Służby mundurowe szykują się do defilady [FOTO]

28 kwietnia 2019, 12:00
SOP, defilada, Fot. Maciej Nędzyński:CO MON
Funkcjonariusze SOP, Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

W tym roku wraz z żołnierzami na defiladzie z okazji 3 maja przemaszerują funkcjonariusze służb mundurowych. Szef MON Mariusz Błaszczak obserwował ostatnie przygotowania i próbę generalną. Jak podkreślił defilada, która 3 maja br. odbędzie się na Wisłostradzie w Warszawie, będzie okazją do wspólnego świętowania 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Szef MON przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy oprócz żołnierzy w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze polskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, ale także Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej. - Oprócz Wojska Polskiego, będą także wojska sojusznicze - będą wojska amerykańskie, brytyjskie,  rumuńskie i chorwackie. Będą również przedstawiciele organizacji proobronnych, uczniowie klas mundurowych, poczty sztandarowe – mówił minister Błaszczak.

W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentuje Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Wśród pojazdów, które zobaczymy na Wisłostradzie pojawią się m. in.: najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej. Nad głowami gości przeleci 80 statków powietrznych, w tym kupione niedawno przez Policję maszyny S-70i Black Hawk. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Polish blues
wtorek, 30 kwietnia 2019, 16:05

Fajna i duża ta grupa rekonstrukcyjna. A uzbrojenie z którego wieku prezentuje?

Roman
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:47

Organizując coraz bardziej imponujące wojskowe defilady zbliżamy się do tego co już kiedyś było. Po śmierci Marszałka Piłsudskiego parady i defilady wojskowe odbywały się bardzo często. Nie tylko z okazji świąt państwowych jak 3 Maja, 11 Listopada ale nawet parady wojskowe organizowano na cześć przybywających z oficjalnymi wizytami do Polski głów zaprzyjaźnionych państw np króla Rumunii. Parady wojskowe organizowano też w miastach siedzibach dowództw okręgów korpusów, a nawet w garnizonach gdy było święto pułku, a nieraz i na zakończenie manewrów wojskowych. Zawsze grały orkiestry wojskowe, żołnierze maszerowali w podkutych gwoździami butach, aż iskry sypały się po bruku. Ta pokazywana stale defiladowa potęga umacniała przekonanie w narodzie , że jesteśmy "silni, zwarci, gotowi", mamy niezawodnych sojuszników, a z przeciwnikami mamy pakty o nieagresji.

skąd się biorą fakenewsy?
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:09

największe wrażenie robi uzbrojona Straż Ochrony Kolei...

Ginawa
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 06:39

A energetycy ? A zaklady oczyszczania i utrzymanie kanalow ? Gdzie budowlanka - tam maja ciekawe pojazdy !

22
niedziela, 28 kwietnia 2019, 16:29

W organizacji defilad jesteśmy światową potęgą militarną. Szkoda, że tylko w tym. :(

Tweets InfoSecurity24