Reklama

Legislacja

fot. KPRM / gov.pl

Zmiany w ustawie o weteranach. Chodzi o specjalny dodatek

Rząd chce, aby wszyscy weterani poszkodowani mogli otrzymać specjalny dodatek. Chodzi o tych, którzy nie pobierają emerytury albo renty inwalidzkiej. W związku z tym Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Nowe regulacje dotyczyć mają obecnych i byłych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, a także obecnych i byłych funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Reklama

Proponowane zmiany będą dotyczyły osób, którym odpowiedni organ przyznał status weterana poszkodowanego. Wysokość dodatku dla weteranów poszkodowanych uzależniona jest od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu. "Chodzi o wypadek pozostający w związku z działaniami poza granicami państwa lub chorobę nabytą podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych, z tytułu których przyznano świadczenia odszkodowawcze. Dodatek wynosi od 5 proc. do 130 proc. najniższej emerytury" - podkreślono na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Reklama

Jak dodano, dzięki temu rozwiązaniu, w większym stopniu możliwe będzie zabezpieczenie dodatkowych potrzeb związanych z leczeniem, rehabilitacją, opłaceniem kosztów ewentualnej opieki czy dojazdów do placówek medycznych i rehabilitacyjnych.

Czytaj też

Przypomniano też, że w 2019 r. rząd zwiększył wysokości dodatku dla weterana poszkodowanego dla osób z orzeczonym uszczerbkiem na zdrowiu powyżej 30 proc. "Nadał także uprawnienia do dodatku grupie weteranów, którzy posiadają uszczerbek na zdrowiu w wysokości od 1 do 9 proc." - podkreślono na stronie KPRM.

Reklama

Proponowane rozwiązania – na zasadzie odesłań zastosowanych w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa – odnoszą się do obecnych i byłych funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także do obecnych i byłych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz projektem ustawy zajmą się posłowie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama