe uposażenia, w skutek wejścia w życie Polskiego Ładu, sporej części mundurowych zostały obniżone. Wypłata wyrównań jest więc swego rodzaju gaszeniem pożaru niezadowolenia, który wewnątrz formacji rozprzestrzeniał się dość szybko. Pytanie, czy rządowi uda się sprawić, by funkcjonariusze zapomnieli o niefortunnym początku roku jest wciąż otwarte. Zdecydowanie pomóc może wypłata podwyżek, ta jednak zależna jest m.in. od przyjęcia budżetu na ten rok. Sejm senacką uchwałą zajmie się na przyszłym posiedzeniu, zaplanowanym na 26-27 stycznia.

PAP/DM

Reklama
Reklama

Najnowsze