Karta Rodziny Mundurowej nie dla wszystkich? Znamy zapisy projektu ustawy

Autor. MSWiA
Nie tylko żołnierze i funkcjonariusze służb podległych MSWiA, ale też ich małżonkowie, rodzice i dzieci, w tym dzieci własne, małżonków, przysposobione czy przyjęte na wychowanie, będą mieli prawo do posiadania Karty Rodziny Mundurowej – wynika z projektu ustawy, do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl. Dokument określa też m.in. sposób przyznawania uprawnień oraz wprowadza znak identyfikujący „Tu honorujemy Kartę Rodziny Mundurowej”. Jednak nie wszyscy funkcjonariusze będą mogli skorzystać ze świadczenia. Jak na razie w dokumencie próżno szukać zapisów dotyczących Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej oraz funkcjonariuszy służb specjalnych.
O tym, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z resortem obrony narodowej pracuje nad projektem ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej, wiadomo nie od dziś. Postulat wprowadzenia tego świadczenia znalazł się m.in. w porozumieniu, jakie MSWiA podpisało ze stroną społeczną na początku marca.
Według założeń Karta będzie wprowadzała uprawnienia polegające na przyznaniu „korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ich rodzin”. W marcowym porozumieniu pomiędzy MSWiA a związkami zawodowymi zawarto zapis, że „minister dołoży wszelkich starań, aby przepisy zostały wdrożone od dnia 1 lipca 2025 roku”.
Redakcja InfoSecurity24.pl dotarła do wstępnej treści projektu ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej, jaki MSWiA przygotowała wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej. Dokument określa m.in. zasady przyznawania Karty Rodziny Mundurowej i uprawnień z nią związanych, sposób realizacji i finansowania zadań oraz wprowadza znak identyfikujący „Tu honorujemy Kartę Rodziny Mundurowej” i ustanawia Dzień Rodziny Mundurowej, który będzie przypadał na 15 maja.
W myśl dokumentu – do jakiego dotarła redakcja – karta będzie wydawana w dwóch formach: tradycyjną w formie dokumentu z tworzywa sztucznego oraz elektroniczną w aplikacji mObywatel.
Prawo do posiadania Karty Rodziny Mundurowej będzie przysługiwać żołnierzom pełniącym zawodową służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia; żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową oraz żołnierzom aktywnej rezerwy. W dokumencie zapisano także, że karta będzie przysługiwać funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa oraz osobom posiadającym status weterana albo weterana poszkodowanego w rozumieniu ustawy weteranach działań poza granicami państwa, którym status ten został przyznany przez Ministra Obrony Narodowej albo ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Co istotne, świadczenie będzie również obejmowało małżonków żołnierzy i funkcjonariuszy, ich rodziców oraz dzieci pozostające na utrzymaniu mundurowych, „przez co należy rozumieć dzieci własne, dzieci małżonków, dzieci przysposobione i dzieci przyjęte na wychowanie, do czasu zawarcia przez nie związku małżeńskiego”. W przypadku dzieci będą one mogły korzystać ze świadczenia do czasu, gdy nie przekroczyły 18. roku życia, a w przypadku uczęszczania do szkoły lub odbywania studiów w szkole wyższej 25. roku życia, albo stały się całkowicie niezdolne do pracy lub niezdolne do samodzielnej egzystencji przed osiągnięciem określonego wieku.
W projekcie ustawy zapisano także, że karta będzie przysługiwać małżonkom, dzieciom oraz rodzicom żołnierzy poległych oraz zmarłych po dniu 4 czerwca 1989 r. oraz rodzinom funkcjonariuszy służb podległych MSWiA oraz Urzędu Ochrony Państwa zmarłych lub zaginionych po dniu 4 czerwca 1989 roku. Świadczenie obejmie także funkcjonariuszy zwolnionym ze służby w służbach podległych MSWiA lub Urzędzie Ochrony Państwa, uprawnionym do emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej oraz członkom rodziny zmarłego lub zaginionego funkcjonariusza uprawnionym do policyjnej renty rodzinnej.
W projekcie ustawy zapisano, że karta ta będzie wydawana bezpłatnie, a wykaz numerów przyznanych kart będzie prowadził minister obrony narodowej. Z koli minister właściwy do spraw wewnętrznych będzie przekazywał MON numery kart przyznanych w MSWiA, na potrzeby prowadzenia wykazu numerów.
Minister Obrony Narodowej oraz minister właściwy do spraw wewnętrznych, każdy w swoim zakresie, zapewnią zakup blankietów kart tradycyjnych, personalizację blankietów kart tradycyjnych, dystrybucję Kart oraz systemu teleinformatycznego umożliwiającego w szczególności obsługę funkcjonalności związanych z przyznaniem Karty oraz zapewniające funkcjonalność pozwalającą na potwierdzenie uprawnień, oraz ułatwiające korzystanie z uprawnień przyznanych w ramach Karty.
fragment projektu ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej.
Dodatkowo w dokumencie wskazano, że beneficjanci o przysługujących mu uprawnieniach będą mogli się dowiedzieć na dedykowanej stronie internetowej, na której opublikowany zostanie wykaz uprawnień. W myśl projektu, uprawnienia przysługujące na podstawie karty będą mogły być przyznane przez instytucje podległe właściwym ministrom, organy samorządu terytorialnego oraz inne podmioty, które zgłoszą chęć uczestnictwa. Podmioty te będą mogły się zgłosić elektronicznie, przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na dedykowanej karcie stronie internetowej, lub przez bezpośredni kontakt z przedstawicielami MON lub MSWiA. „Wykaz przedstawicieli zamieszczany jest na stronie internetowej dedykowanej Karcie” – czytamy w dokumencie.
W projekcie podkreślono także, że koszt realizacji ustawy związany z przyznaniem karty będzie finansowany z części budżetu państwa, których dysponentami są MON i MSWiA. Z kolei koszt uprawnień udzielonych przez instytucje podległe właściwym ministrom będzie finansowany z budżetów tych instytucji lub budżetów dysponentów właściwych części budżetowych. Z budżetu państwa nie będą natomiast finansowane uprawnienia udzielone przez podmioty inne niż instytucje podległe właściwym ministrom. Także samorządowy program przyznający uprawnienia beneficjentom nie będzie finansowany ze środków budżetu państwa.
Według założeń ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, za wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Zanim jednak przepisy wejdą do porządku prawnego czeka je jeszcze długa droga legislacyjna – zaczynając od Rady Ministrów, poprzez obie izby parlamentu, aż do momentu, gdy trafi na biurko prezydenta.
W projekcie dokumentu – przygotowanym przez MSWiA i MON – nie znalazły się jak na razie zapisy, które uprawniałyby do posiadania Karty Rodziny Mundurowej funkcjonariuszy Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej czy funkcjonariuszy służb specjalnych – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Otwarte pozostaje pytanie, czy w projekcie ostatecznie uwzględnione zostaną wszystkie mundurowe formacje, czy ustawa zostanie uchwalona w kształcie zbliżonym do dzisiejszego brzmienia.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami