Komendant Główny Policji polecił zbadanie interwencji policjanta wobec kobiety w Głogowie [WIDEO]

12 kwietnia 2021, 07:32
policja, prewencja, zabezpieczenie, fot. KPP w Głogowie
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. KPP w Głogowie

Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności, związane z interwencją, podczas której policjant użył pałki wobec kobiety biorącej udział w niedzielnym, nielegalnym proteście w Głogowie.

W niedzielę w Głogowie odbył się protest około 200 osób sprzeciwiających się obostrzeniom epidemicznym. Było to kolejne tego typu zgromadzenie w tym mieście w ostatnim czasie i kolejna z tym związana interwencja policji. 

Podczas protestu policjanci interweniowali m.in. wobec jednej z kobiet, a film z tego zdarzenia trafił do sieci. Na fragmencie nagrania widać jak policjant uderza kobietę pałką, łapie ją za szyję i przewraca na ziemię.

W niedzielę wieczorem policja poinformował na Twitterze, że Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP szczegółowo wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności związane z tą interwencją. "Analizowane będą m.in. nagrania policyjne i dostępne w sieci" - podano.

Wcześniej rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz powiedział, że interwencja policjanta dotyczyła kobiety, która zachowywała się agresywnie. "Szarpała policjanta za mundur, nie reagowała na wezwania do zachowania zgodnego z prawem. Została ostrzeżona o możliwości użycia środka przymusu bezpośredniego, ale nie reagowała; policjant użył wobec niej pałki służbowej; kobieta została zatrzymana" - powiedział policjant. Dodał, że środki przymusu bezpośredniego zostały użyte zgodnie z przepisami.

Podczas nielegalnego zgromadzenia policja wystawiła 32 mandaty i 101 wniosków o ukaranie do sądu. Zatrzymano sześć osób, a wylegitymowano 196.

Film, na którym widać interwencję policjanta wobec kobiety, wywołał reakcję m.in. polityków KO. "Ustalę nazwisko tego policyjnego bandyty z Głogowa. Proszę o informacje na priv. Gwarantuję anonimowość. Złożę zawiadomienia do prokuratury za przekroczenie uprawnień. Za dwa lata nie będzie go w tej formacji. Będzie szukał pracy w białoruskim OMON!" - odniósł się do zdarzenia na Twitterze poseł KO Michał Szczerba.

EDIT:

Rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz poinformował w komunikacie, że kobieta - w stosunku do której interwencję widać na nagraniach -  usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów. "Zatrzymana nie ustawała w kierowaniu agresji słownej również w trakcie doprowadzania do radiowozu. Cała trójka podejrzana jest o znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Dodatkowo zatrzymana podejrzana jest o to, iż działając w celu zmuszenia funkcjonariusza do zaniechania czynności służbowej polegającej na jej zatrzymaniu, szarpała za mundur oraz odpychała go, a także naruszała nietykalność cielesną" - napisano w komunikacie.

Jak powiedział z kolei w rozmowie z Radiem Zet rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka, wstępne czynności wykazują, że funkcjonariusz użył prawidłowo i adekwatnie środków przymusu bezpośredniego. Dodał jednak, że  policja będzie badać wszystkie nagrania oraz  sprawdzać podstawy do użycia środków przymusu bezpośredniego. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Jabadabadu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:48

Ciekawe co powiedziałby pan komendant, gdyby w ten sposób została potraktowana jego córka (o ile ją ma) lub żona? Obydu nie życzę jakiegokolwiek kontaktu z podkomendnymi tego pana. Choć na "pan" to trzeba najpierw zasłużyć. Tak jak na honor. Dodam tylko, że w II RP taki "ktoś" nazwany tutaj policjantem zostałby na miejscu zastrzelony za bandycką napaść na kobietę. Zastrzelony przez oficera Policji Państwowej z Orłem w Koronie na czapce.

Antyprzemoc
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:38

Policjant powinien być ukarany za napaść. Na pierwszym filmie widać, jak policjant (nie jestem pewien, czy ten sam) sam ją popycha, kiedy spokojnie szła. Na obu filmach widać, że ATAKUJE ODDALAJĄCĄ SIĘ od niego dziewczynę. Widać przy okazji, że jest ona od niego o głowę niższa i drobniejsza, zatem wszelkie dywagacje o tym, że "była agresywna" należy uznać za bezsensowne. Dodatkowo kilkunastu policjantów powinno zostać ukaranych na nie udzielenie jej pomocy. Pozdrawiam.

Krzys
wtorek, 13 kwietnia 2021, 13:41

Ma Pan rację, to nie była akcja Policji.

AA
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:37

Policja ma nie tylko prawo ale obowiązek użycia środków przymusu bezpośredniego wobec osobników agresywnych np takich którzy ich atakują wyzywają opluwają etc Niestety jak pokazują wydarzenia ze strajku (kobiet) policjanci dostali chyba wyraźny rozkaz aby nie było żadnej reakcji i tu należy zadać pytanie czy to na rozkaz Komendanta Głównego funkjonariusze stali jak barany przed agresywnym tłumem chociaż chwile wcześniej 11 listopada pałki poszły w ruch

Matt
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 10:47

Szkoda ze Pan Komendant nigdy nie pracowal na ulicy :( Fajnie by bylo miec przelozonego ktory ma pojecie a nie tylko uklady.

Punisher
wtorek, 13 kwietnia 2021, 14:18

Słuszna uwaga.

Tweets InfoSecurity24