Reklama

Służby Mundurowe

Dzień weterana z nowelą ustawy w tle

Autor. MSWiA

Sejm w piątek 26 maja, w przeddzień tegorocznych centralnych obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, przyjął nowelizację ustawy o weteranach, która zakłada wprowadzenie prawa do dodatku dla wszystkich weteranów poszkodowanych w misjach, niezależnie od tego, czy pracują.

Reklama

Centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa odbyły się w sobotę 27 maja (święto przypada na 29 maja). W uroczystościach, które odbyły się w Nowym Dworze Mazowieckim wziął udział m.in. wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2011 r. Weteranem działań poza granicami państwa może być osoba, która brała udział w działaniach poza granicami państwa w ramach: misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu SG, zadań ochronnych SOP lub grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej.

Czytaj też

Tegoroczne święto odbywa się zaledwie chwile po tym, jak Sejm przyjął nowelizację ustawy o weteranach. Tę – jak się okazało – udało się przyjąć ponad partyjnymi podziałami. W głosowaniu udział wzięło 446 posłów. Za nowelą zagłosowało 445 posłów, 1 poseł był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

Reklama

Jakie regulacje zostaną zmienione? Projektodawcy zakładają, że wszyscy poszkodowani weterani będą mogli otrzymać specjalny dodatek - również ci, którzy nie pobierają emerytury ani renty inwalidzkiej. Proponowane zmiany będą dotyczyły osób, którym odpowiedni organ przyznał status weterana poszkodowanego.

Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom, którzy nie pracują. Nowelizacja zakłada wprowadzenie prawa do wypłaty dodatku dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, niezależnie od tego, czy pozostają w czynnej służbie albo pracują, czy nie.

Wysokość dodatku dla weteranów poszkodowanych uzależniona jest od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu.

Czytaj też

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz podczas czwartkowej debaty w Sejmie wskazywał, że "ustawa ta dotyczy 560 osób z strony Ministerstwa Obrony Narodowej i 40 osób z podległości ministra spraw wewnętrznych i administracji". Dodał, że świadczenie miałoby być wypłacane w formule kwartalnej. Wskazał też, że całościowa roczna kwota na to świadczenie, dla tych dodatkowych osób to 1 mln 800 tys. zł 

Teraz nowela trafi do Senatu, jednak nic nie wskazuje na to, by ten miał wnioskować o jej odrzucenie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama