Reklama

Służby Mundurowe

Dodatek "antyemerytalny" w służbach z podpisem prezydenta

Autor. MSWiA

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku formacjach dodatek motywacyjny po 25 i 28,5 latach służby obejmie również służby specjalne, Służbę Celno-Skarbową i Straż Marszałkowską. Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 marca 2023 r.

Reklama

Nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury. Ustawa przewiduje ponadto wykreślenie z poszczególnych regulacji przesłankę do zwolnienia z formacji z tytułu samego osiągniecia 30 lat wysługi.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nowe dodatki przysługiwać będą żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają jednak m.in. funkcjonariusze służb specjalnych. Uchwalona regulacja to zmieni. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA, ale także KAS i Straż Marszałkowską. Jego kwota to 1,5 tys. zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto miesięcznie po 28 latach i sześciu miesiącach.

W oczekiwaniu na efekty

Jak mówił po przyjęciu ustawy rozwiązań przez Senat rzecznik prasowy komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka, nowy dodatek to bardzo dobra wiadomość dla policjantów i funkcjonariuszy innych służb. "Mamy nadzieję, że jest to dodatkowa motywacja dla policjantów, zarówno tych młodszych w służbie jak i bardziej doświadczonych, aby zbyt wcześnie nie odchodzić. Ci młodsi już po 15 latach służby będą dodatkowo nagradzani, a z kolei starsi, jeżeli ich wysługa będzie wynosić 32 lata będą mieli wyższe emerytury" - podkreślał inspektor Mariusz Ciarka. 

Czytaj też

W założeniach, dodatek miał przekonać funkcjonariuszy rozważających odejście na emeryturę, pozostanie w służbie. Czy tak się stało nie do końca wiadomo, bowiem wiążące dane dotyczące tego ilu mundurowych zdecydowało się na pożegnanie z mundurem dostępne będą dopiero za kilka dni. Wiadomo jednak, że w niektórych miejscach sytuacja kadrowa nie należy do najłatwiejszych. Przykładem jest stołeczny garnizon policji, gdzie liczba wakatów pod koniec ubiegłego roku wynosiła 1056, a w styczniu i lutym 2023 roku ze stołecznej policji odejść planowało ponad 800 mundurowych. KSP zmuszona była ograniczyć służbę dyżurną w komisariatach na terenie obszaru działania KPP Piaseczno i KPP Otwock. Jak jednak zapewnia "całodobowo, tak jak do tej pory, będą funkcjonowały służby patrolowe". "Najważniejsza dla nas jest obecność policjantów na ulicach i szybkie dotarcie po zgłoszeniu" – podkreśla podkom. Marta Gierlicka w odpowiedzi na pytania wysłane przez redakcję. Jak dodaje, sytuacja związana z wakatami, wymaga "szybkich reakcji, których celem jest zapewnienie właściwej efektywności naszych działań". "Stąd decyzje o różnych przesunięciach kadrowych" – tłumaczy podkom. Gierlicka. Zaznacza też, że "decyzja o ograniczeniu godzin służby dyżurnej jest tymczasowa", a KSP będzie "robić wszystko, aby w przyszłości komisariaty funkcjonowały na wcześniejszych zasadach."

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Szymiglock

    W wojsku mają dodatek przyznawany za wysługę co 3,6,9,12 i każdy kolejny rok 1% a w Policji zaczynają po 15 latach i 5% żenada.

  2. ŚniętyMikołaj

    Teochę za późno. Chyba, że pozwolą na powroty wraz z doliczeniem nowych dodatków. Bo jak na razie to we wojsku niewielu zostało z doświadczeniem chociaż by z misji. Większość to młodzież po szkoleniu teoretycznym, która szybko wspięła się po drabinie awansów i mająca o sobie wysokie mniemanie.

Reklama