Reklama

Jak Polacy oceniają służby? Policja za PSP i SG

Autor. MSWiA

W marcu pracę policjantów pozytywnie oceniło 69 proc. badanych, a negatywnie jedna piąta, czyli 20 proc. – wynika z ostatniego badania CBOS. Notowania policji nie zmieniły się od pół roku. Najwyższy wynik – po raz kolejny – uzyskała Państwowa Straż Pożarna. Jej działania pozytywnie ocenia 96 proc. badanych. Straż Graniczną pozytywnie oceniło 78 proc. respondentów.

Pracę policjantów pozytywnie ocenia niemal siedmiu na dziesięciu badanych, czyli 69 proc. To o 1 p. proc. gorszy wynik niż przed sześcioma miesiącami. Negatywnie policję ocenia jedna piąta badanych, czyli 20 proc. To dokładnie tyle samo, co we wrześniu ubiegłego roku. W prezentowanych wynikach badań pominięto odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

    Pozytywne oceny działalności policji przeważają we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych i potencjalnych elektoratach. Na plus w tym względzie wyróżniają się pracownicy usług, badani bierni zawodowo, zajmujący się domem lub niepracujący z innych powodów, a poza tym osoby najbardziej zaangażowane w praktyki religijne i popierający Trzecią Drogę.

    Zauważalnie wyższy niż przeciętnie poziom niezadowolenia z pracy policji obserwujemy natomiast wśród osób znajdujących się w złej sytuacji materialnej, osób młodych w wieku 18–34 lat, niepraktykujących religijnie, techników i średniego personelu, robotników niewykwalifikowanych, rolników i prywatnych przedsiębiorców, a ponadto wśród zwolenników Konfederacji WiN.

    Reklama

    Z ostatniego badania CBOS wynika, że Straż Graniczną pozytywnie ocenia 78 proc. Polaków, o 7 p. proc. mniej niż we wrześniu 2024 r. Źle oceniło ją pięciu na stu Polaków, czyli 5 proc., o 2 p. proc. więcej niż we wrześniu.

    „We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych bardzo wyraźnie przeważają pozytywne oceny działalności Straży Granicznej. Głosy krytyki częściej niż przeciętnie pojawiają się wśród mieszkańców największych miast, nieangażujących się w praktyki religijne i identyfikujących się z lewą stroną sceny politycznej” – napisał w komentarzu do badania CBOS. Opinie o działalności Straży Granicznej powiązane są z preferencjami partyjnymi. Jej działalność lepiej oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (89 proc.) i Konfederacji WiN (88 proc.). Nieco gorsze oceny formacja uzyskała u zadeklarowanych wyborców KO (77 proc.) i Trzeciej Drogi (75 proc.).

      Po raz kolejny niemal wszyscy badani (96 proc.) pozytywnie ocenili pracę Państwowej Straży Pożarnej. Zastrzeżenia co do pracy tej formacji miało jedynie 1 proc. respondentów, a 3 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Wyniki marcowego badania CBOS są niemal identyczne, jak te opublikowane we wrześniu ubiegłego roku, kiedy PSP pozytywnie oceniało 97 proc. respondentów i nikt nie miał do tej formacji zastrzeżeń.

      Pozytywne oceny działalności PSP od 2010 r. w badaniach CBOS każdorazowo przewyższają 90 proc.

      Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (419) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na wylosowanej z rejestru PESEL reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski. Zrealizowano je od 6 do 16 marca 2025 r. na próbie liczącej 1047 osób, w tym 62,3 proc. metodą CAPI, 23,6 proc. – CATI i 14,1 proc. – CAWI.

      Reklama
      Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
      WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
      Reklama

      Komentarze

        Reklama