Funkcjonariusze SW bez przerwy na posiłek

7 sierpnia 2020, 13:04
służba więzienna
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Funkcjonariusze Służby Więziennej skarżą się na brak przepisów określających czas na przerwę na posiłek w trakcie służby – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W skargach do RPO zwracają uwagę, że prawo do godnych warunków spożywania posiłku mają osadzeni, a oni sami w trakcie wykonywania służby uprawnienia takiego nie mają. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o podjęcie w tej sprawie inicjatywy ustawodawczej.

„Analiza obowiązujących regulacji w tym zakresie wskazuje, że tego rodzaju przepis nie istnieje w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej” – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministra Sprawiedliwości. Jak dodaje, przerw na posiłek nie regulują też przepisy rozdziału 14 ustawy, określające czas służby funkcjonariuszy, jak i przepisy odsyłające do odpowiedniego stosowania norm z Kodeksu pracy ani przepisy wykonawcze do ustawy o Służbie Więziennej na poziomie rozporządzeń.

Mundurowi proszący o interwencję mają zwracać uwagę na fakt, że osadzeni mają zagwarantowane prawo do „godnych warunków dotyczących spożywania posiłku”, a funkcjonariusze Służby Więziennej w trakcie wykonywania służby uprawnienia takiego –„wynikającego z powszechnie obowiązujących źródeł prawa” - nie posiadają.

Zaznaczyć należy, że przepis art. 66 ust. 1 Konstytucji RP określa, że każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki określa ustawa.

Fragment pisma RPO do Ministra Sprawiedliwości

Jak dodaje Adam Bodnar, jego zdaniem oddziałowi, to grupa - ze względu na stres jakim jest poddawana w związku z bezpośrednimi kontaktami z osadzonymi czy zakresem obowiązków występujących przy nadmiernej ilości osadzonych – "szczególnie podatna na wystąpienie chorób wynikających ze złych nawyków żywieniowych, jakim jest niespożywanie pokarmów przez kilka do kilkunastu godzin, bądź w sposób szybki - <<w biegu>>." RPO postuluje więc, by funkcjonariusze mieli możliwość nie tylko zamówienia, ale i poddania obróbce termicznej przyniesionych przez siebie produktów oraz spożywania ich regularnie w miejscach do tego przeznaczonych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośba do szefa resortu sprawiedliwości o „rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu wprowadzenia w ustawie o Służbie Więziennej przerw w służbie umożliwiających funkcjonariuszom spożywanie posiłków”. Pismo wysłane zostało 4 sierpnia, więc na stanowisko ministerstwa trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 113
Adam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:02

Przecież to żart jakiś siedzą u siebie i układają pasjansa będąc na zmianie często jedzą kadzienne jedzenie.. Oni mają dużo czasu aż zaa

sobota, 15 sierpnia 2020, 10:10

Może tak było 20 lat tem ale nie teraz

Osadzony
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:00

Siedzą na zmianch i grają w gry na komputerach pasjansa układają i na to czas mają... A na śniadanie nie mają... Żart jeszcze nie raz każą kalifaktorom nakładać kadzienne jedzenie..

Cobra
niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:27

Kto z funkcjonariuszy je z gara osadzonych nie jest gadem

Cobra
środa, 12 sierpnia 2020, 00:34

Jeśli jesz z gara osadzonych nigdy nie będziesz miał autorytetu i szacunku u złodziei.

niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:43

Dokładnie

Kolo 123
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:24

Trzeba ten telefon znaleźć chłopaki bo nam jadą złodzieje......

Cobra emeryt sw
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:33

Kolego osadzonych poddaje się kontroli przed wejściem do celi.i nie mów że telefon gołębie przyniosły.a kontrolę celi wg grafiku robisz dokładnie czy akurat fasolkę odgrzewałeś.w tym momencie 1:0 dla złodziei i takie coś na forum piszesz.idź do penitu nadasz się

Gość
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:12

Telefon w celi ta sama jednostka

maja9222
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:45

Przerwa w służbie i właściwe podkreślam uczciwe naliczanie nadgodzin...to powinno być minimum ! Każdy f-sz DO jest okradany ze swojego czasu pracy. Kierownictwo CZSW bądźcie uczciwi i wiarygodni to ludzie służący w oddzialach przy osadzonych są solą tej służby!!!!!

Cobra
niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:28

Kierownictwo woli cukier i ucholi.

Mirek
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:26

Kto normalny idzie do Policji lub SW...? Jest tyle fajnych zawodów, i tylko gamonie idą do "takiej" roboty..!

Mario
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:55

Gdyby nie te gamonie to ciebie twoja matkę ojca może brata czy siostra walili by w dupe napewno jesteś z tych co pierwsi krzyczą Policja do więzienia z nim BARAN

Gość
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:29

Każdy młody bo nie rozumie co go czeka myśli tylko o tym że za 25 lat będzie emerytem nie myśli że może nie dożyć bo to duży stres.....

Darek
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:05

Ochrona też nie ma i żyją i pracują. Jak Wam się nie podoba to zmieńcie pracę.

Msrio
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:53

Ochrona czego emerycie Cięciu boli bo do rządnej służby się nie dostałeś a na cieciowce to czas mas na jedzenie cieciu

Tweets InfoSecurity24