Cztery osoby w rękach służb. Werbowali w Polsce konwertytów na islam

11 maja 2020, 09:26
straz graniczna fot mswia flickr cc by 20
Fot. MSWiA/Flickr, CC BY 2.0

Straż Graniczna we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała czterech obywateli Tadżykistanu, którzy mieli w Polsce prowadzić działania mające na celu werbowanie konwertytów na islam, do przeprowadzenia działań o charakterze terrorystycznym.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w poniedziałek, że do zatrzymań obywateli Tadżykistanu doszło 7 maja.

"Cudzoziemcy zostali osadzeni w strzeżonym ośrodku Straży Granicznej w celu wydalenia i wpisania ich do wykazu osób niepożądanych na terytorium RP i strefy Schengen" - powiedział Żaryn. Zaznaczył, że czynności wobec nich zostały przeprowadzone na podstawie przepisów ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

Rzecznik podkreślił, że zgromadzony przez ABW materiał dowodzi, iż zatrzymani sympatyzują i popierają działalność organizacji terrorystycznej tzw. Państwa Islamskiego.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymały obywatela Libanu, "którego działalność stanowiła realne zagrożenie o charakterze terrorystycznym". 

"Zgromadzone przez Agencję informacje wskazują, że cudzoziemiec planował zorganizowanie na terenie RP oraz innych krajów UE siatki mającej na celu przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w państwach Europy Zachodniej" - informował wtedy Stanisław Żaryn. Jak dodawał, "mężczyzna posiada związki rodzinne z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, którzy zginęli w trakcie walk z siłami koalicji na terenie Syrii i Iraku". Przebywając w Polsce, Libańczyk miał "aktywnie wykorzystywać internetowe środki łączności" do komunikacji ze strukturami Państwa Islamskiego oraz poszczególnymi osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE. Miał również wspierać finansowo członków ISIS pozostających w Syrii.

Zgodnie z decyzją sądu Libańczyk trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
romanides
poniedziałek, 11 maja 2020, 15:40

Nie rozumiem, ktoś przyjeżdża do Polski z planem zorganizowania morderstw obywateli polskich i za to jest grzecznie proszony o wyjazd! Powinien siedzieć z 10-15 lat za usiłowanie wielokrotnego morderstwa a dopiero potem wydalony!!!

Qwe
poniedziałek, 11 maja 2020, 20:50

W więzieniu zaczną nawracać, a konwertytów będą formować na terrorystów. Jest sporo czasu, żeby taką formację "duchową" przeprowadzić. Stąd ośrodek SG, a nie więzienie. Przykład Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii jest pouczający.

Oszołom
wtorek, 12 maja 2020, 08:51

Jakby trafili to wlasciwej celi, to idee jeehadu wyszlyby im z glowy im razem z kiszka stolcowa...

tut
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:42

W którymś momencie nie złapią męta... I będzie nieszczęście.

Meska
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:36

Skoro PiS rzekomo nie sprowadza imigrantów, islamistów, to skąd ci ludzie w Polsce?

...
poniedziałek, 11 maja 2020, 15:56

Np z erazmusa chociażby...

chehłacz
poniedziałek, 11 maja 2020, 22:40

konwertyci nie biorą się z erazmusa, tylko z obrzydzenia polskim katolicyzmem

Artur
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:24

A kiedy ci terroryści zostaną zutylizowany płacę podatki i terroryzm mi nie jest potrzebny

inż.
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:18

Cała orientacja na zachód jest dla mnie nie do zaakceptowania ale takie akcje są rewelacyjne. Wiem, że chociaż duch Jana Sobieskiego w naszych służbach nie zaginął. Jeden z moich przodków siedział w lochach w Turcji jak go złapali na wojnie (za Jana III Sobieskiego) na kresach. Ale uciekł i wrócił do domu na ziemię łomżyńską he he.

Tweets InfoSecurity24