Zaopatrzenie emerytalne po nowemu? Resort finansów szykuje zmiany w przepisach

Autor. Ministerstwo Finansów/gov.pl
Resort finansów przygotował nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, na którą od lat czeka grupa funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz byłych funkcjonariuszy Służby Celnej. „Zaproponowane rozwiązania stanowią kompromis pomiędzy oczekiwaniami strony społecznej a możliwościami finansowymi budżetu państwa” – zaznaczyło Ministerstwo Finansów.
O potrzebie wprowadzenia zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy wiadomo nie od dziś. W połowie lipca ubiegłego roku InfoSecurity24.pl informował o zawieszeniu prac nad senackim projektem noweli, na który od lat czeka grupa funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. U podstaw takiej decyzji miał leżeć fakt, że wiceszef resortu finansów Jurand Drop zapowiedział rządowy projekt, który ma obejmować szerszą grupę uprawnionych. Dokument ten miał być gotowy we wrześniu. Jednak „światło dzienne” ujrzał dopiero teraz. I to jedynie w formie wpisu do rządowe wykazu.
Właśnie w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
„Potrzeba wprowadzenia proponowanych rozwiązań wynika z analizy dotychczas obowiązujących przepisów, która wykazała konieczność uregulowania uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz byłych funkcjonariuszy Służby Celnej za okresy związane z przekształceniami organizacyjnymi w administracji podatkowej, celnej i skarbowej” – czytamy w informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie.
Zmiany przepisów – jakie przygotował resort finansów - obejmują dwa rodzaje okresów pracy. Pierwsza z nich ma na celu „zniwelowanie negatywnych skutków wdrożenia reformy Krajowej Administracji Skarbowej (…) dotyczącej grupy funkcjonariuszy, którzy wobec braku złożenia propozycji pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej, przyjęli propozycję zatrudnienia, która spowodowała utratę statusu funkcjonariusza, a tym samym wpłynęła w sposób bezpośredni na uprawnienia do świadczenia pieniężnego – emerytury policyjnej z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych, jak również prawa do świadczenia motywacyjnego (…) przysługującego funkcjonariuszowi posiadającemu, co najmniej 25-letni staż służby”.
„Po wejściu w życie ustawy o KAS i powstaniu nowych struktur organizacyjnych omawiane osoby pracowały w komórkach albo jednostkach organizacyjnych KAS, w których nie były realizowane zadania, do których uprawnienia posiadają wyłącznie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, natomiast ich szczególna wiedza merytoryczna, doświadczenie zawodowe nabyte w okresie służby, a także posiadane kwalifikacje zawodowe zostały wykorzystane do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania KAS” – tłumaczy MF.
Z kolei druga grupa zmian dotyczy pracowników Służby Celnej, która przejęła zadania od urzędów kontroli skarbowej (wraz z pracownikami je wykonującymi) z dniem 1 września 2003 roku, czyli od momentu wejścia w życie ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych. Resort finansów zauważył, że zadania przypisane Służbie Celnej w zakresie m.in. kontroli przestrzegania legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz wymiaru i poboru podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów mogli wykonywać zarówno pracownicy, jak i funkcjonariusze celni. „Uzasadnionym jest przyjęcie, że okresy zatrudnienia przy wykonywaniu zadań zostaną potraktowane jako okresy równorzędne ze służbą. Będą to mogły być okresy przy wykonywaniu zadań od 1 września 2003 r. do 30 czerwca 2010 r.” – podało Ministerstwo Finansów.
„Wejście w życie projektowanych zmian stanowi wyraz spełnienia oczekiwań środowiska zawodowego i strony społecznej. Zaproponowane rozwiązania stanowią natomiast kompromis pomiędzy oczekiwaniami strony społecznej a możliwościami finansowymi budżetu państwa” – zaznaczył resort.
W istocie rozwiązań planowanych w projekcie, resort finansów podkreślił, że rekomendowanym rozwiązaniem jest dokonanie zmian w dwóch ustawach: ustawie zaopatrzeniowej oraz ustawie o KAS. Zmiany w ustawie zaopatrzeniowej pozwolą „zaliczyć jako okres równorzędny ze służbą, okres zatrudnienia w jednostce organizacyjnej KAS w przypadku funkcjonariusza, którego stosunek służbowy przekształcił się w stosunek pracy, który następnie został przeniesiony do pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej”. „Dodatkowo planuje się uzupełnić przepisy ustawy zaopatrzeniowej o rozwiązania pozwalające uwzględnić – jako okres równorzędny ze służbą – czas pracy w Służbie Celnej dla członków korpusu służby cywilnej” – podało MF.
„Ponadto, zaproponowana zostanie nowa regulacja, która pozwoli, w przypadku ponownego przyjęcia emeryta do służby w Służbie Celno-Skarbowej, na ponowne ustalenie wysokości emerytury, przez doliczenie nieuwzględnionych w wymiarze świadczenia okresów równorzędnych ze służbą, tj. okresu zatrudnienia w jednostce organizacyjnej KAS w przypadku funkcjonariusza, którego stosunek służbowy przekształcił się w stosunek pracy. (…) Warunkiem takiego zaliczenia byłoby pełnienie służby przez nieprzerwany okres co najmniej 12 miesięcy oraz złożenie wniosku przez emeryta po zakończeniu służby” – dodał resort finansów.
Warto jednak zaznaczyć, że na wejście w życie tych przepisów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Według założeń Ministerstwa planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2025 roku. Do tego doliczyć trzeba również całą drogę legislacyjną w obu izbach parlamentu, po której projekt ostatecznie trafi na biurko już nowego prezydenta.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami